Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva 2005-ci il yanvarın 24-26-da İran İslam Respublikasında səfərdə olublar.
Yanvarın 24-də Tehranın Mehrabad hava limanında Prezident İlham Əliyevi və xanımı Mehriban Əliyevanı İranın yüksək vəzifəli dövlət və hökumət nümayəndələri qarşıladılar.
İran Prezidentinin xanımı Zəhra Sadeqi Xatəmi ilə görüş
Yanvarın 24-də Mehriban Əliyeva Tehranda İran İslam Respublikasının Prezidenti Seyid Məhəmməd Xatəminin xanımı Zəhra Sadeqi Xatəmi ilə görüşüb.
İran Mərkəzi Bankı nəzdindəki Ləl-cəvahirat muzeyi ilə tanışlıq
Yanvarın 24-də Mehriban Əliyeva İran Mərkəzi Bankı nəzdindəki Ləl-cəvahirat muzeyi ilə tanış olub. Birinci xanım muzeyin fəxri qonaqlar kitabına ürək sözlərini yazdı.
Tehranda xalça muzeyi ilə tanışlıq
Yanvarın 24-də Mehriban Əliyeva Tehrandakı xalça muzeyində olub. Mehriban Əliyevaya muzeydə saxlanılan əl işləri haqda məlumat verildi.
Birinci xanım burada xalçanın toxunma prosesini izlədi, miniatür sənətindən ibarət sərgiyə və muzeydə nümayiş etdirilən digər eksponatlara baxdı.
İran Dövlət Məsləhət Şurasının sədrinin qızı Fatimə Rəfsəncani ilə görüş
Yanvarın 25-də Mehriban Əliyeva İranın sabiq Prezidenti, hazırda Dövlət Məsləhət Şurasının sədri Əli Əkbər Haşimi Rəfsəncaninin qızı Fatimə Rəfsəncanini qəbul edib.
İran şahı Məhəmməd Rza Pəhləvinin sarayını ziyarət
Yanvarın 25-də Mehriban Əliyeva Tehranda İranın sonuncu şahı Məhəmməd Rza Pəhləvinin sarayını ziyarət edib. Birinci xanım sarayın ayrı-ayrı otaqlarını gəzdi, məişət və bəzək əşyalarına baxdı.
Xüsusi Xəstəliklər Mərkəzi ilə tanışlıq
Yanvarın 25-də Mehriban Əliyeva Xüsusi Xəstəliklər Mərkəzi ilə tanış olub.
Mehriban Əliyeva rəhbərlik etdiyi Heydər Əliyev Fondunun şəkərli diabet xəstəliyinə tutulan uşaqlara yardım proqramı haqda danışdı, hazırda talassemiyalı uşaqlara yardım proqramı üzərində iş getdiyini bildirdi.
Xanım Fatimə Rəfsəncani rəhbərlik etdiyi fondun bu sahədə Heydər Əliyev Fondu ilə yaxından əməkdaşlıq etməyə hazır olduğunu söylədi.
Mehriban Əliyeva mərkəzlə tanışlıqdan məmnun qaldığını bildirdi, səhiyyə ocağının kollektivinə uğurlar arzuladı.
Təbriz şəhərinə səfər
Yanvarın 26-da Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva Təbriz şəhərinə səfər ediblər. Prezident və xanımını Şərqi Azərbaycan əyalətinin valisi Məhəmmədəli Sübhanullahi və digər rəsmi şəxslər qarşıladılar.
Təbriz traktor zavodu ilə tanışlıq
Yanvarın 26-da Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva İranın ən böyük sənaye müəssisələrindən olan Təbriz traktor zavodunda olublar.
Dövlət başçısı və xanımı zavodun ayrı-ayrı sexlərində istehsal prosesi ilə tanış oldular, müəssisədə buraxılan kənd təsərrüfatı maşın və mexanizmlərinə baxdılar.
Prezident İlham Əliyevin və xanımı Mehriban Əliyevanın şərəfinə ziyafət
Yanvarın 26-da Təbrizin “El gölü” mehmanxanasında Şərqi Azərbaycan əyalətinin valisi Məhəmmədəli Sübhanullahinin adından Prezident İlham Əliyevin və xanımı Mehriban Əliyevanın şərəfinə ziyafət verildi.

24-26 января 2005 года Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева находились с визитом в Исламской Республике Иран.
24 января в Тегеранском аэропорту Мехрабад Президента Ильхама Алиева и его супругу Мехрибан Алиеву встречали высокопоставленные представители государства и правительства Ирана.
Встреча с супругой Президента Ирана Захрой Садеги Хатами
24 января в Тегеране Мехрибан Алиева встретилась с супругой Президента Исламской Республики Иран Сейида Мохаммада Хатами – Захрой Садеги Хатами.
Ознакомление с музеем Лял-джавахират при Центральном банке Ирана
24 января Мехрибан Алиева ознакомилась с музеем Лял-джавахират при Центральном банке Ирана. Первая леди оставила отзыв в почетной книге музея.
Ознакомление с музеем ковра в Тегеране
24 января Мехрибан Алиева побывала в Тегеранском музее ковра. Мехрибан Алиева была проинформирована о хранящихся в музее ручных работах.
Здесь первая леди проследила за процессом ковроткачества, посмотрела выставку миниатюрного искусства и другие выставленные в музее экспонаты.
Встреча с дочерью председателя Государственного консультативного совета Ирана Фатимой Рафсанджани
25 января Мехрибан Алиева приняла дочь бывшего президента Ирана, в настоящее время – председателя Государственного консультативного совета Ирана Али Акбара Рафсанджани – Фатиму Рафсанджани.
Посещение дворца иранского шаха Мохаммеда Реза Пехлеви
25 января в Тегеране Мехрибан Алиева посетила дворец последнего шаха Ирана – Мохаммеда Реза Пехлеви. Первая леди прошла по отдельным комнатам дворца, посмотрела предметы быта и украшения.
Ознакомление с Центром особых заболеваний
25 января Мехрибан Алиева ознакомилась с Центром особых заболеваний.
Мехрибан Алиева рассказала о программе помощи детям с сахарным диабетом руководимого ею Фонда Гейдара Алиева, сообщила о работе, проводимой в настоящее время по программе помощи детям с талассемией.
Госпожа Фатима Рафсанджани отметила готовность возглавляемого ею фонда к тесному сотрудничеству в этой сфере с Фондом Гейдара Алиева.
Мехрибан Алиева выразила удовлетворение от ознакомления с центром, пожелала успехов медицинскому учреждению.
Визит в город Тебриз
26 января Президент Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева совершили визит в город Тебриз. Президента и его супругу встречали вали провинции Восточный Азербайджан Мохаммедали Субхануллахи и другие официальные лица.
Ознакомление с Тебризским тракторным заводом
26 января Президент Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева побывали на одном из крупнейших производственных предприятий Ирана – Тебризском тракторном заводе.
Глава государства и его супруга ознакомились с производственным процессом в отдельных цехах завода, посмотрели выпускаемые предприятием сельскохозяйственные машины и механизмы.
26 января в тебризской гостинице «Эль Гёлю» от имени вали провинции Восточный Азербайджан Мохаммедали Субхануллахи был устроен прием в честь Президента Ильхама Алиева и его супруги Мехрибан Алиевой.