İtaliyanın “Eurasianews” xəbər agentliyi Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva haqqında məqalə yayıb
31.08.2020İtaliyanın “Eurasianews” xəbər agentliyi Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva haqqında məqalə yayıb.
Məqalədə Mehriban Əliyevanın çoxşaxəli fəaliyyətindən, xeyirxah əməllərindən, sivilizasiyalararası dialoqa töhfələrindən, Azərbaycanın dünyada tanıdılması istiqamətində gördüyü işlərdən bəhs edilir.
AZƏRTAC-ın “Vətəninə və xalqına xidmət Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın həyat amalıdır” sərlövhəli məqaləsi əsasında hazırlanan yazıda xüsusilə oxucuların diqqəti Mehriban Əliyevanın UNESCO-nun və ICESCO-nun xoşməramlı səfiri kimi dünya mədəni irsinin qorunması, mədəniyyətlərarası dialoqun, multikultural dəyərlərin təşviqi işinə verdiyi töhfələrə cəlb olunur. Vurğulanır ki, Birinci vitse-prezidentin fəaliyyəti təkcə öz ölkəsinin maddi və mənəvi mədəni irsinin təbliğinə deyil, eyni zamanda, dünyada sülh, sabitlik, sivilizasiyalararası dialoq, multikulturalizm kimi bəşəri ideyaların reallaşdırılmasına, bu sahələrdə səylərin birləşdirilməsinə yönəlib.
Məqalədə oxuculara Mehriban Əliyevanın Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti vəzifəsində gördüyü işlər də diqqətə çatdırılır. Bildirilir ki, onun fəaliyyətində əhalinin həssas təbəqələrinin, o cümlədən məcburi köçkünlərin problemlərinin həlli xüsusi yer tutur. O, Birinci vitse-prezident kimi ilk müşavirəsini qaçqın və məcburi köçkün ailələrinə həsr edib. Bundan başqa, Mehriban Əliyeva Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda döyüşlərdə yaralanan hərbçilərə qayğı göstərir. Onun təşəbbüsü ilə ölkədə təhsil, səhiyyə, mədəniyyət, idman sahələrində irimiqyaslı layihələr icra edilir.

31.08.2020Italy’s “Eurasianews” news agency wrote an article about First Vice-president of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva.
The article is about the multilateral activities of Mehriban Aliyeva, her benevolent acts, contribution to dialogue between civilizations, as well as works carried out towards promoting Azerbaijan across the world.
In the article, which was prepared on the basis of an article by AZERTAC entitled “Serving the homeland and people is Mehriban Aliyeva’s purpose in life”, readers’ attention is drawn to the contribution by Mehriban Aliyeva, as a goodwill ambassador of UNESCO and ISESCO, to preserving world cultural heritage, and promotion of intercultural dialogue and multicultural values. It is underscored that the activity of the First vice-president aims not only at the promotion of her own country’s material and spiritual cultural heritage, but also realization of such universal ideas as peace and stability in the world, dialogue between civilizations, multiculturalism, and combining efforts in these fields.
The article quotes also from the works done by Mehriban Aliyeva in the office of the first vice-president of the Republic of Azerbaijan. It is noted that solution of issues concerning the vulnerable strata of the population, including the IDP, have special place in her activity. As a first vice-president, she dedicated her first meeting to refugee and IDP families. Moreover, Mehriban Aliyeva has been taking care of the servicemen who were wounded in the battles for the territorial integrity of Azerbaijan. Large-scale projects are implemented in the country in such spheres as education, healthcare, culture, and sports.