Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva 2005-ci il yanvarın 24-26-da İran İslam Respublikasında səfərdə olublar.
Yanvarın 24-də Tehranın Mehrabad hava limanında Prezident İlham Əliyevi və xanımı Mehriban Əliyevanı İranın yüksək vəzifəli dövlət və hökumət nümayəndələri qarşıladılar.
İran Prezidentinin xanımı Zəhra Sadeqi Xatəmi ilə görüş
Yanvarın 24-də Mehriban Əliyeva Tehranda İran İslam Respublikasının Prezidenti Seyid Məhəmməd Xatəminin xanımı Zəhra Sadeqi Xatəmi ilə görüşüb.
İran Mərkəzi Bankı nəzdindəki Ləl-cəvahirat muzeyi ilə tanışlıq
Yanvarın 24-də Mehriban Əliyeva İran Mərkəzi Bankı nəzdindəki Ləl-cəvahirat muzeyi ilə tanış olub. Birinci xanım muzeyin fəxri qonaqlar kitabına ürək sözlərini yazdı.
Tehranda xalça muzeyi ilə tanışlıq
Yanvarın 24-də Mehriban Əliyeva Tehrandakı xalça muzeyində olub. Mehriban Əliyevaya muzeydə saxlanılan əl işləri haqda məlumat verildi.
Birinci xanım burada xalçanın toxunma prosesini izlədi, miniatür sənətindən ibarət sərgiyə və muzeydə nümayiş etdirilən digər eksponatlara baxdı.
İran Dövlət Məsləhət Şurasının sədrinin qızı Fatimə Rəfsəncani ilə görüş
Yanvarın 25-də Mehriban Əliyeva İranın sabiq Prezidenti, hazırda Dövlət Məsləhət Şurasının sədri Əli Əkbər Haşimi Rəfsəncaninin qızı Fatimə Rəfsəncanini qəbul edib.
İran şahı Məhəmməd Rza Pəhləvinin sarayını ziyarət
Yanvarın 25-də Mehriban Əliyeva Tehranda İranın sonuncu şahı Məhəmməd Rza Pəhləvinin sarayını ziyarət edib. Birinci xanım sarayın ayrı-ayrı otaqlarını gəzdi, məişət və bəzək əşyalarına baxdı.
Xüsusi Xəstəliklər Mərkəzi ilə tanışlıq
Yanvarın 25-də Mehriban Əliyeva Xüsusi Xəstəliklər Mərkəzi ilə tanış olub.
Mehriban Əliyeva rəhbərlik etdiyi Heydər Əliyev Fondunun şəkərli diabet xəstəliyinə tutulan uşaqlara yardım proqramı haqda danışdı, hazırda talassemiyalı uşaqlara yardım proqramı üzərində iş getdiyini bildirdi.
Xanım Fatimə Rəfsəncani rəhbərlik etdiyi fondun bu sahədə Heydər Əliyev Fondu ilə yaxından əməkdaşlıq etməyə hazır olduğunu söylədi.
Mehriban Əliyeva mərkəzlə tanışlıqdan məmnun qaldığını bildirdi, səhiyyə ocağının kollektivinə uğurlar arzuladı.
Təbriz şəhərinə səfər
Yanvarın 26-da Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva Təbriz şəhərinə səfər ediblər. Prezident və xanımını Şərqi Azərbaycan əyalətinin valisi Məhəmmədəli Sübhanullahi və digər rəsmi şəxslər qarşıladılar.
Təbriz traktor zavodu ilə tanışlıq
Yanvarın 26-da Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva İranın ən böyük sənaye müəssisələrindən olan Təbriz traktor zavodunda olublar.
Dövlət başçısı və xanımı zavodun ayrı-ayrı sexlərində istehsal prosesi ilə tanış oldular, müəssisədə buraxılan kənd təsərrüfatı maşın və mexanizmlərinə baxdılar.
Prezident İlham Əliyevin və xanımı Mehriban Əliyevanın şərəfinə ziyafət
Yanvarın 26-da Təbrizin “El gölü” mehmanxanasında Şərqi Azərbaycan əyalətinin valisi Məhəmmədəli Sübhanullahinin adından Prezident İlham Əliyevin və xanımı Mehriban Əliyevanın şərəfinə ziyafət verildi.

President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and Mrs Mehriban Aliyeva were on a visit to the Islamic Republic of Iran, January 24-26, 2005.
On January 24, President Ilham Aliyev and Mrs Mehriban Aliyeva were greeted at Mehrabad Airport of Tehran by high-ranking state and government officials of Iran.
Meeting with Iranian President’s spouse Zahra Sadegi Khatami
On January 24, Mehriban Aliyeva met with Mrs Zahra Sadegi Khatami, the spouse of the Iranian President Seid Muhammad Khatami.
Visit to the Jewellery Museum under the Central Bank of Iran
On January 24, Mehriban Aliyeva visited the Jewellery Museum under the Central Bank of Iran. The First Lady wrote her heartfelt words in the guests’ book of the museum.
Visit to a carpet museum in Tehran
On January 24, Mehriban Aliyeva visited a carpet museum in Tehran. Mehriban Aliyeva was informed of the handicrafts being preserved at the museum.
The First Lady watched the carpet weaving process here, and viewed the exhibition of miniature art and other exhibits being displayed at the museum.
Meeting with daughter of the chairperson of the Advisory Council of Iran Fatima Rafsanjani
On January 25, Mehriban Aliyeva received Fatima Rafsanjani, the daughter of former Iranian President, current chairperson of the Advisory Council of Iran Ali Akbar Hashemi Rafsanjani.
Visit to the palace of Iranian Shah Mohammad Reza Pahlavi
On January 25, Mehriban Aliyeva visited the palace of last Iranian Shah Mohammad Reza Pahlavi. The First Lady viewed household items and jewellery displayed in the rooms of the Palace.
Visit to the Special Diseases Centre
On January 25, Mehriban Aliyeva visited the Special Diseases Centre.
Mehriban Aliyeva talked about the Heydar Aliyev Foundation’s program aiming to support children suffering from diabetes, and said works are been carried out on the program providing assistance to children suffering from thalassemia.
Mrs Fatima Rafsanjani said the foundation headed by her was ready to cooperate with the Heydar Aliyev Foundation.
Mehriban Aliyeva expressed her gratitude for seeing the centre, and wished every success to the staff of the healthcare institution.
Visit to the city of Tabriz
On January 26, President Ilham Aliyev and Mrs Mehriban Aliyeva visited the city of Tabriz. The President and his spouse were greeted by Governor-general of the Eastern Azerbaijan Province Mahammadali Subhanullahi and other officials.
Visit to Tabriz Tractor Factory
On January 26, President Ilham Aliyev and Mrs Mehriban Aliyeva visited the Tabriz Tractor Factory, one of the largest industrial companies of Iran.
The Head of State and his spouse got acquainted with production processes in workshops of the factory, and viewed equipment and mechanisms being manufactured here.
Dinner in honour of President Ilham Aliyev and Mrs Mehriban Aliyeva
On January 26, a dinner was given in honour of President Ilham Aliyev and Mrs Mehriban Aliyeva at “El Golu” Hotel of Tabriz, on behalf of Governor-general of the Eastern Azerbaijani Province Mahammadali Subhanullahi.