Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva Bakının Kürdəxanı qəsəbəsində olub
21.05.2019Mayın 21-də Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva və Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva Bakının Sabunçu rayonunun Kürdəxanı qəsəbəsində olublar.
Mehriban Əliyeva və Leyla Əliyeva əvvəlcə Kürdəxanı qəsəbəsində Hüseynbala Ağaverdiyev adına 113 saylı tam orta məktəbə gəliblər. Məlumat verilib ki, Kürdəxanı qəsəbəsində 6 min nəfər əhali yaşayır. Burada bir məktəb var. Mehriban Əliyeva və Leyla Əliyeva bu təhsil ocağının siniflərinə baxıblar, müəllim və şagirdlərlə görüşüblər.
113 saylı tam orta məktəb 2 korpusdan ibarətdir. Birinci korpus 1971-ci ildə inşa olunub. Sonuncu dəfə burada cari təmir işləri 2006-cı ildə aparılıb. Tədrisin Azərbaycan dilində aparıldığı məktəbdə ümumilikdə 2320 şagird təhsil alır. Onların təlim-tərbiyəsi ilə 100 müəllim məşğul olur. Burada tədris 2 növbəlidir. Məktəbin 2-ci korpusu isə 2008-ci ildə inşa olunub. Mehriban Əliyeva məktəbdə müvafiq təmir-bərpa işlərinin aparılmasına dair göstəriş verib.
Sonra Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva və Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva Kürdəxanı qəsəbəsinin sakini Telman Əliyevin ailəsində qonaq olublar.
Qeyd edək ki, Telman Əliyev ailəsi ilə birlikdə Mərdəkan qəsəbəsində yerləşən ziyarətgahda olarkən Mehriban Əliyeva ilə görüşüblər və Mehriban Əliyevanı evlərinə çay süfrəsinə dəvət ediblər.
Telman Əliyevin ailəsi ilə görüşdə Mehriban Əliyeva bildirib ki, qəsəbənin sosial-iqtisadi inkişafı, iş yerlərinin yaradılması istiqamətində işlər bundan sonra da davam etdiriləcək. Ailə üzvləri Kürdəxanı qəsəbəsinin inkişafına göstərdiyi diqqətə görə Mehriban Əliyevaya minnətdarlıq ediblər.
Sonda Telman Əliyevin ailəsinin adından Mehriban Əliyevaya hədiyyə təqdim olunub və xatirə şəkli çəkdirilib.

First Vice-president of the Republic of Azerbaijan, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva and Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva visited, May 21, Kurdakhany settlement of Sabunchu district, Baku city.
Mehriban Aliyeva and Leyla Aliyeva first arrived at Secondary School No.113 named after Huseynbala Aghaverdiyev in Kurdakhany settlement. According to the information given, 6 thousand people live in Kurdakhany settlement. There is one school here. Mehriban Aliyeva and Leyla Aliyeva viewed classrooms in this education institution, and met with teachers and pupils.
Secondary School No.113 consists of two buildings. The first building was constructed in 1971. Last repair works were carried out here in 2006. 2320 pupils are educated at the schools with teaching in Azerbaijani. 100 teachers are engaged in their education. Teaching here is arranged in two shifts. The second building of the school was constructed in 2008. Mehriban Aliyeva gave instructions with regard to performing necessary repair and restoration works.
Then, First Vice-president of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva and Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva were on a visit to the family of Telman Aliyev, a resident of the settlement.
Telman Aliyev and his family met with Mehriban Aliyeva while in a sanctuary in Mardakan settlement, and invited her to tea.
At the meeting with Telman Aliyev’s family, Mehriban Aliyeva noted that works being carried out towards social and economic development of the settlement and creation of jobs would be continued further. The family members thanked Mehriban Aliyeva for the attention shown towards the development of the settlement.
At the end of the meeting, a gift was presented to Mehriban Aliyeva on behalf of the family, and a photo taken.