V Qlobal Bakı Forumu işə başlayıb
16.03.2017Martın 16-da Azərbaycanın paytaxtında “Beynəlxalq münasibətlərin gələcəyi: güc və maraqlar” mövzusunda V Qlobal Bakı Forumu işə başlayıb.
Forumda, həmçinin Latviya Prezidenti Raymonds Veyonis, Makedoniya Prezidenti Giorgi İvanov, Albaniya Prezidenti Buyar Nişani, Monteneqro Prezidenti Filip Vuyanoviç, Gürcüstan Prezidenti Giorgi Marqvelaşvili, Səudiyyə Ərəbistanı Şahzadəsi, Kral Faysal Araşdırma və İslami Çalışmalar Mərkəzinin sədri Turki əl-Faysal iştirak edirlər.
Forumu Misirin İsgəndəriyyə Kitabxanasının direktoru, Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzinin həmsədri İsmail Serageldin açıb.
Sonra Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzinin həmsədri, Latviyanın sabiq Prezidenti Vayra-Vike Freyberqa çıxış edib.
İtaliyanın Azərbaycandakı səfiri Campaolo Kutillo Prezident Sergio Mattarellanın, Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının Azərbaycandakı müvəqqəti işlər vəkili Stefen Makkormik ölkəsinin Baş naziri xanım Tereza Meyin müraciətlərini oxuyublar.
Açılış mərasiminə yekun vuran Misirin İsgəndəriyyə Kitabxanasının direktoru, Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzinin həmsədri İsmail Serageldin tədbirdə iştirakına görə dövlətimizin başçısına minnətdarlığını bildirib.
İki gün davam edəcək bu mötəbər tədbirdə 53 ölkədən 300-dək nümayəndə, o cümlədən müasir dünya siyasətinin yönləndirilməsində, bir çox regional proseslərin qiymətləndirilməsində mühüm rolu olan çox nüfuzlu dövlət xadimləri, siyasətçilər, elm adamları, siyasi ekspertlər iştirak edirlər. Forum Azərbaycan həqiqətlərinin təbliğində və ölkəmizə yeni dostlar qazandırmaqda, lobbi quruculuğunda əhəmiyyətli rola malikdir. Qlobal Bakı Forumu Azərbaycanı tanıtmaq, ölkəmizlə bağlı həqiqətləri dünyaya çatdırmaq üçün çox mühüm və əlverişli platformadır.

The 5th Global Baku Forum starts
16.03.2017On March 16, the 5th Global Baku Forum started on the theme “Future of International Relations: Power and Interests” in the Azerbaijani capital.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva attended the Forum’s opening ceremony.
The Forum is also attended by Latvian President Raymonds Veyonis, Macedonian President Giorgi Ivanov, Albanian President Buyar Nishani, President of Montenegro Philip Vuyanovich, Georgian President Giorgi Margvelashvili, Saudi Arabian Prince, Chairperson of the Royal Research and Islamic Affairs Centre Turki al-Feisal.
The Forum was opened by director of Egypt’s Alexandrian Library, co-chairman of the Nizami Ganjavi International Centre Ismail Serageldin.
The Head of our State addressed the opening ceremony.
Then, co-chairperson of the Nizami Ganjavi International Centre, Latvia’s former President Vaira-Vike Freiberga took the floor.
Italian ambassador to Azerbaijan Giampaolo Cutillo read the appeal by President Sergio Mattarella, and charge d'affaires of the Great Britain and Northern Ireland United Kingdom to Azerbaijan Stephen McCormick read the appeal by his country’s Prime Minister Mrs Theresa May.
Summing up the opening ceremony, director of Egypt’s Alexandrian Library, co-chairman of the Nizami Ganjavi International Centre Ismail Serageldin thanked President Ilham Aliyev for his participation in the Forum.
To last for two days, this reputable event is attended by some 300 representatives from 53 countries, including very influential state figures who have been playing a significant part in directing the modern world’s politics and assessing a number of regional processes, as well as politicians, people of science, and political experts. The Forum is of significance in terms of promoting the realities of Azerbaijan, and winning new friends to our country, and building lobbying activity. The Global Baku Forum is a very significant and convenient platform in conveying the true facts about our country to the world society.