Ərəb mediasında, o cümlədən Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Oman və Misir mətbuatında Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva haqqında avqustun 27-də də məqalələr dərc olunub. Bu mətbu orqanlarda Azərbaycanın birinci xanımının çoxşaxəli fəaliyyəti haqqında geniş məlumat verilib.
Misirin “Əl Cümhuriyyə Əl Yom”, “Misr Əl Yom”, “Kalemtərab”, Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin “Əl Vatan”, “Dubai Hospitality”, “Dubai Global News”, “Dubai New Style”, “Mebusiness”, “Middle East News”, “Ecarain”, “MENAFN”, Omanın “Hörmüz” və sair qəzet və portallarında ərəb və ingilis dillərində dərc olunmuş məqalələrdə Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın xalqına, dövlətinə sədaqətlə xidmət etmək vəzifəsini öz üzərinə götürdüyü, Azərbaycan qadınını dünyada layiqincə təmsil etdiyi, ölkəsinin rifahı naminə yorulmadan fəaliyyət göstərdiyi qeyd olunub.
Ərəb ölkələrinin ictimaiyyətinin diqqətinə çatdırılıb ki, Mehriban Əliyevanın Azərbaycanın maddi və mədəni irsinin dünyada təbliğində misilsiz xidmətləri var. Belə ki, onun təşəbbüsü ilə 1995-ci ildə Azərbaycan Mədəniyyətinin Dostları Fondu təsis olunub, rəhbərlik etdiyi Heydər Əliyev Fondu müxtəlif ölkələrdə mötəbər tədbirlər təşkil edib. O, həmçinin Heydər Əliyev Fondunun rəhbəri kimi təhsilin, səhiyyənin inkişafına, uşaqların sağlamlığı məsələlərinə və mədəniyyət sahəsində layihələrin həyata keçirilməsinə xüsusi diqqət yetirir. Azərbaycanda yeni məktəb binalarının tikilməsi, məktəbəqədər təhsil müəssisələrinin yenidən qurulması, uşaq evlərinin və internat məktəblərinin inkişafı proqramının icrasına başlanması məhz Mehriban Əliyevanın rəhbərliyi ilə həyata keçirilib.
Məqalələrdə qeyd olunub ki, Mehriban Əliyeva valideyn himayəsindən məhrum olan uşaqların müdafiəsini də daim diqqət mərkəzində saxlayır. Təsadüfi deyil ki, Heydər Əliyev Fondu təkcə Azərbaycanda deyil, bütün dünyada rəğbət və mərhəmət rəmzinə çevrilib.
Yazılarda vurğulanıb ki, Azərbaycanın zəngin mədəniyyətini, musiqisini və adət-ənənələrini bütün dünyada təbliğ edən Mehriban Əliyevanın diqqət və qayğısı sayəsində mədəni irs nümunələri UNESCO-nun dünya irsi siyahılarına daxil edilib.
Mehriban Əliyevanın mədəniyyətlərarası və dinlərarası dialoqun təşkili, müxtəlif dinlərə və etnik qruplara mənsub olan insanlar arasında tolerantlığın və xoş münasibətlərin təmin edilməsi sahəsində gördüyü işlərin də diqqətə çatdırıldığı məqalələrdə qeyd edilib ki, Birinci vitse-prezident Azərbaycanda ziyarətgahların, məscidlərin, ibadət yerlərinin, dini abidələrin bərpasına və tikintisinə də qayğı göstərməklə yanaşı, tolerantlığın və mədəniyyətlərarası dialoqun təşviqinə mühüm töhfələr verir, kilsə və sinaqoqların bərpasını da diqqət mərkəzində saxlayır. Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti dünyanın müxtəlif ölkələrində humanitar və sosial layihələrin dəstəklənməsinə, eləcə də dünya irsinin qorunmasına və tarixi abidələrin bərpasına da mühüm töhfələr verir. O, öz ölkəsində bir çox mötəbər beynəlxalq tədbirlərin keçirilməsində yüksək təşkilatçılıq bacarığı nümayiş etdirib, Birinci Avropa Oyunlarının Təşkilat Komitəsinə sədrlik edib, həmçinin İslam Həmrəyliyi Oyunlarının təşkilində yüksək fəallıq göstərib.

Articles are published in Arab media about Mehriban Aliyeva
27.08.2022Articles were published about First Vice-president of Azerbaijan Mehriban Aliyeva in Arab media, including the United Arab Emirates, Oman and Egypt, on August 27th. Broad information was given in these press bodies about the multilateral activity of Azerbaijan’s first lady.
In the articles published in Arabic and English in such newspapers and portals as “Al Jumhuriyah Al Youm”, “Misr Al Youm”, “Kalemtarab” of Egypt, “Al Vatan”, “Dubai Global News”, “Dubai New Style”, “Mebusiness”, “Middle East News”, “Ecarian”, “MENAFN” of the United Arab Emirates, and “Hormuz” of Oman is mentioned that Azerbaijan’s First Vice-president Mehriban Aliyeva undertook the obligation to faithfully serve her people and state, and that she had worthily represented an Azerbaijani woman in the world and tirelessly worked for the prosperity of her country.
It was brought to the attention of the general public of these Arab countries that Mehriban Aliyeva had endless merits in promotion of Azerbaijan’s material and cultural heritage across the world. So, following her initiative, the Foundation of Friends of the Azerbaijani Culture was founded in 1995, and that the headed by her Heydar Aliyev Foundation has organized successful events in various countries. She, as the head of the Heydar Aliyev Foundation, has paid special attention to developing education and healthcare, issues concerning the child health, and implementing projects in the field of culture. Execution of the programme related to the construction of new schools, reconstruction of preschool education institutions and development of children homes and boarding schools has been carried out under the leadership of Mehriban Aliyeva.
It was mentioned in the articles that for Mehriban Aliyeva, children deprived of parental care have always been a focus of attention. It is no coincidence that the Heydar Aliyev Foundation has become a symbol of sympathy and kindness not only in Azerbaijan, but also across the world.
The articles underscored that thanks to the care and attention shown by Mehriban Aliyeva, who has been promoting Azerbaijan’s rich culture, music and traditions all over the world, samples of cultural heritage were entered on UNESCO’s World Heritage Lists.
In the articles, where the works done by Mehriban Aliyeva for organization of a dialogue between cultures and religions, as well as ensuring tolerance and kind relations between people related to different religions and ethnic groups were also brought to attention, were underscored that the First Vice-president, along with showing care for the construction and restoration of temples, mosques, places of pilgrimage and religious monuments, has made significant contribution to promotion of tolerance and intercultural dialogue, focusing also on restoration of churches and synagogues. The First Vice-president of Azerbaijan has also been making important contribution to supporting humanitarian and social projects in various countries of the world, as well as to protection of the world heritage and historical monuments. She has demonstrated her high-level organizational skills in holding a number of important international events, and chaired the Organizing Committee of the First European Games, also taking active part in the organization of the Islamic Solidarity Games.