Mehriban Əliyeva: "Milli Məclisin deputatı adını daşımaq mənim üçün böyük şərəf idi"
"Azərbaycanın müstəqilliyinin qorunması, ölkəmizin hərtərəfli inkişafı üçün tam gücümlə çalışacağam".
Bunu Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva Milli Məclisin plenar iclasında çıxışı zamanı deyib.
Mehriban Əliyeva qeyd edib: "Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 21 fevral 2017-ci il tarixli sərəncamına əsasən yeni vəzifəyə təyin edilməyimlə əlaqədar olaraq, Azərbaycan Respublikası Milli Məclisində fəaliyyətimi dayandırmalı oluram. Mən on ildən artıq parlament üzvü olmuşam. Bu illər ərzində Azərbaycan Milli Məclisinin deputatı adını daşımaq mənim üçün böyük şərəf idi".
Birinci vitse-prezident bildirib ki, müstəqillik illərində ölkəmizin nüfuzlu dövlət kimi formalaşmasında Milli Məclisin deputat korpusunun da böyük rolu olub. Azərbaycanda həyata keçirilən islahatların hüquqi bünövrəsini millət vəkillərinin birgə əməyi nəticəsində hazırlanan, müasir reallıqlara və çağırışlara cavab verən qanun layihələri təşkil edir:
"Əziz həmkarlar! Millət vəkili kimi çalışdığım müddət ərzində burada daim xoş ab-havanın şahidi olmuşam. Təbii ki, belə mühitin yaradılmasında Milli Məclisin sədri Oqtay müəllimin böyük əməyi vardır. O, on ildən artıqdır ki, Milli Məclisin sədri vəzifəsini layiqincə icra edir. Hörmətli Oqtay müəllim, Sizə gələcək fəaliyyətinizdə uğurlar arzulayıram!
Hörmətli millət vəkilləri! Namizədliyim irəli sürülmüş Xəzər rayonunun ərazisində 2005-ci ildən bu günədək aparılmış işlər barədə qısa məlumat vermək istərdim".
Mehriban Əliyeva qeyd edib ki, bu müddət ərzində rayonda 42 məktəb, 44 uşaq bağçası, 16 uşaq evi və internat məktəbi, o cümlədən 3 uşaq evi üçün yay düşərgəsi inşa olunub və ya əsaslı təmir edilib. 17 səhiyyə müəssisəsi, 10 idman obyekti, o cümlədən 6 stadion, mədəniyyət evləri, kitabxanalar, muzeylər daxil olmaqla, 28 mədəniyyət obyekti, 7 məscid və ziyarətgah istifadəyə verilib:
"Bundan əlavə, rayonun Şüvəlan, Binə, Türkan və Zirə qəsəbələrinin əhalisinin qaz və elektrik enerjisi ilə təminatı yaxşılaşdırılıb. Şüvəlan, Binə və Qala qəsəbələrində su xətləri çəkilib, rayon ərazisində ümumi uzunluğu 93 km olan yollar salınıb. Bu illər ərzində irimiqyaslı, uzunmüddətli layihələrlə yanaşı, gündəlik həyatda insanları narahat edən problemlərin araşdırılmasını daim ön plana çıxartmışam. Mənə müraciət edən insanlara dəstək olmağa çalışmışam. Mən fəaliyyətimin bütün mərhələlərində rayon sakinlərinin dəstəyini hiss etmişəm. Bizim ünsiyyətimiz formal yox, hər zaman çox səmimi olub. Mən tam əminliklə deyə bilərəm ki, əldə etdiyimiz bütün nailiyyətlər bizim birgə fəaliyyətimizin nəticəsində mümkün olub. Bu illər ərzində məni dəstəkləyən hər bir kəsə öz dərin minnətdarlığımı bildirirəm və əminəm ki, gələcəkdə də Xəzər rayonunun inkişafı üçün tam gücümlə çalışacağam".
Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Milli Məclisdə təmsil olunduğu müddət ərzində bir sıra təkliflər irəli sürdüyünü deyib: "Humanizim və ədalət ideyalarına əsaslanaraq, 2007, 2009, 2013 və 2016-cı illərdə irəli sürdüyüm Amnistiya aktlarının qəbul edilməsi təşəbbüsü həmkarlarım tərəfindən daim dəstəklənib. Nəticə etibarilə Amnistiya elan edilməsi haqqında qərarlar əsasında ümumilikdə 39 887 məhkum cəzadan azad edilib. Mən Amnistiya təşəbbüslərini dəstəkləmiş və bununla da 10 minlərlə insana azadlıq bəxş etmiş deputatların hər birinə öz dərin minnətdarlığımı çatdırıram. Ümidvaram ki, belə təşəbbüslər deputatlarımız tərəfindən bundan sonra da irəli sürüləcək və bu xoş ənənə davam edəcək".
Səhiyyə ilə bağlı bəzi məsələlərə də toxunulub: “Səhiyyə ilə bağlı bəzi məsələləri xüsusi vurğulamaq istərdim. Bildiyiniz kimi, səhiyyə sahəsi rəhbərlik etdiyim Heydər Əliyev Fondunun fəaliyyətində prioritet istiqamətlərdən biridir. Fondun 2005-ci ildən həyata keçirməyə başladığı “Talassemiyasız həyat” proqramı tez bir zamanda geniş vüsət aldı. Bizim təşəbbüsümüzlə məsələ parlamentdə müzakirəyə çıxarıldı və qısa müddət ərzində “Hemofiliya və talassemiya irsi qan xəstəliklərinə düçar olmuş şəxslərə dövlət qayğısı haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanunu Milli Məclis tərəfindən qəbul edildi. Fondun təşəbbüsü ilə Bakıda inşa edilmiş Talassemiya Mərkəzi regionda sümük iliyinin köçürülməsini mümkün edən ən müasir avadanlıqla təchiz edilmiş yeganə tibbi müəssisədir. Mərkəz fəaliyyətə başladığı gündən burada 40-dan çox uşaq üzərində sümük iliyi transplantasiyası əməliyyatı aparılıb.
Ümumiyyətlə, ölkəmizdə irsi qan xəstəliklərinin yayılması məni bir həkim kimi narahat edir. Azərbaycanda sağlam ailənin formalaşması və bu istiqamətdə risklərin azaldılması məqsədilə mən 2014-cü ildə nikaha daxil olmaq istəyən şəxslərin məcburi tibbi müayinədən keçməsi təşəbbüsü ilə çıxış etdim. Həmkarlarımla ətraflı müzakirədən sonra Ailə Məcəlləsinə müvafiq dəyişikliklərin edilməsi haqqında qanun qəbul edildi. Mənim təşəbbüsümlə dünyada Azərbaycanı çoxmillətli, tolerant, çoxkonfessiyalı ölkə kimi tanımaq üçün bir çox tədbirlər keçirilmişdir".
Birinci vitse-prezident bütün çıxışlarında Azərbaycanın ayrılmaz hissəsi olan Dağlıq Qarabağ və onun ətrafında yerləşən 7 rayonun – ərazimizin 20 faizinin işğal olunması, bir milyondan çox azərbaycanlının qaçqın və məcburi köçkün şəraitində yaşaması haqqında Azərbaycan həqiqətlərini dünya ictimaiyyətinə çatdırdığını qeyd edib. Heydər Əliyev Fondu tərəfindən Xocalı faciəsi haqqında hazırlanan nəşrlər bütün dünyaya yayılıb:
"Əziz həmkarlar, mən Milli Məclisdə 12 illik fəaliyyətimi böyük bir ömür məktəbi kimi qiymətləndirirəm. Millət vəkili kimi əldə etdiyim təcrübə əvəzsizdir. Vəzifəmdən, fəaliyyətimin istiqamətindən asılı olmayaraq, mən həyatda sadə prinsiplərə arxalanmışam. Çalışmışam heç zaman unutmayım ki, vicdan və ləyaqət, mərhəmət və xoş niyyət, ədalət və qarşılıqlı hörmət Tanrının insana verdiyi ən ali, ən gözəl xüsusiyyətlərdir. Bu yüksək tribunadan mənə inanan hər bir insanı əmin etmək istərdim ki, gələcək fəaliyyətimdə də mənəvi dəyərləri üstün tutacağam, Azərbaycanın müstəqilliyinin qorunması, ölkəmizin hərtərəfli inkişafı üçün tam gücümlə çalışacağam.
Bu son günlər mənim ünvanıma soydaşlarımızdan çoxsaylı təbrik məktubları gəlir. Sadə insanlardan aldığım hər bir məktub, hər bir təbrik mənim üçün çox dəyərlidir. Səmimi ürək sözləri və dəstəklərə görə mən hər birinə öz dərin minnətdarlığımı bildirirəm".
Mehriban Əliyeva bu gün parlamentdə təmsil olunan qadın həmkarlarını və bütün Azərbaycan qadınlarını qarşıdan gələn 8 Mart - Ümumdünya Qadınlar Günü münasibətilə təbrik edib: "Mən sizin hər birinizə möhkəm cansağlığı, şəxsi həyatınızda xoşbəxtlik və işlərinizdə uğurlar arzulayıram. Bu illərdə birgə fəaliyyətimizə görə sizə dərin minnətdarlığımı bildirirəm və ümidvaram ki, gələcəkdə bizim əməkdaşlığımız davam edəcək. Qoy Tanrı Azərbaycanı hər zaman qorusun! Diqqətinizə görə sağ olun!"
Sonra Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin deputatları çıxış ediblər.
Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva yekunda bildirib:
"Hörmətli həmkarlar, mənim haqqımda dediyiniz xoş sözlər, fəaliyyətimə verdiyiniz yüksək qiymətlərə görə sizə dərin minnətdarlığımı bildirirəm. Mən əminəm ki, hər bir qələbənin, hər bir böyük nailiyyətin arxasında eyni fikirli, eyni niyyətli, etibarlı, güclü vahid komanda durur.
Yeni vəzifəyə təyin olunduqdan sonra mən öhdəmə düşən məsuliyyəti çox yaxşı dərk edirəm və əlbəttə, həyəcan da keçirirəm. Lakin mən gələcəyə böyük nikbinliklə baxıram. Çünki mənim sizin kimi həmkarlarım var, məni dəstəkləyən minlərlə soydaşımız var, ölkəmizin İlham Əliyev kimi bacarıqlı, cəsarətli, zəkalı, eyni zamanda, ən yüksək insani keyfiyyətlərə malik olan prezidentimiz var. Biz birlikdə əyilməz bir gücük. Mən əminəm ki, Azərbaycanın gələcəyi üçün, Azərbaycanın gələcək inkişafı üçün, müstəqilliyimizin möhkəmləndirilməsi üçün əlimizdən gələni bundan sonra da tam gücümüzlə birlikdə, bir komanda kimi həyata keçirəcəyik".

Mehriban Aliyeva: “I have been greatly honoured to be a deputy of the National Assembly of Azerbaijan”
07.03.2017"I will do my best to protect Azerbaijan’s independence, and our country’s multilateral development".
Mehriban Aliyeva noted: " In connection with my appointment to a new position based on the Resolution of President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev dated February 21, 2017, I have to cease my activity as a member of the National Assembly of the Republic of Azerbaijan. I have been a member of the parliament for over ten years. During these years, I have been greatly honoured to be a deputy of the National Assembly of Azerbaijan."
The first vice-president said that the National Assembly has played a great role in the formation of our country as an influential state. The legal bedrock of the reforms carried out in Azerbaijan is formed by draft laws meeting contemporary realities and calls, developed as a result of joint labour of the parliamentarians:
“Dear colleagues, during the time I have served as a parliament member, I’ve always witnessed a pleasant environment here. Certainly, chairperson of the National Assembly Ogtay Asadov has played a great role in ensuring this environment. For over ten years, he has been performing the duties of the National Assembly’s chair. Dear Ogtay muallim, I wish you successes in your future activity.”
Dear members of the Parliament! I would like to give you information about the works carried out to date in Khazar district, from where I’d been nominated a candidate to the parliament since 2005.
Mehriban Aliyeva noted that 42 schools, 44 kindergartens, 16 boarding homes and schools, as well as summer camps for 3 children homes were constructed or basically repaired in this district. 17 health institutions, 10 sports objects, including 6 stadiums, 28 cultural objects, including culture houses, libraries and museums, and 7 mosques and shrines have been commissioned into operation:
"Moreover, gas and electricity supply for the population has been improved in Shuvalan, Bina, Turkan and Zira settlements of the district, water lines built in Shuvalan, Bina and Gala settlements, and roads with total length of 93km were built in the district. During these years, along with implementing large-scale projects, I have also raised issues concerning people’s daily life. I’ve always tried to support people who appealed to me for a help. In all the stages of my activity, I’ve felt the support of the district residents. Our contacts were not formal, always very sincere. I can with full confidence say that all the achievements we have reached were possible due to our joint work. I want to thank everybody who supported me during these years. I am sure, I’ll work with my full strength for the development of Khazar district.
Azerbaijan’s first vice-president said she had put forward a series of proposals while in the National Assembly: " In 2007, 2009, 2013 and 2016, based on the ideals of humanism and justice, on adopting amnesty acts were endorsed by my colleagues. As a result, 39 thousand 887 prisoners were pardoned, based on the decisions on declaring an amnesty. I want to thank those deputies who have endorsed the amnesty initiatives and whereby bestowed freedom upon thousands of people. I hope putting forward such initiatives by our MPs will continue, and this nice tradition will go on."
Issues concerning healthcare were also touched upon: “I would like to stress, specially, some issues associated with healthcare. As you know, the healthcare is one of the priority areas in the activity of the Heydar Aliyev Foundation I have been heading. The “For Life Without Thalassemia” Programme that the Foundation has been implementing since 2005 has gained wide scope. At our initiative, the issue was brought to the parliament for discussion, and within a short timeframe, the law of the Republic of Azerbaijan “On the state care for people suffering from heritable blood diseases haemophilia and thalassemia” was adopted by the National Assembly. The Thalassemia Centre constructed following the Foundation’s initiative in Baku is the only medical institution in the region provided with the most advanced equipment making bone marrow transplantation possible. Since the vary day on which the centre embarked on its activity, operations on bone marrow transplantation were conducted on over 40 children
In general, spread of heritable blood diseases in our country worries me as a physician. With a view to insuring formation of a healthy family and reducing risks in this direction, in 2014, I spoke with a proposal to have marrying young couples pass a compulsory medical examination. After elaborate discussions with my colleagues, a law was passed on making relevant changes to the Family Code. A number of events were held following my initiatives to promote Azerbaijan in the world as a multinational, tolerant and multi-faith country."
The first vice-president said in all her speeches, she conveyed the true facts about the occupation of Daghlyg Garabagh and surrounding seven districts – 20 percent of our territory, and over one million people living as refugees and IDPs to the world society. Publications printed by the Heydar Aliyev Foundation about the Khojaly tragedy have been disseminated all over the world:
"Dear colleagues, I value my 12-year activity in the National Assembly as a great life school. The experience I’ve gained as a parliamentarian is matchless. Regardless of my position, direction of my activity, I’ve relied on simple principles in life. I’ve tried to never forget that conscience and decency, mercy and goodwill, justice and mutual respect are the most valuable and nice human traits God has bestowed upon people. Using this high rostrum, I would like to assure every human who trusts me that I will prefer moral values in my future activity too. I will do my best to protect Azerbaijan’s independence, and our country’s multilateral development.
Recent days I have received numerous letters of congratulation from our fellow citizens. Every letter, every congratulation I receive from them is very valuable to me. Taking this opportunity, I would like to thank each of them for their sincere words and support.”
Mehriban Aliyeva congratulated all her women-colleagues and all Azerbaijani women on 8 March – the International Women’s Day: " I wish each of you sound health, happiness in private life and successes in business. I want to thank you for our joint activity during these years, and I am confident our cooperation will continue. May God protect Azerbaijan! Thank you for your attention!"
Then members of the National Assembly of the Republic of Azerbaijan took the floor.
In conclusion, First Vice-president Mehriban Aliyeva said:
“Dear colleagues, thank you for the words you have told about me, and thank you for the high appreciation of my activity. I am sure each victory, each great achievement relied on a like-minded, trustworthy and strong single team.”
After being appointed to a new office, I’ve been very well aware of the responsibility imposed on me and, of course, have emotional feelings too. Nonetheless, I am optimistic about the future. Because I have colleagues like you, and thousands of fellow citizens that support me. Our country has a skillful, smart, courageous, president like Ilham Aliyev, with the highest humane qualities. Together, we are strong force. I am confident we will do our best for the future of Azerbaijan, Azerbaijan’s future development, for strengthening our independence, with all our strength, as a single team. ".