“Əl-Fəcr” qəzetində Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva haqqında geniş məqalə dərc edilib
25.08.2017Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin geniş oxucu kütləsinə malik gündəlik “Əl-Fəcr” qəzetinin 24 avqust nömrəsinin bütöv bir səhifəsi Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevaya həsr olunub.
Məqalədə Mehriban Əliyevanın dövlət xadimi və ictimai xadim kimi fəaliyyətindən, Azərbaycanda təhsil, səhiyyə, mədəniyyət və idman sahələrinin inkişafında, xalqın mədəni irsinin qorunmasında, ölkəmizin dünyada müsbət imicinin möhkəmlənməsində böyük xidmətlərindən bəhs edilir, onun mədəniyyətlərarası dialoqun inkişafına verdiyi töhfələr qeyd olunur.
Yazını təqdim edirik.
Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva böyük qayğı göstərdiyi müxtəlif sahələrdə, xüsusən humanitar sahədə mühüm xidmətlərinə görə Azərbaycan xalqının dərin rəğbətini və sevgisini qazanıb. Mehriban Əliyeva yüksək əxlaqi, elmi və mədəni dəyərlərə malik ziyalı bir ailədə doğulub və tərbiyə alıb. Onun babası Mir Cəlal Paşayev Azərbaycanın görkəmli ədəbiyyat xadimi, tanınmış yazıçı idi. Valideynləri Mehriban Əliyevanın milli və mədəni şəxsiyyətinin formalaşmasında əvəzsiz rol oynayıblar. Atası Arif Paşayev 1996-cı ildən Milli Aviasiya Akademiyasının rektorudur, anası Aida İmanquliyeva mədəniyyət, dilçilik və şərqşünaslıq sahələrində tanınmış tədqiqatçı olub. Bütün bunlar Mehriban xanımda şeirə, musiqiyə və incəsənətə böyük maraq və sevgi yaradıb. Birinci xanım insanların, xüsusən də qaçqın və məcburi köçkünlərin problemlərinin həllinə nail olub, onlar üçün firavan yaşayışın təmin olunmasında böyük rol oynayıb. Eyni zamanda, o, 2004-cü ildə təsis olunmuş və Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin adını daşıyan Fondun xətti ilə cəmiyyətin müxtəlif sahələrinin inkişafına mühüm töhfələr verməkdədir. Mehriban xanım uşaqlar və onların problemlərinin həllinə böyük diqqət və qayğı ilə yanaşır, yeni məktəblərin, xəstəxanaların, musiqi məktəblərinin, talassemiya mərkəzinin və xüsusi qayğıya ehtiyacı olan uşaqlar üçün yay düşərgələrinin yaradılmasına nail olub. O, uşaqlara göstərdiyi qayğı ilə yanaşı, ahıllara da xüsusi diqqət ayırır.
Heydər Əliyev Fondu mədəniyyət sahəsində irimiqyaslı layihələr həyata keçirib, Azərbaycanın musiqi mədəniyyətinin, xüsusilə mənsub olduğu xalqın milli musiqi növü olan muğamın təşviqində əvəzsiz xidmətlər göstərib, paytaxt Bakıda Muğam Mərkəzi inşa etdirib, muğam janrının bir çox ölkələrdə təbliğinə və tanıdılmasına nail olub. Fond, eyni zamanda, dünyanın müxtəlif ölkələrindən dəvət olunan tanınmış musiqiçilərin iştirakı ilə musiqi festivalları və gecələri təşkil edərək, Azərbaycan mədəniyyətinin təbliğinə əvəzsiz töhfələr verir. Yaradıldığı gündən bəri Heydər Əliyev Fondu dünya mədəniyyətinin inkişafında, sivilizasiyalararası dialoqun möhkəmlənməsində böyük rol oynayır, humanist dəyərlərin, sülh və tolerantlığın yayılmasına, mədəniyyətlərarası dialoqun inkişafına əvəzsiz töhfələr verir.
Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə Parisdəki Luvr muzeyində İslam incəsənəti bölməsi yaradılıb, Versal sarayında tarixi incəsənət abidələrinin, həmçinin İkinci Dünya müharibəsi nəticəsində dağıdılmış Berlin qəsrinin, Vatikan arxivində saxlanılan nadir əlyazmaların və orada yerləşən qədim heykəllərin bərpa işləri həyata keçirilib. Roma şəhərində yerləşən Kapitolini Muzeyində "Filosoflar zalı"nın bərpası Fondun bu sahədə ən mühüm nailiyyətlərindən biri hesab edilir.
Bütün bunlarla yanaşı, dünyanın müxtəlif ölkələrində baş verən təbii fəlakətlərin qurbanları da Mehriban Əliyevanın diqqətindən kənarda qalmır. Təbii fəlakətlərdən əziyyət çəkmiş Rumıniyaya və Haitiyə Azərbaycanın birinci xanımının təşəbbüsü ilə yardımlar göstərilib, Pakistanda zəlzələ nəticəsində tamamilə dağılmış qızlar məktəbi yenidən inşa edilib, bu ölkədə çoxsaylı inkişaf proqramı və layihələri həyata keçirilib. Heydər Əliyev Fondu Parisdə terror qurbanlarının 7-ci beynəlxalq konfransının təşkili məqsədilə 2011-ci ilin sentyabr ayında Fransa Terror Qurbanları Assosiasiyasına maliyyə yardımı göstərib.
Azərbaycan şifahi xalq ədəbiyyatının, milli irsinin, mədəniyyət və musiqisinin qorunması və inkişafında göstərdiyi səylərin nəticəsi olaraq Mehriban xanım 2004-cü ildə UNESCO-nun, İslam dünyasının müxtəlif sahələrində xidmətlərinin nəticəsi olaraq 2006-cı ildə ISESCO-nun xoşməramlı səfiri adına layiq görülüb.
Mehriban Əliyeva Azərbaycanda idman sahəsinin inkişafına da xüsusi diqqət yetirir. O, 2015-ci ildə Azərbaycanın birinci Avropa Oyunlarına, həmçinin həmin il bədii gimnastika üzrə beynəlxalq kubok yarışına uğurla ev sahibliyi etməsində böyük rol oynayıb. Mehriban xanım 2002-ci ildə Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının prezidenti seçildikdən sonra 2003-2004-cü illərdə ölkə beynəlxalq gimnastika yarışlarına ev sahibliyi edib.
Mehriban Əliyeva birinci Avropa Oyunlarının müvəffəqiyyətlə keçirilməsində xüsusi fədakarlığı ilə seçilib, Azərbaycanın dünyada idman ölkəsi kimi tanıdılmasına töhfələr verib və bu səylər ölkənin Oyunlarda böyük uğur qazanması ilə nəticələnib.
Heydər Əliyev Fondunun fəaliyyəti ölkənin müxtəlif inkişaf sahələrində, həmçinin idman, mədəniyyət, səhiyyə və təhsil sahələrində gördüyü işlər 2015-ci il iyunun 29-da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən yüksək qiymətləndirilib, Fondun prezidenti Mehriban Əliyeva “Heydər Əliyev” ordeni ilə təltif edilib.
Birinci Avropa Oyunları Mehriban xanımın uğurla təşkil etdiyi yeganə irimiqyaslı tədbir deyil. O, 2017-ci il mayın 12-dən 22-dək Azərbaycanın ev sahibliyi etdiyi IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarının Təşkilat Komitəsinin sədri olub, bu tədbirin də uğurla keçirilməsində mühüm xidmətlər göstərib.
Bundan başqa, “Eurovision” mahnı müsabiqəsinin Bakıda yüksək səviyyədə keçirilməsində də birinci xanımın səylərini qeyd etmək lazımdır. Bu yarışma dünyada ən uzun televiziya şousu, Avropa qitəsində isə ən mühüm musiqi tədbiri hesab olunur. Bu yarışmanı izləmək üçün dünyanın müxtəlif ölkələrindən Azərbaycana üz tutmuş çoxsaylı qonaqlar gördükləri qonaqpərvərlikdən razılıqlarını ifadə edib və Azərbaycanın müxtəlif sahələrdə nail olduğu sürətli inkişafın şahidi olublar.
Göstərdiyi səylərə görə Mehriban xanım Əliyeva bir çox ölkələrin və beynəlxalq təşkilatların, o cümlədən Fransanın “Şərəf Legionu” ordeni, Pakistanın “Hilal-e Pakistan” ali ordeni, Serbiya və Macarıstanın dövlət mükafatları, Rusiya Beynəlxalq Xeyriyyə Təşkilatının “Yaqut xaç” mükafatı, Dünya Səhiyyə Təşkilatı mükafatı, Avropa Olimpiya Komitəsinin Ali Ordeni, “Qızıl ürək” beynəlxalq mükafatı, Polşanın ali fərqlənmə ordeni, UNESCO-nun “Qızıl Motsart” medalı, Küveytin fəxri diplomu ilə və digər yüksək orden və medallarla təltif olunub.
Heç şübhəsiz, qeyd olunanlar, eyni zamanda, Mehriban Əliyevanın malik olduğu yüksək insani keyfiyyətlər, ölkəsinin inkişafı istiqamətində göstərdiyi səylər, beynəlxalq humanitar yardım missiyalarına verdiyi töhfələr istər ölkə daxilində, istərsə də beynəlxalq miqyasda birinci xanımın yüksək imicinin formalaşmasına böyük təsir edib və onun ən yüksək vəzifəyə layiq görülməsinə yol açıb. Belə ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 2017-ci il 21 fevral tarixli Sərəncamı ilə Mehriban Əliyeva Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti təyin edilib və bu da ona böyük sevgi, hörmət və ehtiram hissləri bəsləyən Azərbaycan xalqı tərəfindən rəğbətlə qarşılanıb.

A whole page of Al-Fajr daily newspaper of the United Arab Emirates, dated August 24, which has been enjoying a broad mass of readers, was dedicated to First Vice-president of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva.
In the article, Mehriban Aliyeva’s activity as a state and public person, her great services for the development of education, healthcare, culture and sport in Azerbaijan, for preserving the nation’s cultural heritage and strengthening the country’s positive image in the world are pictured, and her contribution to the development of intercultural dialogue is emphasized.
Hereinbelow is presented the article.
Firs Vice-president of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva has won the love and great respect of the people of Azerbaijan for her services in the spheres she has taken great care of, in particular, in the humanitarian field. Mehriban Aliyeva was born to and brought up in an educated family enjoying high ethic, scientific and cultural values. Her grandfather Mir Jalal Pashayev was Azerbaijan’s eminent literary figure, and a well-known writer. Her parents have played a matchless role in the formation of her national and cultural personality. Her father Arif Pashayev has been the rector of the National Aviation Academy since 1996, her mother Aida Imanguliyeva was a well-know researcher in the fields of culture, linguistics and oriental studies. All these have instilled in Mehriban khanum the love for poetry, music, and art. The first lady secured the solution of many problems facing people, especially those of IDP and refugees, playing a great role in ensuring proper living conditions for them. At the same time, through the Foundation, established in 2004 and named after Azerbaijani people’s national leader Heydar Aliyev, she has been making contributions to the development of various spheres of the society. Mehriban khanum has been approaching children and solution of their problems with great care and attention, and has secured the construction of new schools, hospitals, music schools, a thalassemia centre and summer camps for children in need of special care. Along with taking care of children, she also takes special interest in the problems of the elderly.
The Heydar Aliyev Foundation has implemented large-scale projects in culture, with its matchless services in the propagation of Azerbaijan’s music culture, in particular, mugham – a national music type of the people they have been representing, has constructed the Mugham Centre in Baku, securing the propagation and recognition of the mugham genre. The Foundation has, at the same time, made great contribution to the promotion of the Azerbaijani culture, having organized music festivals and evenings with participation of renowned musicians invited from around the world. From the very day of its establishment, the Heydar Aliyev Foundation has been playing a great role in the development of the world culture, strengthening the dialogue among civilizations, contributing to dissemination of humanist values, peace and tolerance, and development of dialogue between cultures.
With support from the Heydar Aliyev Foundation, an Islamic art section has been created in the Louvre Museum in Paris, and restoration of historical art monuments in the Versailles Palace, the Berlin Fortress destroyed during the Second World War, rare manuscripts being preserved in Vatican’s archive and ancient statues being kept there have been carried out. Restoration of the Philosophers hall in the Capitoline Museum in the city of Rome is considered one of the most significant projects of the Foundation in this sphere.
Alongside all this, Mehriban Aliyeva places also high emphasis on victims of natural disasters occurring around the world. Supports were provided to Romania and Haiti that had suffered from natural disaster, following Azerbaijan’s first lady’s initiative, a girls’ school, which had been totally destroyed as a result of earthquake in Pakistan, was constructed anew, and numerous programmes of development and projects were implemented in this country. The Heydar Aliyev Foundation provided financial support in 2011 to the French Terror Victims Association in order to arrange the 7th International Conference of Terror Victims in Paris.
As a result of the efforts she has put forth towards preservation and development of Azerbaijan’s oral folk literature, national heritage, culture and music, Mehriban Aliyeva was conferred on the title of UNESCO’s goodwill ambassador in 2004, and for the services in various areas of the Islamic world, a goodwill ambassador of ISESCO in 2006.
Mehriban Aliyeva has been also showing special attention to the development of sports in Azerbaijan. She has played a great role in Azerbaijan’s successfully hosting the first European Games in 2015, as well as international cup competitions for rhythmic gymnastics. After Mehriban khanum’s election president of Azerbaijan’s Gymnastics Federation in 2002, the country hosted international gymnastics competitions in 2003 and 2004.
Mehriban Aliyeva’s selfless endeavours secured the successful holding of the first European Games, making contributions to Azerbaijan’s recognition in the world as a sports country, and these endeavours led to the country’s great achievements in the Games.
The activities of the Heydar Aliyev Foundation in the country’s various fields of development, as well as the works carried out in the fields of sports, culture, healthcare and education have been highly appreciated by the President of the Republic of Azerbaijan, and the Foundation’s President Mehriban Aliyeva was awarded the Heydar Aliyev Order.
The first European Games are not the only large-scale event that Mehriban Aliyeva has organized successfully. She had been the chairperson of the Organizing Committee of the 4th Islamic Solidarity Games hosted by Azerbaijan during May 12 to May 22, 2017, having greatly contributed to the successful holding of these event.
Moreover, the first lady’s efforts for high-level organization of the Eurovision Song Contest in Baku should be emphasized. This contest is considered the longest TV show in the world, and the most significant music event in the European Continent. Numerous guests from around the world who had come to Azerbaijan to watch this contest expressed their satisfaction with the hospitality they had experienced, and witnessed the rapid development Azerbaijan has achieved in various spheres.
For her great efforts, Mehriban Aliyeva has been awarded orders and prizes of a number of countries and organizations, including order of “Legion of Honour” of France, Pakistan’s “Hilal-e Pakistan” High Order, state prizes of Serbia and Hungary, “Ruby Cross” of Russia’s International Charity Organization, an award of the World Health Organization, High Order of the European Olympic Committee, “Golden Heart” International Award, Poland’s high honours order, UNESCO’s “Golden Mozart” Medal, Kuwait’s honorary diploma, and other high orders and medals.
Without a doubt, all the mentioned above, at the same time, Mehriban Aliyeva’s high humanistic qualities, efforts that she has made towards the development of the country, the contributions that she has made to international humanitarian aid missions have, both within the country and on the international scale, had great impact on the formation of the first lady’s high image, and led to her promotion to the highest office. So, by the Resolution of President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, dated 21 February 2017, Mehriban Aliyeva was appointed first vice-president of the Republic of Azerbaijan, which has been accepted by the people of Azerbaijan, who shows great love, respect and esteem towards her, with sympathy.