18.10.2025Müqəddəs Taxt-Tacın və İtaliyanın aparıcı mətbu orqanları Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın Vatikana rəsmi səfəri çərçivəsində oktyabrın 17-də Roma Papası XIV Leo ilə görüşünə geniş yer ayırıb.
“Vatican News” portalının, Vatikanın yeganə rəsmi mətbuat orqanı olan “L’Osservatore Romano” qəzetinin, “ACI Stampa” və “Agenzia S.I.R” katolik xəbər agentliklərinin, eləcə də İtaliyanın katolik icmasına məxsus “Faro di Roma” qəzetinin yaydığı materiallarda Müqəddəs Taxt-Tacla Azərbaycanın ikitərəfli əlaqələrinin son illərdə xeyli inkişaf etdiyi vurğulanıb.
Yazılarda, həmçinin bildirilir ki, Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva həmin gün Vatikanın dövlət katibi kardinal Pietro Parolin ilə də görüşüb. Tərəflər mədəni əməkdaşlığa xüsusi diqqət yetirməklə, mövcud yaxşı ikitərəfli münasibətlərin inkişafından və möhkəmlənməsindən məmnunluq ifadə ediblər, Katolik Kilsəsinin ölkədəki fəaliyyətini yüksək qiymətləndiriblər. Səmimilik və qarşılıqlı hörmət şəraitində keçən görüş Müqəddəs Taxt-Tac ilə Azərbaycan arasında dialoq və əməkdaşlığı davam etdirmək istəyini təsdiqləyir.
Məqalələrdə, eyni zamanda, Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın iştirakı ilə oktyabrın 16-da Müqəddəs Kommodilla katakombalarının bərpası layihəsinin açılışının olduğu xatırladılır. Diqqətə çatdırılır ki, erkən xristianlıq dövrünə aid ilk artefaktların mövcud olduğu katakomba Felisio və Adauktus adlı xristian əzabkeşlərinin dəfn olunduğu məkan kimi də tanınır və orta əsrlərdə möminlərin ziyarətgahı olub. 2021-ci il martın 4-də Heydər Əliyev Fondu və Müqəddəs Arxeologiya üzrə Pontifik Komissiyası arasında Kommodilla katakombalarının bərpası ilə bağlı müqavilə imzalandığı bildirilir. Daha əvvəllər isə Heydər Əliyev Fondunun səyləri nəticəsində Müqəddəs Marçelino və Pietro, həmçinin Müqəddəs Sebastian katakombalarının bərpası layihələri həyata keçirildiyi xatırladılıb.

Ватиканская и итальянская пресса широко осветила встречу Первого вице-президента Мехрибан Алиевой с Папой Римским
18.10.2025Ведущие СМИ Святого Престола и Италии широко осветили встречу Первого вице-президента Азербайджана Мехрибан Алиевой с Папой Римским Львом XIV, состоявшуюся 17 октября в рамках ее официального визита в Ватикан.
В материалах, опубликованных порталом Vatican News, газетой L'Osservatore Romano – единственным официальным печатным органом Ватикана, католическими информационными агентствами ACI Stampa и Agenzia S.I.R., а также газетой итальянской католической общины Faro di Roma, подчеркивается, что двусторонние отношения между Святым Престолом и Азербайджаном за последние годы получили значительное развитие.
Кроме того, в материалах отмечается, что Первый вице-президент Азербайджанской Республики Мехрибан Алиева встретилась также с государственным секретарем Ватикана кардиналом Пьетро Паролином.
Уделив особое внимание культурному сотрудничеству, стороны выразили удовлетворение развитием и укреплением существующих двусторонних отношений, высоко оценили деятельность Католической церкви в Азербайджане. Встреча, прошедшая в атмосфере искренности и взаимного уважения, подтверждает стремление к продолжению диалога и сотрудничества между Святым Престолом и Азербайджаном.
В статьях также сообщается, что 16 октября с участием Первого вице-президента Мехрибан Алиевой состоялась церемония открытия проекта реставрации катакомб Святой Коммодиллы. Доводится до внимания, что катакомбы, где находятся первые артефакты раннехристианского периода, также известны тем, что там похоронены христианские мученики Феликс и Адавкт, и в средние века являлись местом паломничества верующих. 4 марта 2021 года между Фондом Гейдара Алиева и Папской комиссией по священной археологии был подписан договор о реставрации катакомб Коммодиллы. Ранее же благодаря усилиям Фонда были реализованы проекты по реставрации катакомб Святых Марчеллино и Пьетро, а также Святого Себастьяна.