18.10.2025Oktyabrın 17-də Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə Vatikanda Müqəddəs Pyotr Bazilikasında həyata keçirilmiş bərpa işləri ilə tanış olub.
Bildirilib ki, Müqəddəs Pyotr Bazilikası dünyanın ən böyük kilsəsi olmaqla katolik aləminin dini mərkəzi hesab edilir və Vatikandakı dörd Papa bazilikasından biridir. Həmçinin kilsə memarlıq baxımından bəşəriyyətin ən möhtəşəm tikililərindən sayılır. Əsası IV əsrdə qoyulsa da, mövcud bina XVI-XVII əsrləri təmsil edir.
Diqqətə çatdırılıb ki, kilsənin rəhbəri Papa hesab olunur və onun idarəçiliyi Müqəddəs Taxt-Tacın rəhbəri tərəfindən təyin edilən kardinala həvalə olunur. Həmin kardinal, eyni zamanda, Vatikan şəhər-dövlətinin baş keşişi statusunu daşıyır. 2021-ci il fevralın 20-dən italyanəsilli kardinal Mauro Qambetti Müqəddəs Pyotr Bazilikasının rəhbəri vəzifəsini tutur.
Qeyd edək ki, 2019-cu il fevralın 28-də Heydər Əliyev Fondu ilə Müqəddəs Pyotr Bazilikası arasında kilsədə yerləşən “Roma Papası I Leo ilə Hun imperatoru Atillanın görüşü” barelyefi və bazilikanın nekropolundakı “Tullius Zetus” məqbərəsinin bərpasına dair müqavilə imzalanıb. Layihə üzrə bərpa işləri başa çatdırılıb.
Müqəddəs Pyotr Bazilikasının baş keşişi kardinal Mauro Qambetti Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevaya kilsədə görülən bərpa işlərinin yüksək səviyyədə və qısa zamanda həyata keçirilməsinə görə dərin təşəkkürünü ifadə edib.

17 октября Первый вице-президент Азербайджанской Республики Мехрибан Алиева ознакомилась с реставрационными работами, проведенными в Базилике Святого Петра в Ватикане при поддержке Фонда Гейдара Алиева.
Было отмечено, что Базилика Святого Петра, являющаяся крупнейшей церковью в мире, считается религиозным центром католического мира и одной из четырех папских базилик Ватикана. Это также одно из самых величественных архитектурных сооружений в мире. Хотя собор был основан еще в IV веке, нынешнее здание относится к XVI-XVII векам.
Подчеркнуто, что настоятелем собора считается Папа, а управление им возложено на кардинала, назначаемого понтификом. Этот кардинал также имеет статус архипресвитера государства-города Ватикан. С 20 февраля 2021 года архипресвитером собора Святого Петра является кардинал итальянского происхождения Мауро Гамбетти.
28 февраля 2019 года между Фондом Гейдара Алиева и Базиликой Святого Петра был подписан договор о реставрации находящихся в соборе барельефа «Встреча Папы Римского Льва I с императором гуннов Аттилой» и мавзолея Туллиуса Зетуса в некрополе базилики. Реставрационные работы по проекту завершены.
Архипресвитер Базилики Святого Петра кардинал Мауро Гамбетти выразил глубокую благодарность Первому вице-президенту Мехрибан Алиевой за проведение реставрационных работ в соборе на высоком уровне и в короткие сроки.