İstanbul Sammiti çərçivəsində “Xərçəng xəstəliyi ilə mübarizədə birinci xanımların liderliyi” mövzusunda sessiya
Aprelin 14-də İstanbulda İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının XIII Sammiti çərçivəsində “Xərçəng xəstəliyi ilə mübarizədə birinci xanımların liderliyi” mövzusunda sessiya keçirilib.
Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyeva sessiyada çıxış edib:
- Hörmətli xanım Əminə Ərdoğan.
Hörmətli birinci xanımlar.
Əvvəla hər birinizi salamlamaq, sizə sağlamlıq və xoşbəxtlik diləmək istəyirəm.
Hörmətli Əminə xanım, ölkələrimiz üçün önəmli mövzuya həsr olunmuş sessiyanı təşkil etdiyinizə və bu tədbirdə iştirak üçün dəvətinizə görə Sizə dərin təşəkkürümü bildirirəm. Qardaş türk torpağında, dostlar və həmkarlarım arasında yenidən olmağıma çox şadam.
Fürsətdən istifadə edərək, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına üzv dövlətlərin xalqlarına dərin hörmətimi və ən xoş arzularımı çatdırıram.
Əziz dostlar, görüşümüzün məqsədi dünyanın ən ağır xəstəliklərindən biri olan xərçəng haqqında xalqlarımıza dolğun məlumatın verilməsidir. Mütəxəssislər xəstəliyin qarşısını almaq üçün onun erkən aşkar edilməsi istiqamətində səylər göstərir və müalicəsi üçün müxtəlif vasitələrdən istifadə edirlər. Baxmayaraq, bu problemlə bəşəriyyət uzun illərdir ki, üzləşib, bu günədək xəstəlik və onun müalicəsi haqqında bir çox yanlış fikirlər mövcuddur. Misal üçün, bir çox hallarda xərçəng xəstəliyi sırf tibb problemi kimi təsvir edilir. Digər hallarda, rəylər var ki, xərçəng əsasən yaşlı insanların xəstəliyi sayılır. Hesab olunur ki, insana qoyulan onkoloji diaqnoz – bir növ “ölümə məhkum edilməkdir”.
Müasir dünyada xərçəng xəstəliyi təkcə səhiyyənin yox, həm də sosial, iqtisadi, ekoloji sahələrin və hətta təhsilin problemidir. Bu xəstəlik bütün yaş qrupları, sosial-iqtisadi qruplar arasında, inkişaf etmiş və inkişaf edən ölkələrdə yayılır. Elmi təhlillər onu göstərir ki, düzgün və ümumi profilaktik strategiya qurulan halda xərçəng xəstəliyinin ən çox yayılmış növünün üçdəbir hissəsinin qarşısını almaq mümkündür. Əhali arasında onkoloji xəstəliklərin yaranma səbəblərinin aradan qaldırılması, ilkin diaqnostika, xəstəliyin düzgün profilaktikası və müalicəsi bu sahədə çalışan mütəxəssislərin diqqət mərkəzindədir.
Bununla bağlı işlər bu gün dəfələrlə qeyd olunduğu kimi, dörd əsas istiqamətdə həyata keçirilir - sağlam həyat tərzinin seçilməsi, xəstəliyin erkən aşkar olunması, hər bir xəstənin müasir müalicə üsulları ilə təmin edilməsi və ümumi həyat keyfiyyətinin yüksəldilməsi.
Azərbaycanda müstəqillik dövründə bu istiqamətdə mühüm addımlar atılıb. Ölkəmizdə müasir Milli Onkologiya Mərkəzi yaradılıb, regionda ilk dəfə olaraq Uşaq Onkoloji Klinikası açılıb. Biz xəstəliyin erkən diaqnostikası və müalicəsi üçün müasir avadanlıqdan istifadə yolu ilə xəstələrimizin müalicəsini təmin etmək istəyirik.
Respublikamızda onkoloqların nailiyyətləri böyükdür. Lakin onlar bütün dünyada olduğu kimi, bir çox hallarda bu xəstəlikdən əziyyət çəkən insanların əzabını bəzən ancaq yüngülləşdirə bilirlər. Bir çox ölkələrdə olduğu kimi, Azərbaycanın rəsmi statistikasına görə, ölkədə insan ölümünün əsas səbəbləri arasında ikinci yeri onkoloji xəstəliklər tutur.
Yer kürəsində hər il 500 min insan bu xəstəliklə üzləşir. Çox hallarda diaqnoz xəstəliyin yalnız son mərhələlərində qoyulur və insanların həyatını xilas etmək olmur. Dünya Səhiyyə Təşkilatının məlumatlarına görə, yaxın 20 ildə bu xəstəlikdən əziyyət çəkən insanların sayının 50 faizdən çox artacağı gözlənilir. Məhz buna görə onkoloji xəstəliklər bütün bəşəriyyət üçün ən aktual problemlərdən biri olaraq qalır.
Əminəm, hər birimiz inanmaq istərdik ki, XXI əsrdə elmin inkişafı sayəsində əldə ediləcək yeni imkanlar və texnologiyalar onkoloji xəstəliklərin müalicəsində dönüş yaradacaq və milyonlarla insanın ölümünə səbəb olan bu xəstəliyin müalicəsi üçün səmərəli vasitə tapılacaq.
Bir daha bu ciddi problemə beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətini yönəltdiyinə görə Əminə xanıma təşəkkürümü bildirirəm.

Сессия на тему «Лидерство первых леди в борьбе с раком» в рамках Стамбульского саммита
Уважаемая Эмине ханум, выражаю Вам глубокую признательность за организацию сессии, посвященной важной для наших стран теме, и приглашение на это мероприятие. Очень рада вновь находиться на братской турецкой земле, среди друзей и коллег.
Пользуясь случаем, передаю народам государств-членов Организации исламского сотрудничества глубокое уважение и самые добрые пожелания.
Дорогие друзья, цель нашей встречи заключается в предоставлении нашим народам обстоятельной информации о раке – одном из самых тяжелых заболеваний в мире. Для предупреждения заболевания специалисты прилагают усилия, направленные на его раннее выявление, и используют различные средства для лечения. Несмотря на то, что человечество уже много лет сталкивается с этой проблемой, до сих пор имеются многочисленные ошибочные мнения о данном заболевании и его лечении. К примеру, зачастую рак представляется как чисто медицинская проблема. В других случаях бытуют мнения о том, что рак считается в основном заболеванием пожилых людей. Считается, что поставленный человеку онкологический диагноз это – своего рода «смертный приговор»,
В современном мире рак является проблемой не только здравоохранения, но и социальной, экономической, экологической сфер и даже образования. Это заболевание распространяется среди всех возрастных, социально-экономических групп, в развитых и развивающихся странах. Научный анализ показывает, что при правильном построении общей профилактической стратегии можно предотвратить третью часть наиболее распространенного вида рака. В центре внимания работающих в этой сфере специалистов находятся устранение причин возникновения онкологических заболеваний среди населения, ранняя диагностика, правильная профилактика и лечение заболевания.
Связанная с этим работа, как сегодня уже неоднократно подчеркивалось, проводится в четырех основных направлениях – выбор здорового образа жизни, раннее выявление заболевания, обеспечение каждого больного современными методами лечения и повышение общего качества жизни.
В период независимости в Азербайджане были предприняты важные шаги в этом направлении. В нашей стране создан современный Национальный онкологический центр, впервые в регионе открыта Детская онкологическая клиника. Мы хотим обеспечить лечение наших больных путем использования современного оборудования для ранней диагностики и лечения заболевания.
Онкологи в нашей республике добились больших успехов. Но они, как и во всем мире, зачастую могут лишь облегчить страдания людей, подвергшихся этому заболеванию. Согласно официальной статистике Азербайджана, как и во многих странах, онкологические заболевания занимают второе место среди основных причин смертности в стране.
Ежегодно на земном шаре с этим заболеванием сталкиваются 500 тысяч человек. Во многих случаях диагноз ставится лишь на последних стадиях заболевания и спасти жизнь людей не представляется возможным. По данным Всемирной организации здравоохранения, в ближайшие 20 лет число страдающих этим заболеванием людей увеличится более чем на 50 процентов. Именно поэтому онкологические заболевания остаются одной из самых актуальных проблем для всего человечества.
Уверена, что каждая из нас хочет верить, что новые возможности и технологии, которые будут получены в XXI веке благодаря развитию науки, создадут перелом в лечении онкологических заболеваний, и будет найдено эффективное средство для лечения этого заболевания, являющегося причиной смерти миллионов людей.
Хочу еще раз поблагодарить Эмине ханум за привлечение внимания международной общественности к этой серьезной проблеме.