16.10.2025Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva oktyabrın 16-da Vatikanda Müqəddəs Pavel Bazilikasının baş keşişi kardinal Ceyms Harvinin müşayiəti ilə bazilikada Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə həyata keçirilən bərpa və tikinti işləri ilə tanış olub.
Diqqətə çatdırılıb ki, Müqəddəs Pavel Bazilikası Müqəddəs Pyotr Bazilikasından sonra Vatikanın ikinci ən böyük kilsəsidir və 1980-ci ildə UNESCO-nun Ümumdünya İrs Siyahısına daxil edilib. Bildirilib ki, Müqəddəs Həvari Pavelin dəfn olunduğu yer üzərində inşa edilən bu kilsə Romada yerləşən dörd əsas papal bazilikadan biridir, Roma Katolik Kilsəsinin ən müqəddəs və tarixi məkanlarından sayılır. Bazilikanın daxili hissəsində I Pyotrdan başlayaraq indiyədək bütün papaların mozaika portretləri yerləşdirilib. Vatikanın gur səs-küylü mühitindən uzaqda yerləşdiyi üçün bazilika sakit və ruhani atmosferi ilə seçilir.
Xatırladaq ki, 2024-cü il sentyabrın 11-də 25 ildən bir təşkil olunan və Müqəddəs Taxt-Tac tərəfindən qeyd edilən “Yubiley İli” çərçivəsində Vatikan Şəhər Dövlətinin Qubernatorluğu ilə Heydər Əliyev Fondu arasında Müqəddəs Pavel Bazilikasının mərmər örtüklərinin və dekorativ elementlərinin təhlükəsizliyinin təmin olunmasını və təmirini nəzərdə tutan sənəd imzalanıb. Sənədi Qubernatorluğun sabiq prezidenti kardinal Fernando Vergez Alzaqa və Azərbaycan Prezidentinin köməkçisi, Heydər Əliyev Fondunun icraçı direktoru Anar Ələkbərov imzalayıblar.

16.10.202516 октября Первый вице-президент Азербайджанской Республики Мехрибан Алиева в Ватикане в сопровождении архипресвитера Базилики Святого Павла кардинала Джеймса Харви ознакомилась с ходом реставрационных и строительных работ, проводимых в базилике при поддержке Фонда Гейдара Алиева.
Было отмечено, что Базилика Святого Павла является вторым по величине после собора Святого Петра собором Ватикана и в 1980 году включена в список Всемирного наследия ЮНЕСКО. Этот собор, построенный на месте захоронения святого апостола Павла, входит в число четырех главных папских базилик в Риме и считается одним из самых священных и исторических мест Римско-католической церкви. Во внутренней части базилики размещены мозаичные портреты всех понтификов. Расположенная вдали от шумного Ватикана, базилика отличается тихой и духовной атмосферой.
Напомним, что 11 сентября 2024 года в рамках организуемого каждые 25 лет «Юбилейного года», отмечаемого Святым Престолом, между губернаторством Государства-города Ватикан и Фондом Гейдара Алиева был подписан документ, предусматривающий обеспечение безопасности и ремонт мраморных покрытий и декоративных элементов Базилики Святого Павла. Документ подписали бывший президент Губернаторства кардинал Фернандо Вергес Альсага и помощник Президента Азербайджана, исполнительный директор Фонда Гейдара Алиева Анар Алакбаров.