İstanbul Sammiti çərçivəsində “Xərçəng xəstəliyi ilə mübarizədə birinci xanımların liderliyi” mövzusunda sessiya
Aprelin 14-də İstanbulda İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının XIII Sammiti çərçivəsində “Xərçəng xəstəliyi ilə mübarizədə birinci xanımların liderliyi” mövzusunda sessiya keçirilib.
Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyeva sessiyada çıxış edib:
- Hörmətli xanım Əminə Ərdoğan.
Hörmətli birinci xanımlar.
Əvvəla hər birinizi salamlamaq, sizə sağlamlıq və xoşbəxtlik diləmək istəyirəm.
Hörmətli Əminə xanım, ölkələrimiz üçün önəmli mövzuya həsr olunmuş sessiyanı təşkil etdiyinizə və bu tədbirdə iştirak üçün dəvətinizə görə Sizə dərin təşəkkürümü bildirirəm. Qardaş türk torpağında, dostlar və həmkarlarım arasında yenidən olmağıma çox şadam.
Fürsətdən istifadə edərək, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına üzv dövlətlərin xalqlarına dərin hörmətimi və ən xoş arzularımı çatdırıram.
Əziz dostlar, görüşümüzün məqsədi dünyanın ən ağır xəstəliklərindən biri olan xərçəng haqqında xalqlarımıza dolğun məlumatın verilməsidir. Mütəxəssislər xəstəliyin qarşısını almaq üçün onun erkən aşkar edilməsi istiqamətində səylər göstərir və müalicəsi üçün müxtəlif vasitələrdən istifadə edirlər. Baxmayaraq, bu problemlə bəşəriyyət uzun illərdir ki, üzləşib, bu günədək xəstəlik və onun müalicəsi haqqında bir çox yanlış fikirlər mövcuddur. Misal üçün, bir çox hallarda xərçəng xəstəliyi sırf tibb problemi kimi təsvir edilir. Digər hallarda, rəylər var ki, xərçəng əsasən yaşlı insanların xəstəliyi sayılır. Hesab olunur ki, insana qoyulan onkoloji diaqnoz – bir növ “ölümə məhkum edilməkdir”.
Müasir dünyada xərçəng xəstəliyi təkcə səhiyyənin yox, həm də sosial, iqtisadi, ekoloji sahələrin və hətta təhsilin problemidir. Bu xəstəlik bütün yaş qrupları, sosial-iqtisadi qruplar arasında, inkişaf etmiş və inkişaf edən ölkələrdə yayılır. Elmi təhlillər onu göstərir ki, düzgün və ümumi profilaktik strategiya qurulan halda xərçəng xəstəliyinin ən çox yayılmış növünün üçdəbir hissəsinin qarşısını almaq mümkündür. Əhali arasında onkoloji xəstəliklərin yaranma səbəblərinin aradan qaldırılması, ilkin diaqnostika, xəstəliyin düzgün profilaktikası və müalicəsi bu sahədə çalışan mütəxəssislərin diqqət mərkəzindədir.
Bununla bağlı işlər bu gün dəfələrlə qeyd olunduğu kimi, dörd əsas istiqamətdə həyata keçirilir - sağlam həyat tərzinin seçilməsi, xəstəliyin erkən aşkar olunması, hər bir xəstənin müasir müalicə üsulları ilə təmin edilməsi və ümumi həyat keyfiyyətinin yüksəldilməsi.
Azərbaycanda müstəqillik dövründə bu istiqamətdə mühüm addımlar atılıb. Ölkəmizdə müasir Milli Onkologiya Mərkəzi yaradılıb, regionda ilk dəfə olaraq Uşaq Onkoloji Klinikası açılıb. Biz xəstəliyin erkən diaqnostikası və müalicəsi üçün müasir avadanlıqdan istifadə yolu ilə xəstələrimizin müalicəsini təmin etmək istəyirik.
Respublikamızda onkoloqların nailiyyətləri böyükdür. Lakin onlar bütün dünyada olduğu kimi, bir çox hallarda bu xəstəlikdən əziyyət çəkən insanların əzabını bəzən ancaq yüngülləşdirə bilirlər. Bir çox ölkələrdə olduğu kimi, Azərbaycanın rəsmi statistikasına görə, ölkədə insan ölümünün əsas səbəbləri arasında ikinci yeri onkoloji xəstəliklər tutur.
Yer kürəsində hər il 500 min insan bu xəstəliklə üzləşir. Çox hallarda diaqnoz xəstəliyin yalnız son mərhələlərində qoyulur və insanların həyatını xilas etmək olmur. Dünya Səhiyyə Təşkilatının məlumatlarına görə, yaxın 20 ildə bu xəstəlikdən əziyyət çəkən insanların sayının 50 faizdən çox artacağı gözlənilir. Məhz buna görə onkoloji xəstəliklər bütün bəşəriyyət üçün ən aktual problemlərdən biri olaraq qalır.
Əminəm, hər birimiz inanmaq istərdik ki, XXI əsrdə elmin inkişafı sayəsində əldə ediləcək yeni imkanlar və texnologiyalar onkoloji xəstəliklərin müalicəsində dönüş yaradacaq və milyonlarla insanın ölümünə səbəb olan bu xəstəliyin müalicəsi üçün səmərəli vasitə tapılacaq.
Bir daha bu ciddi problemə beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətini yönəltdiyinə görə Əminə xanıma təşəkkürümü bildirirəm.

A session on the topic “Leading role of first ladies in combatting cancer” within the framework of the Istanbul Summit
A session on the topic “Leading role of first ladies in combatting cancer” took place within the framework of the 13th Summit of the Organization of Islamic Cooperation, April 14.
Azerbaijan’s First Lady Mehriban Aliyeva addressed the session:
- Dear Mrs Emine Erdogan.
Esteemed first ladies.
Respected participants.
Dear friends, ladies and gentlemen.
First of all, I would like to say hello and wish you sound health and happiness.
Dear Emine khanum, thank You very much for arranging a session devoted to a very significant for our countries subject, and for your invitation to participate in this event. I am very delighted to be again on the brotherly Turkish soil, among the friends and colleagues.
Taking this opportunity, I would like to deliver my profound respect and best wishes to the nations of the Organization of Islamic Cooperation member-states.
Dear friends, the objective of our meeting is to provide our nations with information about cancer, one of the most severe diseases in the world. Professionals have been exerting great efforts towards early discovery of the disease and using various means for its treatment. Although the humankind has faced this challenge for long years, there exist a number of erroneous opinions about the disease and its treatment. For example, in a number of cases, cancer is described as a sheer medical problem. In other cases, there are opinions as to cancer being a disease of the old. There exists such a notion that an oncological diagnosis set to a person is a kind of “being doomed to death”.
In the modern world, cancer is not only a healthcare problem, but also a problem of the social, economic and ecological spheres, and even education. This disease has disseminated among all age groups, social and economic groups, and in developed and developing countries. Researches show that, provided that a correct and general preventive strategy is built, it is possible to prevent one third of the most widely disseminated type of cancer. Removing the causes of oncological diseases among the population, preliminary diagnostics, correct prophylaxis and treatment of the disease are the focus of attention of the professionals working in this sphere.
Works in this regard are being carried out, as repeatedly mentioned today, in four main directions – choosing a healthy lifestyle, early discovery of the disease, provision of each patient with state-of-the-art treatment methods, and lifting general living standards.
Significant steps have been taken in Azerbaijan during the years of independence. The National Oncological Centre has been established in our country, and the Child Oncological Clinic has been founded, first time in the region. We aim to ensure treatment of our patients, setting early diagnostics of the disease, and using state-of-the-art equipment for its treatment.
Cancer specialists in our republic have reached significant achievements. Nevertheless, as in the whole world, in a number of cases, they are only able to mitigate the pain of the people suffering from this disease. As in a number of countries, based on Azerbaijan’s official statistics, oncological diseases are second among the causes of human death in the country.
Each year, 500 thousand people around the globe face this disease. In many cases, the disease is discovered in the final stages of it, which results in the death of a person. According to information of the World Health Organization, it is expected that the number of people suffering from this disease would increase by more than 50 percent in the next 20 years. Therefore, oncological diseases remain to be one of the most pressing issues for the humankind.
I am confident everyone of us would like to believe that new possibilities and technology to be gained as a result of development in science in the 21st century will allow us to reach a turning point in the treatment of oncological diseases and an efficient means will be found for the treatment of this disease, which has been the cause of death of millions of people.
I once more thank Emine khanum for drawing the attention of the international society to this serious problem.