Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Şuşada “Xarıbülbül” festivalının açılışında iştirak ediblər
Mayın 12-də Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı Şuşa “Xarıbülbül” musiqi festivalına ev sahibliyi edir. Qədim mədəniyyət beşiyi olan Şuşa 29 ildən sonra yenə doğmalarını, qonaqlarını qarşılayır.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva, qızları Leyla Əliyeva və Arzu Əliyeva Şuşada Cıdır düzündə təşkil olunan “Xarıbülbül” musiqi festivalına gəldilər.
Dövlətimizin başçısı festivalın açılışında çıxış etdi.
- Əziz dostlar, bu gün ölkəmizin tarixində əlamətdar bir gündür. Uzun fasilədən sonra Cıdır düzündə - hər birimiz üçün müqəddəs olan Şuşada “Xarıbülbül” festivalı keçirilir. Bu münasibətlə sizi və bütün Azərbaycan xalqını ürəkdən təbrik edirəm.
Biz bu günü 30 il səbirsizliklə gözləmişik, 30 il Vətən həsrəti ilə yaşamışıq. 30 il ədalətsizliklə barışmalı olurduq, amma barışmırdıq və hər dəfə deyirdik ki, bu vəziyyətlə biz heç vaxt barışmayacağıq, nəyin bahasına olursa-olsun öz doğma torpaqlarımızı işğalçılardan azad edəcəyik və bunu etdik. Uzun fasilədən sonra bu il birinci dəfə keçirilən “Xarıbülbül” musiqi festivalı şəhidlərimizin əziz xatirəsinə həsr olunub. Biz bu günü bizim qəhrəman hərbçilərimizə borcluyuq, Azərbaycan xalqına borcluyuq. Xalq birləşdi, xalq həmrəylik göstərdi, bir yumruq kimi birləşdi və bu Qələbəni Azərbaycan xalqı qazandı. Bu, bizim hamımızın qələbəsidir. Mən xahiş edirəm ki, Vətən müharibəsində həlak olmuş qəhrəman şəhidlərimizin əziz xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad edək.
Biz bu gözəl ənənəni bərpa etdik və bundan sonra “Xarıbülbül” festivalı Şuşada hər il keçiriləcək. Builki festival Azərbaycanda yaşayan xalqların nümayəndələrini əhatə edir. Bugünkü festivalda ölkəmizdə yaşayan müxtəlif xalqların nümayəndələri çıxış edəcəklər. Bu tövsiyəni festivalın təşkilatçısı olan Heydər Əliyev Fonduna mən vermişdim, çünki Vətən müharibəsində Azərbaycanda yaşayan bütün xalqların böyük payı vardır. Vətən müharibəsi bir daha onu göstərdi ki, Azərbaycanda bütün xalqlar dostluq, qardaşlıq, həmrəylik şəraitində yaşayır və bu 44 günlük müharibə bir daha onu göstərdi ki, ölkəmizdə milli birlik, milli həmrəylik vardır. Təsadüfi deyil ki, birinci festivalda Azərbaycanda yaşayan xalqların nümayəndələri çıxış edəcəklər və bir daha biz bütün dünyaya buradan – Şuşadan, qədim torpağımızdan mesaj veririk. Ölkələr belə inkişaf etməlidir, ancaq çoxkonfessiyalı, çoxmillətli ölkələrdə, cəmiyyətlərdə inkişaf olur, birlik olur, milli həmrəylik olur, sülh olur. Biz dünyanın müxtəlif yerlərində baş verən hadisələri izləyirik, görürük və deyə bilərəm ki, bir neçə il bundan əvvəl bu gün mövcud olan vəziyyəti görürdük. Ona görə həm ölkə daxilində, həm beynəlxalq müstəvidə, o cümlədən ölkəmizdə keçirilmiş çoxsaylı tədbirlərdə multikulturalizmi təbliğ edirdik, müxtəlif xalqların birgəyaşayışını təbliğ edirdik və deyirdik ki, bu, mümkündür. Azərbaycanın timsalında deyirdik ki, bu, mümkündür və göstərirdik, öz təcrübəmizi bölüşürdük, öz fikirlərimizi bölüşürdük və hesab edirəm ki, bizim bu səylərimiz nəticə verdi. Çünki bu gün dünyada bu məsələ ilə bağlı daha dəqiq təsəvvür vardır.
44 günlük müharibə Azərbaycanın tam Qələbəsi ilə nəticələndi. Azərbaycan tam Qələbə qazandı, işğalçıları qədim Azərbaycan torpaqlarından qovdu və azad edilmiş bütün torpaqlarda Azərbaycan bayrağını ucaltdı. 44 günlük müharibə bizim şanlı tariximizdir. 44 günün hər bir günü qəhrəmanlıq dastanı idi, hər bir gündə biz şəhidlər verirdik, qan tökürdük və irəliyə gedirdik. Hər gün biz irəliyə gedirdik. 44 gün ərzində bir gün də olmayıb ki, biz geriyə addım ataq. Ancaq irəli gedirdik, şəhidlər verərək, qan tökərək, xalqımız birləşərək və biz birləşib bu Qələbəni şərtləndirdik. 300-dən çox şəhər və kənd döyüş meydanında işğalçılardan azad edildi və Şuşanın – alınmaz qalanın alınması ayrıca bir qəhrəmanlıq dastanıdır. Şuşada olan hər bir insan və artıq Şuşaya gələn Azərbaycan vətəndaşları görürlər ki, Şuşanı götürmək, işğaldan azad etmək böyük qəhrəmanlıq, şücaət, fədakarlıq tələb edirdi. Bizim qəhrəman hərbçilərimiz bu sıldırım qayalara dırmaşaraq əlbəyaxa döyüşdə Şuşanı işğalçılardan azad etdi. Baxmayaraq ki, işğalçılar bizə qarşı tanklardan, toplardan atəş açırdılar. Biz Şuşa uğrunda gedən döyüşlərdə şəhidlər verdik. Ancaq bizi irəliyə aparan milli ruh bu Qələbəni təmin etdi. Şuşanın azad edilməsi faktiki olaraq Ermənistan ordusunun və Ermənistan dövlətinin çökməsi demək idi. Çünki ondan bir gün sonra Ermənistan məcbur olub bizim şərtlərimizə əsasən formalaşmış kapitulyasiya aktına imza atıb və biz bir güllə atmadan Laçın, Kəlbəcər və Ağdam rayonlarını geri qaytardıq. Təsadüfi deyil ki, Şuşanın azad edilməsi günü – 8 noyabr günü Azərbaycanda rəsmi dövlət bayramı elan edildi, Zəfər bayramı elan edildi və biz bu bayramı hər il qeyd edəcəyik.
Şuşa Azərbaycan xalqının milli sərvətidir. Bu yaxınlarda Şuşanın Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı elan edilməsi bunu bir daha göstərir. Şuşa qədim Azərbaycan şəhəridir. Gələn il biz Şuşanın 270 illiyini qeyd edəcəyik. Pənahəli xan 1752-ci ildə Şuşanın təməlini qoyub və o vaxtdan işğal dövrünə qədər bu şəhərdə həmişə azərbaycanlılar yaşayıblar. Ermənilər nə qədər çalışsalar da, Şuşadan Azərbaycan ruhunu silə bilmədilər. Bəli, mənfur düşmən tərəfindən binalar dağıdıldı, məscidlərimiz dağıdıldı, tarixi abidələrimiz dağıdıldı. Ancaq Şuşa Azərbaycan ruhunu qoruya bildi. Şuşa 28 il yarım əsarətdə idi, ancaq əyilmədi, sınmadı, öz ləyaqətini qorudu, milli ruhunu qorudu, Azərbaycan ruhunu qorudu.
Əminəm ki, əziz dostlar, sizin bir çoxunuz buraya işğaldan sonra birinci dəfədir ki, gəlirsiniz, bunu görürsünüz, bunu hiss edirsiniz. Mən artıq 3-cü dəfədir Şuşadayam və demişəm ki, hər dəfə bura gələndə burada qalmaq istəyirəm, buradan ayrılmaq istəmirəm. Şuşanın özünəməxsus aurası var. Mən dünyada Şuşaya bənzər şəhər görməmişəm, bəlkə də yoxdur. Bu gün biz uzun fasilədən sonra azad Şuşada yığışmışıq. Bu gün Cıdır düzündə Azərbaycan muğamı səslənəcək. Uzun fasilədən sonra biz Şuşada bu gözəl musiqi bayramını qeyd edəcəyik. Bu gün, sözün əsl mənasında, musiqi bayramıdır. Bəli, biz 8 noyabrda Şuşaya döyüşərək, vuruşaraq, qan tökərək qayıtmışıq. Ancaq bu gün Azərbaycan mədəniyyəti, Azərbaycan mədəniyyətinin görkəmli nümayəndələri Şuşaya qayıdıblar və bu qayıdış reallıqdır, bu reallıqla hər kəs hesablaşmalıdır.
Bundan sonra biz Şuşada əbədi yaşayacağıq və Şuşanın bərpa edilməsi artıq başlanmışdır. Verilən göstərişlər yerinə yetirilir. Artıq Yuxarı Gövhərağa məscidi təmir edilib və sabah orada bayram namazı qılınacaq.
Festivalın məhz Ramazan bayramı ərəfəsində təşkil edilməsi də təsadüfi deyil. Biz öz dini, milli, mənəvi köklərimizə bağlı olan xalqıq. Əks-təqdirdə, biz heç vaxt işğala son qoya bilməzdik. Biz bütün bu illər ərzində bir amalla yaşamışıq - torpaqları azad edək, ədaləti bərpa edək, milli ləyaqətimizi qoruyaq və buna nail olduq. Bugünkü tədbir bir daha onu göstərir ki, biz Şuşaya qayıtmışıq və bundan sonra burada əbədi yaşayacağıq. Şəhərdə bərpa işləri başlayıb, mən qeyd etdim ki, Yuxarı Gövhərağa məscidi artıq təmir olunubdur. Beş il bundan əvvəl Cocuq Mərcanlı işğaldan azad olunandan sonra orada mən Şuşa məscidinin bənzəri olan məscidi tikdirdim. O vaxt məscidin açılışında demişdim ki, gün gələcək biz Şuşada məscidləri bərpa edəcəyik və yeni məscidlər tikiləcəkdir. Bu gün Ramazan bayramı ərəfəsində Şuşada yeni möhtəşəm məscidin təməli qoyuldu. Ermənilər tərəfindən qurudulmuş “Xan qızı Natəvan” bulağından bu gün su gəldi. Bütün bunlar böyük rəmzi məna daşıyır. Bax, bizim qayıdışımız budur. Biz Şuşanı quracağıq, bərpa edəcəyik, mənfur düşmən isə Şuşanı dağıdırdı. İndi siz - burada olan vətəndaşlar, dostlar gəzəcəksiniz, görəcəksiniz ki, Şuşa hansı dağıntılara məruz qalıb. Amma yenə də deyirəm, biz Şuşamızı, Ağdamımızı, Cəbrayılımızı, Füzulimizi, Zəngilanımızı, Qubadlımızı, Laçınımızı, Kəlbəcərimizi qəlbimizdə yaşatmışdıq. Dağıdılmış məscidləri biz bərpa edəcəyik, amma o məscidlər işğal dövründə bizim qəlbimizdə ucaldılmışdı. İndi isə biz burada, Cıdır düzündə - hər bir azərbaycanlı üçün müqəddəs olan yerdə yığışmışıq və bu musiqi bayramını, bu birlik bayramını, bu qayıdış bayramını, bu ləyaqət bayramını qeyd edirik. Yaşasın Şuşa! Yaşasın Qarabağ! Yaşasın Azərbaycan!
Sonra “Xarıbülbül” festivalı başladı.
Prezident İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva, qızları Leyla Əliyeva və Arzu Əliyeva festival ifaçılarının çıxışlarını dinlədilər.
Konsertdən sonra jurnalistlərlə görüşən Prezident İlham Əliyev dedi: Sağ olun, siz ki, burada olmusunuz, ağır günlərdə. Salam Mirşahin.
Mirşahin: Eşq olsun Sizə cənab Prezident. Mən Sizi təbrik edirəm.
Prezident İlham Əliyev: Sağ olun, çox sağ olun, mən də sizin hamınızı təbrik edirəm.
Dövlətimizin başçısı jurnalistlərlə xatirə şəkli çəkdirdi.
Prezident İlham Əliyev: Anar mənim yadıma saldı, siz mətbuat konfransında demişdiniz ki, gəlmək istəyirsiniz. Biz də xahişinizi yerinə yetirdik. Mən istəyirdim ki, birinci bizim jurnalistlər gəlsin, bu festivalı keçirək. Siz harada qalırsınız?
Jurnalist: Birbaşa buraya gəldik.
Prezident İlham Əliyev: Hə, birbaşa.
Anar Ələkbərov: Bu gün qalacaqlar.
Prezident İlham Əliyev: İndi burada qalmaq üçün imkan var. Xarici jurnalistləri də dəvət edək gəlsinlər və görsünlər.
Jurnalist: Cənab Prezident, diqqətinizə görə təşəkkür edirik. Həmişə dəstəyinizi hiss edirik, çox sağ olun.
Prezident İlham Əliyev: Bəli, sizi həmişə dəstəkləmişəm. Sizə təşəkkür edirəm ki, belə çox aktual mövzuları qabardırsınız. Bir çox hallarda ölkədə gedən prosesləri mən sizdən eşidirəm, sizdən görürəm. Bu, özlüyündə artıq icra orqanlarını daha da məsuliyyətli olmağa sövq edir.
Jurnalist: Müharibədən sonra Sizinlə birinci görüşümüzdür.
Prezident İlham Əliyev: Elədir.
Jurnalist: Mən də icazənizlə istəyirdim deyim ki, 40 ildir dünyanın müharibələrini görmüşəm. Bu, birinci müharibə idi ki, bir nəfər həm hərbi istiqamətdə işi, həm siyasi, həm də informasiya işini aparırdı.
Prezident İlham Əliyev: Çünki əgər siz bu müharibə ilə bağlı həqiqətləri dünya ictimaiyyətinin diqqətinə çatdırmasaydınız, ümumiyyətlə, məsələ ilə bağlı fikir elə təhrif edilmiş kimi qalacaqdı. Siz yaxşı xatırlayırsınız, o vaxt dünya mediasına bizim çıxışımız yox idi. Tək siz gəlmişdiniz, siz də foto çəkirdiniz. Amma ermənilər bütün imkanlardan istifadə edib bütün ölkələrdə olmazın yalanlar yayırdılar. İndi isə artıq müharibə ilə bağlı həqiqətləri siz çatdırmısınız, mən çatdırmışam. Qəhrəman hərbçilərimiz də bax, o qayalara dırmaşaraq düşməni buradan qovub. Mirşahin sən çoxdan olmusan da burada, işğala qədər. Bəziləri heç olmayıb yəqin ki, ilk dəfədir.
Mirşahin: İşğala qədər də olmuşam.
Prezident İlham Əliyev: İndi ilk dəfə gələn burada görür ki, Şuşanı azad etmək, ümumiyyətlə, mümkünsüz hesab olunurdu. Özü də hələ piyada qalxmaq çətindir, bir də ki, əlində avtomat, yuxarıda düşmən, özü də düşmənin tankı, topu, mövqeyi. Doğrudan da misli görünməmiş qəhrəmanlıq dastanıdır.
Jurnalist: Əfqanıstan dağlarında da müharibələri görmüşəm. Buna inanmırdım. Azad ediləndən sonra gəldim, gedib baxdım, izlədim. Özüm də 1992-ci ildə buradan ayaqla çıxmışdım, bura bağlı idi, maşın gələ bilmirdi.
Prezident İlham Əliyev: Siz hansı yolla çıxdınız?
Jurnalist: Elə buradan, Daşaltıdan gəldim. Buraya kimi 4 saat piyada yol gəldim, 3 dəfə də snayperlər atdılar, amma vura bilmədilər.
Prezident İlham Əliyev: Bu yaxınlarda o şəkli siz paylaşdınız, gördüm mən. O vaxt Azərbaycan əsgəri necə vəziyyətdə idi? Nə forması var idi, nə silahı var idi, nə də bir idarəetmə imkanları. İndi aslan kimi əsgərlərdir, aslan kimi. Onlar möcüzə yaradıblar.
Jurnalist: Burada demək olar ki, yaşayış yox idi.
Prezident İlham Əliyev: Yox idi.
Jurnalist: Ancaq şəhərin girəcəyində, o da çox az.
Mirşahin: Amma mən Zəngəzurda evlərin birində oldum.
Prezident İlham Əliyev: Bəli, bəli, Şurnuxu kəndində.
Mirşahin: O kişi də yaxşı təkziblər verirdi, Ermənistan hakimiyyəti barədə. Yaxşı oldu, çox yaxşı oldu. Beş dənə punkt üzrə öz ölkəsini təkzib etdi. Pensiyasının azlığından da danışdı. Dedi ki, Qarabağ Azərbaycanındır.
Prezident İlham Əliyev: Özü də dedi ki, azərbaycanlının evinə girib.
Mirşahin: Bəli, çox vacib bəyanatlar verdi.
Jurnalist: Cənab Prezident, Şuşa qələbəsinə görə Sizə xüsusi təşəkkür edirik. Doğrudan da bu, çox möcüzəvi bir qələbədir. Bu, doğrudan da çox böyük qələbədir. Siz Azərbaycan xalqına sanki bir həyat qaytardınız. Siz bizə nəfəs verdiniz. İnanın ki, bir il bundan əvvəl yatsaq yuxumuza girməzdi ki, biz Cıdır düzündə ola bilərik, burada konsertdə iştirak edə bilərik. Çox böyük bir möcüzədir, cənab Prezident. Allah Sizi qorusun, Ordumuzu qorusun.
Jurnalist: Cənab Prezident, səmimi-qəlbdən deyirəm, dünyada belə ölkə başçısı yoxdur.
Prezident İlham Əliyev: Sağ olun, çox sağ olun. Bir il bundan əvvəl burada başqa musiqi səslənirdi, başqa hərəkətlər edilirdi. O hərəkətlərə görə, bütün cinayətlərə görə düşmən öz layiqli payını aldı. Bundan sonra burada ancaq Azərbaycan musiqisi, Azərbaycanda yaşayan xalqların musiqisi səslənəcək. Doğrudan da böyük tarixi nailiyyətdir. Hər dəfə buraya gələndə xüsusi hisslər keçirirəm. Əminəm ki, siz də bu hissləri keçirirsiniz. Çünki Şuşanı yenidən görmək bizə nəsib oldu. Bu, böyük xoşbəxtlikdir. Əlbəttə, bir daha görürük ki, Şuşa əsl Azərbaycan şəhəridir. Çünki burada Azərbaycan ruhu hiss olunur. Memarlıq abidələri, bulaqlar, - baxmayaraq ki, ermənilər o bulaqların naxışlarını dəyişmişdilər, yazıları da silmişdilər, - amma yenə də burada hər tərəf, necə deyərlər, Azərbaycan mədəniyyəti ilə qaynayır. Biz əbədi qayıtmışıq, burada əbədi yaşayacağıq. Demişəm ki, Şuşa dünyanın ən gözəl şəhərinə çevriləcək. Təkcə Şuşa yox, azad edilmiş bütün başqa şəhərlər.
Jurnalist: Mən altı aydır Qarabağı gəzirəm, özüm də mühəndis memaram. Doğrudan deyirəm, mən dünyada bu cür gözəl yer görməmişəm. Doğrudan da Şuşanın, Kəlbəcərin gözəlliyi dünyada təkdir.
Prezident İlham Əliyev: Burada az da olsa, yaşayıblar. Bizdə olan məlumata görə, - sonra bu məlumatı biz dəqiqləşdirdik, - burada 1600-ə yaxın erməni yaşayıb, onların da çoxu hərbçilər idi, onların ailə üzvləri idi. Yəni, burada erməni əhalisi heç vaxt olmayıb. İndi görürsünüz, işğal dövründə nə gündə idi. İndi biz əl gəzdirmişik, 6 aydır ki təmizləyirik, necə deyərlər, səliqə-sahman yaradırıq. Bütün binalar belə dağıdılmış idi, yarımçıq tikili idi. Yeni bina yoxdur, bir neçə dənə villa tikdirmişdilər özləri üçün, onları da yəqin ki, görmüsünüz. Tarixi binalar sökülüb, şəhər infrastrukturu yoxdur. Baxın, o dirəklər yox idi, hamısı belə köhnədən qalan idi. Deyirdilər ki, erməni şəhəridir, erməni şəhəridirsə, niyə bu günə qoymusan onu? Niyə yaşamamısan, niyə qurmamısan, niyə dağıtmısan?
Jurnalist: Heç kəs öz evini yandırmaz gedəndə.
Jurnalist: Onlar yandırdılar, yəni, öz evləri deyildi.
Prezident İlham Əliyev: Bizim azad edilmiş digər yerlərdə, torpaqlarda siz də olmusunuz, orada təbiət toxunulmaz kimidir, o ağacların rəngi, səmanın rəngi. Belə bir rənglər mən görməmişəm.
Jurnalist: Ağdam, ümumiyyətlə, viran qoyulub. Bu mənzərəni görəndə düşünürsən ki, söhbət ancaq yaddaşı silməkdən gedə bilər. Axı, qəbirlə insanın nə işi ola bilər? Məhz onlar tarixi silmək, yaddaşı silmək istəyiblər. Məncə məqsədləri yalnız bu olub.
Prezident İlham Əliyev: Əlbəttə, elədir, tarixi silmək istəyiblər ki, biz heç vaxt qayıtmayaq. Hesab edirdilər ki, Azərbaycan heç vaxt ayağa qalxmayacaq. İnanmırdılar ki, biz ayağa dura bilərik. İnanmırdılar ki, bizdə həm güc, həm də iradə ola bilər. Ona görə deyirdilər ki, hər şeyi dağıdaq, daha heç vaxt bunlar qayıtmasın, tarixi də silək, abidələri, qəbirləri də dağıdaq. Sabah deyək ki, bura erməni torpağı olub və elə də deyirdilər. Şahbulağı yalandan “Tigranakert” adlandırmışdılar. Belə saxtakarlıq olmaz. Deyirdilər ki, Şuşa erməni şəhəridir. Axı, bu şəhərin təməlini Pənahəli xan qoyub, hamımız yaxşı bilirik, adını da verib - Pənahabad. Necə erməni şəhəri olub, əgər 275 il bundan əvvəl Pənahəli xan Ağdamdan buraya gəlib.
Jurnalist: Özü də təzə daşlar atıb ora, cənab Prezident, mən getdim özüm baxdım.
Jurnalist: Guya dırnaqarası “Tigranakert” olub.
Prezident İlham Əliyev: Hə, orada?
Jurnalist: Bəli, Şahbulağın düz yanında.
Jurnalist: Mən Kəlbəcərdə neçə kilsə gördüm, çox qədim kilsələr imiş, amma ermənilər onlara təzə daşlar qoyublar. Elə qoyublar ki, dərhal bilinir. Mən özüm görəndə tez dedim ki, bunlar hamısı saxta daşlardır, adamlardan soruşdum, bildirdilər ki, bu daşları buraya 10-15 ildir gətiriblər.
Hərbçi: Cənab Ali Baş Komandan, icazə versəydiniz xüsusi təyinatlılar Sizinlə xatirə şəkli çəkdirərdilər.

President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva attended opening of “Kharibulbul” festival in Shusha
Shusha, the cultural capital of Azerbaijan is hosting the “Kharibulbul” music festival. After 29 years, Shusha, the cradle of ancient culture, welcomes its natives and guests again.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva, their daughters Leyla Aliyeva and Arzu Aliyeva attended the “Kharibulbul” festival organized on Jidir Duzu plain in Shusha.
The head of state made an opening speech at the festival.
- Dear friends, it is a significant day in the history of our country today. After a long break, the “Kharibulbul” festival is being held in the Jidir Duzu plain in Shusha, a city sacred to each of us. I heartily congratulate you and all the people of Azerbaijan on this occasion.
We have been looking forward to this day for 30 years. We have lived with a longing for the Motherland for 30 years. We had to reconcile with this injustice for 30 years, but we did not put up with it. We were always saying that we would never come to terms with this situation and that we would liberate our native lands from the occupiers at any cost, and we did exactly that. The “Kharibulbul” music festival, being held this year for the first time after a long break, is dedicated to the memory of our martyrs. We are indebted to our heroic soldiers. We are indebted to the people of Azerbaijan. Our people united and showed solidarity, or people united like a fist, and this victory was won by the people of Azerbaijan. This is a victory for all of us. I would request that we commemorate our heroic martyrs of the Patriotic War with a minute of silence.
We have restored this remarkable tradition, and “Kharibulbul” festival will now be held in Shusha every year. This year's festival covers representatives of the peoples living in Azerbaijan. Representatives of different nations living in our country will perform in this festival. I gave this recommendation to the Heydar Aliyev Foundation, the organizer of the festival, because all the peoples living in Azerbaijan have contributed a great deal to the Patriotic War. The Patriotic War has once again shown that all peoples in Azerbaijan live in friendship, brotherhood and solidarity, and this 44-day war showed again that there is national unity and national solidarity in our country. It is no coincidence that the first festival will feature representatives of the peoples living in Azerbaijan. So we are sending another message to the whole world from here, from Shusha, from our ancient land. Countries should develop in this way, in multi-religious, multi-ethnic countries and societies. There is development, there is unity, there is national solidarity, there is peace here. We follow what is happening in different parts of the world, and I can say that we could foresee the present-day situation a few years ago. Therefore, we promoted multiculturalism, promoted the coexistence of different peoples both domestically and internationally, including through numerous events held in our country. We were saying that this was possible. We were saying in the example of Azerbaijan that it was possible, we were showing that, we shared our experience, we shared our views, and I think that our efforts have paid off because the world has a clearer picture of this issue now.
The 44-day war resulted in a complete victory for Azerbaijan. Azerbaijan won a complete victory, expelled the invaders from ancient Azerbaijani lands and raised the Azerbaijani flag in all liberated lands. The 44-day war is our glorious history. Every day of the 44 days represents a heroic saga. Every day we gave martyrs, shed blood and yet we moved forward. Every day we moved forward. There was not a single day in the 44 days on which we would take a step back. We only moved forward, giving martyrs and shedding blood. Our people were and we united, and this conditioned this Victory. More than 300 towns and villages were liberated from the invaders on the battlefield, and the liberation of Shusha, the impregnable fortress, is a separate heroic saga. Everyone visiting Shusha and Azerbaijani citizens who have already come to Shusha can confirm that liberating it from occupation required great heroism, courage and self-sacrifice. Our heroic soldiers climbed these steep rocks and liberated Shusha from the invaders in a hand-to-hand battle although the occupiers fired at us from tanks and artillery. We gave martyrs in the battles for Shusha. But the national spirit that drove us forward secured this victory. The liberation of Shusha actually meant the collapse of the Armenian army and the Armenian state. Because a day later, Armenia was forced to sign an act of capitulation, which was drafted in accordance with our conditions, and we returned Lachin, Kalbajar and Aghdam districts without firing a single shot. It is no coincidence that the day of the liberation of Shusha, 8 November, was declared an official public holiday in Azerbaijan, it was declared Victory Day, and we will celebrate this holiday every year.
Shusha is a national treasure of the Azerbaijani people. The recent announcement of Shusha as the cultural capital of Azerbaijan shows this again. Shusha is an ancient Azerbaijani city. Next year we will celebrate the 270th anniversary of Shusha. Panahali Khan founded Shusha in 1752, and from that time until the occupation, Azerbaijanis always lived in this city. Hard as the Armenians tried, they could not erase the Azerbaijani spirit from Shusha. Yes, the loathsome enemy destroyed our buildings, our mosques, our historical monuments. However, Shusha was able to preserve its Azerbaijani spirit. Shusha was in captivity for 28 and a half years, but it did not bend, did not break, preserved its dignity, protected its national spirit, protected the spirit of Azerbaijan.
Dear friends, I am sure that many of you are here for the first time since the occupation. You can see and feel that. This is my third time in Shusha, and every time I come here I say that I want to stay. I do not want to leave here. Shusha has a unique aura. I have never seen a city like Shusha elsewhere in the world. There probably isn’t one. We are gathered in free Shusha after a long break today. Azerbaijani mugham will be performed on the Jidir Duzu plain today. After a long break, we will celebrate this wonderful music holiday in Shusha. It is a music holiday in the true sense of the word. Yes, we did return to Shusha on 8 November by fighting and shedding blood, but Azerbaijani culture, prominent representatives of Azerbaijani culture have returned to Shusha today, and this return is a reality, and everyone must reckon with this reality.
From now on, we will live in Shusha forever. The restoration of Shusha has already begun. The instructions are being fulfilled. The Yukhari Govharagha mosque has already been repaired and holiday prayers will be held there tomorrow.
It is no coincidence that the festival has been organized on the eve of Ramadan. We are a nation bound by our religious, national and spiritual roots. Otherwise, we would never have been able to end the occupation. For all these years, we have lived with one goal – to liberate our lands, restore justice, protect our national dignity, and we have achieved this. Today's event shows again that we have returned to Shusha and will live here forever. Restoration work has begun in the city and, as I already said, the Yukhari Govharagha mosque has been repaired. Five years ago, after the liberation of Jojug Marjanli, I had a mosque similar to the Shusha mosque build there. I said at the opening of the mosque back then that one day we would restore mosques in Shusha, we would build new mosques. Today, on the eve of Ramadan, the foundation of a new magnificent mosque was laid in Shusha. The “Khan gizi Natavan” spring, which was once dried up by the Armenians, now abounds in water. All this has a great symbolic meaning. This is our return. We will build and restore Shusha, while the contemptible enemy has destroyed Shusha. Those here, our friends will walk around and see the ruins Shusha has suffered. But let me say again that we kept Shusha, Aghdam, Jabrayil, Fuzuli, Zangilan, Gubadli, Lachin, Kalbajar in our hearts. We will restore the destroyed mosques, but we had built those mosques in our hearts during the occupation. And we are gathered here now, on the Jidir Duzu plain, a place sacred to every Azerbaijani, and celebrate this holiday of music, this holiday of unity, this holiday of return, this holiday of dignity. Long live Shusha! Long live Karabakh! Long live Azerbaijan!
The “Kharibulbul” festival then began.
President Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva, their daughters Leyla Aliyeva and Arzu Aliyeva listened to the performances of festival participants.
Meeting with journalists after the concert, President Ilham Aliyev said: Thank you for being here, in difficult times. Hello Mirshahin.
Mirshahin: Kudos, Mr. President. Congratulations!
President Ilham Aliyev: Thank you, thank you very much, and I congratulate all of you.
The head of state posed for a photo with journalists.
President Ilham Aliyev: Anar reminded me that you said at the press conference that you wanted to come here. We have fulfilled your request. I wanted our journalists to come first and hold this festival. Where are you staying?
Journalist: We came here directly.
President Ilham Aliyev: OK, directly.
Anar Alakbarov: They will stay here overnight.
President Ilham Aliyev: There are opportunities to stay here now. Let's invite foreign journalists to come and see this.
Journalist: Mr. President, thank you for your attention. We always feel your support, thank you very much.
President Ilham Aliyev: Yes, I have always supported you. Thank you for raising such topical issues. In many cases, I learn about the processes taking place in the country from you. This in itself encourages executive bodies to work more responsibly.
Journalist: This is our first meeting with you after the war.
President Ilham Aliyev: Indeed.
Journalist: With your permission, I also want to say that I have seen wars in the world for 40 years. This has been the first war in which one person was doing military, political and informational work.
President Ilham Aliyev: Because if you had not communicated the realities associated with this war to the attention of the world community, the international opinion about this issue would have remained distorted. You remember perfectly well that we did not have access to world media at that time. Only you were here and took photos. Meanwhile, the Armenians were using every opportunity to spread utter lies in all countries. This time, however, both you and I communicated the truth about the war. Our brave soldiers climbed those rocks and drove the enemy out of here. Mirshahin, you were here a long time ago, before the occupation. Some are probably here for the first time.
Mirshahin: I was here before the occupation.
President Ilham Aliyev: Someone who comes here for the first time can see that it is generally considered impossible to liberate Shusha. It is hard to just climb here on foot, not to mention carrying a machine gun. And the enemy is on top, with tanks, cannons and firing positions. Indeed, this is an unprecedented heroic saga.
Journalist: I have seen wars in the mountains of Afghanistan. I couldn’t believe this. After the liberation, I came here and saw everything. I climbed from here on foot myself in 1992. The roads were closed, cars wouldn’t be allowed to go through.
President Ilham Aliyev: Which road did you use?
Journalist: Directly from Dashalti. I walked to this place four hours. Snipers fired on me three times, but the shots went wide.
President Ilham Aliyev: You recently published this photo – I have seen it. Remember the state of Azerbaijani soldiers at that time? There was no outfit, no weapons, no controls. Today our soldiers are like lions, they are like lions. They have created a miracle.
Journalist: It is possible to say that nobody lived here.
President Ilham Aliyev: Nobody.
Journalist: Only at the entrance to the city, but not many people.
Mirshahin: I was in one of the houses in Zangazur.
President Ilham Aliyev: Yes, in the Shurnukhu village.
Mirshahin: That man also shared some good refutations related to the Armenian government. It worked out quite well, very well. He cited five aspects. He also talked about the low pension. He said that Karabakh is Azerbaijan.
President Ilham Aliyev: Moreover, he said that he had broken into the house of an Azerbaijani.
Mirshahin: Yes, he made some very important statements.
Journalist: Mr. President, we are particularly grateful to you for the victory in Shusha. This is a truly wonderful victory. This is a huge victory indeed. You seem to have returned life to the Azerbaijani people. You have breathed life into us. Believe me – just a year ago, we could not even dream of coming to Jidir Duzu and attending a concert here. This is an incredible miracle, Mr. President. May Allah bless you and our army.
Journalist: Mr. President, I am saying quite sincerely that there is no such head of state elsewhere in the world.
President Ilham Aliyev: Thank you, thank you very much. A year ago, different music was played here. Other actions were taking place here. The enemy has received a worthy response for those actions, for all its crimes. From now on, only Azerbaijani music, the music of the peoples living in Azerbaijan will sound here. This is truly a great historic achievement. Every time I come here, I experience special feelings. I am sure that you are also experiencing these feelings, because we have been lucky to see Shusha again. This is great happiness. Of course, we are seeing again that Shusha is a truly Azerbaijani city because one can feel the Azerbaijani spirit here. Architectural sites, springs – although the Armenians have changed the patterns and erased the inscriptions on these springs. Nevertheless, the Azerbaijani culture is in full swing all around us, so to speak. We are back forever. We will live here forever. I have said that Shusha will become one of the most beautiful cities in the world. Not only Shusha, but also all other liberated cities.
Journalist: I have been traveling in Karabakh for six months and am an engineer and architect myself. Indeed, I haven’t seen such beautiful places anywhere else in the world. Indeed, the beauty of Shusha and Kalbajar is unique.
President Ilham Aliyev: People lived here, albeit only a few. According to the information we have – we later clarified this information – about 1,600 Armenians lived here, mostly military personnel and their families. In other words, there was never an Armenian population here. You can see the way the city looked during the occupation. We have tidied up the city a little, we have been cleaning for six months now, trying to make the city clean and orderly. All buildings were destroyed and unfinished. There are no new buildings. They have built several villas for themselves – you have probably seen them. Historical buildings have been destroyed and there is no urban infrastructure. Have a look – those pylons were not there before. They were using the pylons from ancient times. They claimed that this was an Armenian city, but if it was Armenian, then why did you bring it to such a state? Why didn't you live here? Why didn't you build anything? Why did you destroy it?
Journalist: Nobody would burn their house when leaving.
President Ilham Aliyev: Of course!
Journalist: But they did, which means that these houses were not theirs.
President Ilham Aliyev: You have also visited other liberated lands. There is pristine nature there, the color of those trees and the sky. I have not seen such colors.
Journalist: Aghdam is completely ruined. Seeing this picture, one thinks that this was done only in an attempt to erase memory. After all, why would someone settle scores with a grave? They simply wanted to erase history, to erase memory. I think that only this was their goal.
President Ilham Aliyev: Of course it is. They wanted to erase history so that we never come back. They believed that Azerbaijan would never get on its feet. They didn't believe that we could get on our feet. They did not believe that we could have both strength and determination. This is why they were saying: let's destroy everything so that they never come back, let’s erase history, destroy monuments and graves. And tomorrow we will say that it was Armenian land, and they said exactly that. Shahbulag was brazenly renamed into Tigranakert. What a falsification! They claimed that Shusha was an Armenian city. But this city was founded by Panahali Khan. We all know this well. He also called it Panahabad. How can it be an Armenian city if Panahali Khan arrived here from Aghdam 275 years ago?
Journalist: Moreover, Mr. President, they also threw some new stones there. I saw it myself.
Journalist: Supposedly it was “Tigranakert”.
President Ilham Aliyev: Yes, there?
Journalist: Yes, right next to Shahbulag.
Journalist: I have seen several churches in Kalbajar, old churches, and the Armenians added new stones to them. And they did this in such a way that it is immediately noticeable. Seeing this, I immediately said that they were all fake stones. I asked people and they said that these stones were brought here 10-15 years ago.
Serviceman: Mr. Commander-in-Chief, with your permission, Special Forces want to have a photo with you.