“HorraPress”: Azərbaycanın mədəniyyət diplomatiyası və Mehriban Əliyevanın gözəl işləri
11.03.2021“HorraPress” Avropa Azad Mətbuat Mərkəzi Azərbaycan-İberiya-Amerika beyin mərkəzinin (CEPAI) “Azərbaycanın mədəniyyət diplomatiyası və Mehriban Əliyevanın gözəl işləri” sərlövhəli məqaləsini dərc edib.
Məqalə Azərbaycan rəhbərliyinin, xüsusən Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın həyata keçirdiyi mədəniyyət diplomatiyasına həsr edilib.
Materialda qeyd olunur ki, Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva öz “Instagram” səhifəsində qədim Qarabağ torpağındakı dini abidələrin və məscidlərin bərpası layihəsinin işə salınması barədə paylaşım edib. “HorraPress” Mehriban Əliyevanın həmin paylaşımını sitat gətirir: “Bu günlər biz hamımız Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpa olunmasının qürurunu və sevincini yaşayırıq. 30 ilə yaxın Ermənistanın işğalı altında olan torpaqlarımız Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı İlham Əliyevin rəhbərliyi altında qəhrəman əsgər və zabitlərimizin şücaəti sayəsində azad edilmişdir.
Bir zamanlar ermənilərin vəhşicəsinə dağıtdığı, tövləyə çevirdiyi müqəddəs dini məkanlarımız yenidən dirçələcək və bütün Qarabağ ərazisindəki məscidlərimizdə azan səsləri eşidiləcək, dualar oxunacaqdır!”
“HorraPress” oxucuların diqqətinə çatdırır ki, Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva ölkənin xaricdə populyarlaşmasına, habelə sosial siyasətin həyata keçirilməsinə, elmin, təhsilin, mədəniyyətin və idmanın inkişafına mühüm töhfələr verir. Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü ilə həyata keçirilən layihələr milli dəyərlərin qorunub saxlanmasına və möhkəmlənməsinə, humanizm prinsiplərinin təbliğinə yönəlib.
Mehriban Əliyevanın Heydər Əliyev Fondu ilə UNESCO arasında əlaqələrin inkişafına yönəlmiş fəaliyyəti xüsusi vurğulanır, qeyd olunur ki, bu fəaliyyət Azərbaycan mədəniyyətinin və mədəniyyətlərarası dialoqun beynəlxalq səviyyədə təbliği üçün böyük əhəmiyyət kəsb edir. Azərbaycanın birinci xanımının fəaliyyətinin etirafı kimi 2004-cü ildə o, qeyri-maddi mədəni irsin təbliğinə və qorunmasına görə xoşməramlı səfir seçilib.
Bildirilir ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən işlənib hazırlanmış siyasətin həyata keçirilməsi və Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın xoşməramlı səfir kimi fəaliyyəti nəticəsində Azərbaycan muğamı, Azərbaycan aşıq sənəti, ənənəvi Azərbaycan xalçaçılıq sənəti, ənənəvi çövkən at oyunu, kəlağayı qadın baş örtüyünün hazırlanması və geyim mədəniyyəti və simvolikası, Lahıc misgərlik sənəti, Novruz bayramı, lavaş, katırma, jupka, yufka – nazik çörək növlərinin hazırlanması, dolmanın hazırlanması ənənələri UNESCO-nun Qeyri-Maddi Mədəni İrs Siyahısına daxil edilib. 2019-cu ildə Azərbaycanın qədim Şəki şəhərinin tarixi mərkəzi və Şəki Xan Sarayı UNESCO-nun Ümumdünya İrs Siyahısına daxil olunub.
Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü ilə Heydər Əliyev Fondu mədəniyyətlərarası və dinlərarası münasibətlərin inkişafına, digər ölkələrlə humanitar sahədə ikitərəfli münasibətlərin dərinləşməsinə kömək edir. Məqalədə qeyd olunur ki, 2009-cu ildə Heydər Əliyev Fondu “Tolerantlığın ünvanı - Azərbaycan” layihəsi çərçivəsində XIV əsrə aid Strasburq Kafedral Kilsəsinin beş vitrajının bərpası üçün maliyyə vəsaiti ayırıb. 2012-ci ildə Fond Müqəddəs Marçelini və Piyetro katakombalarını bərpa edib.
“HorraPress” yazır ki, tolerantlıq və dialoq sahəsində görülmüş işlər nəticəsində 2016-cı ildə Papa Fransisk Azərbaycana səfəri zamanı Müqəddəs Bakirə Məryəm məbədində olub, Azərbaycanı sivilizasiyalar arasında körpü adlandırıb.
Heydər Əliyev Fondu tərəfindən həyata keçirilən bütün layihələr bir daha göstərir ki, “Bakı prosesi”nin təşəbbüskarı olan Azərbaycan müxtəlif xalqlar və mədəniyyətlər arasında əməkdaşlığın möhkəmlənməsi və səmərəli dialoqun təbliği sahəsində işi ilə bütün dünyada sülhə və təhlükəsizliyə töhfə verir, mədəni müxtəliflik dəyərlərini irəlilədir, sivilizasiyalar arasında qarşılıqlı anlaşma, multikulturalizm və dialoqun inkişafında mühüm rol oynayır.
Mehriban Əliyevanın ictimai-siyasi fəaliyyəti fəal və dünyəvi Azərbaycan qadını imicinin formalaşmasında əvəzsiz rol oynayır.

“HorraPress” European Free Press Centre has published an article of the Azerbaijan-Iberia-America think tank (CEPAI) entitled “Azerbaijan’s cultural diplomacy and Mehriban Aliyeva’s beautiful acts”.
The article is about the cultural diplomacy pursued by the Azerbaijani leadership, especially First Vice-president Mehriban Aliyeva.
It is stated in the material that First Vice-president of the Republic of Azerbaijan, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva made sharing on her Instagram page about launching the projects of restoration of religious monuments and mosques on the ancient Karabakh soil.  “HorraPress” quotes from the said sharing by Mehriban Aliyeva: “Recent days we have all been experiencing the pride and joy of restoration of Azerbaijan’s territorial integrity. Having been under occupation for about 30 years, our lands were liberated thanks to the courage of our brave soldiers and officers under the leadership of President of the Republic of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces Ilham Aliyev.
Since the very first day of its activity, the Heydar Aliyev Foundation has been implementing projects and programmes covering different areas in Azerbaijan. The Foundation’s activities towards preservation and restoration of historical, cultural and religious monuments is well-known. And today, I want, with the feeling of pride, to inform you that the Heydar Aliyev Foundation has launched its project on restoration of our religious monuments, mosques – a national wealth of the Azerbaijani people – on the ancient Karabakh soil. Restoration, conservation and reconstruction of our sanctuaries located in the region will be carried out in the framework of the project, involving local and foreign specialists. Works on the restoration of places of religious service in Shusha city and Aghdam district that were destroyed during the years of occupation have already started.
Once savagely destroyed by Armenians, turned into a stall, our sacred religious sites will be revived, and azan will be heard from our mosques and prayers read on Karabakh’s territory!”
“HorraPress” brings to the attention of readers that First Vice-president of the Republic of Azerbaijan, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva has been making great contribution to promoting the country abroad, implementing the social policy, and development of science, education, culture, and sports.  Projects implemented on the initiative of Mehriban Aliyeva aim at preserving and strengthening of national values, and propagation of the principles of humanism.
Mehriban Aliyeva’s activity towards advancing the relations between the Heydar Aliyev Foundation and the UNESCO is underscored especially, noting that this activity was of great importance in terms of advocating for intercultural and interreligious dialogue on an international level.  As a recognition of the activities of the first lady of Azerbaijan, she was elected a goodwill ambassador for the promotion and preservation of intangible cultural heritage in 2004.
It is stated that as a result of implementing the policy developed by Azerbaijani President Ilham Aliyev and the activity of First Vice-president Mehriban Aliyeva as a goodwill ambassador, the Azerbaijani mugham,  Azerbaijan’s ashyg art,  traditional Azerbaijani carpet-making art, traditional Chovkan horseback game,  making of kelaghay-a women’s headscarf,  and the art of dressing and symbolic, Lahyj copper-smithery,  Nowruz Bayram, traditions of making  lavash, katyrma,  zhupka,  yufka –  thin bread types, preparation of dolma were entered on UNESCO’s List of Intangible Cultural Heritage.  In 2019, the historical centre of ancient Azerbaijani city Sheki and the Palace of Sheki khans was entered on UNESCO’s World Heritage List.
On the initiative of Mehriban Aliyeva, the Heydar Aliyev Foundation has been providing assistance to the development of intercultural and interreligious dialogue, and deepening of bilateral relations with other countries in the humanitarian sphere.  It is noted in the article that in 2019, the Heydar Aliyev Foundation allocated funds for the restoration of five stained-glass windows of the Strasbourg Cathedral Church related to the 14th century in the framework of the project “Address of Tolerance-Azerbaijan”.  In 2012, the Foundation carried out restoration of Marceline and Pietro catacombs.
“HorraPress” states that as a result of the works done in the field of tolerance and dialogue, Pope Francis called Azerbaijan a bridge between civilizations when he was to the Saint Virgin Mary Church during his visit to Azerbaijan in 2016.
All the projects implemented by the Heydar Aliyev Foundation once more proves that Azerbaijan,  the initiator of the Baku process, has been making contribution to peace and security all over the world by its activity in the sphere of strengthening cooperation between various peoples and cultures and promotion of efficient dialogue, advancing values of cultural diversity,  playing a significant part in the advancement of mutual understanding  between civilizations, multiculturalism and dialogue.
The public and political activity of Mehriban Aliyeva has been playing a matchless role in formation of an active and secular Azerbaijani woman’s image.