V Qlobal Bakı Forumu işə başlayıb
16.03.2017Martın 16-da Azərbaycanın paytaxtında “Beynəlxalq münasibətlərin gələcəyi: güc və maraqlar” mövzusunda V Qlobal Bakı Forumu işə başlayıb.
Forumda, həmçinin Latviya Prezidenti Raymonds Veyonis, Makedoniya Prezidenti Giorgi İvanov, Albaniya Prezidenti Buyar Nişani, Monteneqro Prezidenti Filip Vuyanoviç, Gürcüstan Prezidenti Giorgi Marqvelaşvili, Səudiyyə Ərəbistanı Şahzadəsi, Kral Faysal Araşdırma və İslami Çalışmalar Mərkəzinin sədri Turki əl-Faysal iştirak edirlər.
Forumu Misirin İsgəndəriyyə Kitabxanasının direktoru, Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzinin həmsədri İsmail Serageldin açıb.
Sonra Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzinin həmsədri, Latviyanın sabiq Prezidenti Vayra-Vike Freyberqa çıxış edib.
İtaliyanın Azərbaycandakı səfiri Campaolo Kutillo Prezident Sergio Mattarellanın, Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının Azərbaycandakı müvəqqəti işlər vəkili Stefen Makkormik ölkəsinin Baş naziri xanım Tereza Meyin müraciətlərini oxuyublar.
Açılış mərasiminə yekun vuran Misirin İsgəndəriyyə Kitabxanasının direktoru, Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzinin həmsədri İsmail Serageldin tədbirdə iştirakına görə dövlətimizin başçısına minnətdarlığını bildirib.
İki gün davam edəcək bu mötəbər tədbirdə 53 ölkədən 300-dək nümayəndə, o cümlədən müasir dünya siyasətinin yönləndirilməsində, bir çox regional proseslərin qiymətləndirilməsində mühüm rolu olan çox nüfuzlu dövlət xadimləri, siyasətçilər, elm adamları, siyasi ekspertlər iştirak edirlər. Forum Azərbaycan həqiqətlərinin təbliğində və ölkəmizə yeni dostlar qazandırmaqda, lobbi quruculuğunda əhəmiyyətli rola malikdir. Qlobal Bakı Forumu Azərbaycanı tanıtmaq, ölkəmizlə bağlı həqiqətləri dünyaya çatdırmaq üçün çox mühüm və əlverişli platformadır.

V Глобальный Бакинский форум начал работу
16 марта в столице Азербайджанской Республики начал работу V Глобальный Бакинский форум на тему «Будущее международных отношений: силы и интересы».
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие в церемонии открытия форума.
В форуме также принимают участие Президент Латвии Раймондс Вейонис, Президент Македонии Георгий Иванов, Президент Албании Буяр Нишани, Президент Монтенегро Филип Вуянович, Президент Грузии Георгий Маргвелашвили, Принц Саудовской Аравии, председатель Центра исламских исследований имени Короля Фейсала Турки аль-Фейсал.
Форум открыл директор Александрийской библиотеки Египта, сопредседатель Международного центра Низами Гянджеви Исмаил Серагельдин.
Затем выступила сопредседатель Международного центра Низами Гянджеви, бывший Президент Латвии Вайра Вике-Фрейберга.
Посол Италии в Азербайджане Джампаоло Кутилло зачитал послание Президента страны Серджо Маттареллы, временный поверенный в делах Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии в Азербайджане Стефен Маккормик – послание премьер-министра страны Терезы Мей.
Подведя итог церемонии открытия, директор Александрийской библиотеки Египта, сопредседатель Международного центра Низами Гянджеви Исмаил Серагельдин выразил признательность главе государства за участие в мероприятии.
В этом важном мероприятии, которое продлится два дня, принимают участие до 300 представителей из 53 стран, в том числе весьма влиятельные государственные деятели, политики, ученые, политические эксперты, играющие важную роль в ориентации современной мировой политики, оценивании многих региональных процессов. Форум играет значимую роль в пропаганде реалий Азербайджана, приобретении новых друзей для нашей страны, организации лоббистской деятельности. Глобальный Бакинский форум – очень важная и благоприятная платформа для знакомства с Азербайджаном, доведения до мира правды о нашей стране.