18.10.2025Oktyabrın 17-də Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə Vatikanda Müqəddəs Pyotr Bazilikasında həyata keçirilmiş bərpa işləri ilə tanış olub.
Bildirilib ki, Müqəddəs Pyotr Bazilikası dünyanın ən böyük kilsəsi olmaqla katolik aləminin dini mərkəzi hesab edilir və Vatikandakı dörd Papa bazilikasından biridir. Həmçinin kilsə memarlıq baxımından bəşəriyyətin ən möhtəşəm tikililərindən sayılır. Əsası IV əsrdə qoyulsa da, mövcud bina XVI-XVII əsrləri təmsil edir.
Diqqətə çatdırılıb ki, kilsənin rəhbəri Papa hesab olunur və onun idarəçiliyi Müqəddəs Taxt-Tacın rəhbəri tərəfindən təyin edilən kardinala həvalə olunur. Həmin kardinal, eyni zamanda, Vatikan şəhər-dövlətinin baş keşişi statusunu daşıyır. 2021-ci il fevralın 20-dən italyanəsilli kardinal Mauro Qambetti Müqəddəs Pyotr Bazilikasının rəhbəri vəzifəsini tutur.
Qeyd edək ki, 2019-cu il fevralın 28-də Heydər Əliyev Fondu ilə Müqəddəs Pyotr Bazilikası arasında kilsədə yerləşən “Roma Papası I Leo ilə Hun imperatoru Atillanın görüşü” barelyefi və bazilikanın nekropolundakı “Tullius Zetus” məqbərəsinin bərpasına dair müqavilə imzalanıb. Layihə üzrə bərpa işləri başa çatdırılıb.
Müqəddəs Pyotr Bazilikasının baş keşişi kardinal Mauro Qambetti Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevaya kilsədə görülən bərpa işlərinin yüksək səviyyədə və qısa zamanda həyata keçirilməsinə görə dərin təşəkkürünü ifadə edib.

18.10.2025On October 17, First Vice-President of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva, visited Saint Peter’s Basilica in the Vatican City to review the progress of restoration work carried out with the support of the Heydar Aliyev Foundation.
Cardinal Mauro Gambetti, Archpriest of Saint Peter's Basilica, provided First Vice-President Mehriban Aliyeva with detailed information about the Basilica and the restoration process there.
The largest church in the world - Saint Peter's Basilica is considered the religious center of the Catholic world and is one of the four Papal basilicas in the Vatican. In terms of architecture, the church is one of the most outstanding buildings of humanity. While its foundation was laid in the 4th century, the current building represents the 16th-17th centuries.
The head of the Church is the Pope, and the management of the Vatican City State is entrusted to a Cardinal appointed by the head of the Holy See. That cardinal also holds the status of archbishop of the Vatican City State. Since February 20, 2021, Italian-born Cardinal Mauro Gambetti has been the head of Saint Peter's Basilica.
On February 28, 2019, an agreement was signed between the Heydar Aliyev Foundation and Saint Peter's Basilica on the restoration of the bas-relief of the "meeting between Pope Leo I and Hun Emperor Attila" located in the church and the "Tullius Zetus" mausoleum in the basilica's necropolis. Restoration work on the project has been completed.
Cardinal Mauro Gambetti, archbishop of Saint Peter's Basilica, expressed his deep appreciation to First Vice-President Mehriban Aliyeva for the high-level and rapid implementation of the restoration work carried out in the church.