Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva ulu öndər Heydər Əliyevin məzarını ziyarət ediblər
Mayın 10-da xalqımızın xilaskar oğlu, ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasından 98 il ötür.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Fəxri xiyabanda Ulu Öndərin məzarını ziyarət ediblər.
“Mənim həyat amalım yalnız bütün varlığım qədər sevdiyim Azərbaycan xalqına, dövlətçiliyimizə, ölkəmizin iqtisadi, siyasi, mədəni inkişafına xidmət olub”, - deyən Heydər Əliyev bütün mənalı ömrü boyu qüdrətli Azərbaycan yaratmaq uğrunda çalışıb. Dahi Liderin xidmətləri sayəsində dövlətçilik, azərbaycançılıq, dünyəvilik, müasirlik kimi ideyalar cəmiyyətin dünyagörüşü sisteminin ayrılmaz hissəsinə çevrilib, müasir Azərbaycanın mövcudluğunun və inkişafının ideya əsasını təşkil edib. Ümummilli lider Heydər Əliyev öz fəaliyyəti ilə vətənpərvər cəmiyyət formalaşdırmaq kimi tarixi missiyanın öhdəsindən uğurla gəlib. Ulu Öndərin yaratdığı və inkişaf etdirdiyi Azərbaycan Ordusu Prezident, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə torpaqlarımızı düşmən tapdağından azad edib, xalqımız tarixi hədəflərinə qovuşub, Vətənimiz bütövləşib. Bununla da “Şuşasız Qarabağ, Qarabağsız Azərbaycan yoxdur!” deyən Ulu Öndərin ən böyük arzularından biri də həyata keçib, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü təmin olunub. Xalqımız böyük dövlət xadimi, müasir müstəqil Azərbaycanın banisi Heydər Əliyevin anadan olmasının 98-ci ildönümünü 44 günlük Vətən müharibəsində qazanılmış şanlı Qələbənin doğurduğu sevinc hissi ilə qeyd edir.
Prezident İlham Əliyev ümummilli lider Heydər Əliyevin məzarı önünə əklil, birinci xanım Mehriban Əliyeva gül dəstəsi qoydular, Ulu Öndərin xatirəsini ehtiramla andılar.
Azərbaycan Respublikasının dövlət himni səsləndi.
Sonra dövlətimizin başçısı və xanımı Ulu Öndərin ömür-gün yoldaşı, görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın xatirəsini ehtiramla anaraq məzarı üzərinə gül dəstələri qoydular.
Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva görkəmli dövlət xadimi Əziz Əliyevin və tanınmış həkim-alim Tamerlan Əliyevin məzarları üzərinə də gül dəstələri düzdülər.
Azərbaycan tarixinin bütöv bir dövrü ulu öndər Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. Ümummilli Liderin mənalı ömrünün əsas qayəsi Vətənə, xalqa məhəbbətdir. Məhz bu keyfiyyətlərinə görə Heydər Əliyev xalqımızın qəlbində əbədi məskən salıb. Onun qurduğu dövlət indi qalib dövlətdir və bu dövlətin dəmir yumruğu yeni reallıqlar yaradıb.

Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева посетили могилу великого лидера Гейдара Алиева
10 мая исполняется 98 лет со дня рождения спасителя нашего народа, общенационального лидера Гейдара Алиева.
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева посетили могилу великого лидера в Аллее почетного захоронения.
«Целью моей жизни всегда было служение любимому азербайджанскому народу, нашей государственности, экономическому, политическому и духовному развитию нашей страны», - говорил Гейдар Алиев, который на протяжении всей своей содержательной жизни трудился во имя созидания могущественного Aзербайджана. Благодаря заслугам великого лидера такие идеи, как государственность, азербайджанство, светскость, современность стали неотъемлемой частью системы мировоззрения общества, составили идейную основу существования и развития современного Азербайджана. Общенациональный лидер Гейдар Алиев своей деятельностью успешно выполнил историческую миссию по формированию патриотического общества. Созданная великим лидером Азербайджанская армия под руководством Президента, Победоносного Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева освободила наши земли от вражеской оккупации, наш народ достиг своих исторических целей, была обеспечена территориальная целостность страны. Таким образом, сбылась мечта великого лидера, который говорил: «Без Шуши нет Карабаха, без Карабаха нет Азербайджана!». Наш народ отмечает 98-летие со дня рождения великого государственного деятеля, основателя современного независимого Азербайджана Гейдара Алиева с чувством радости, вызванным славной Победой, завоеванной в 44-дневной Отечественной войне.
Президент Ильхам Алиев возложил к могиле общенационального лидера Гейдара Алиева венок, первая леди Мехрибан Алиева - цветы, они почтили память великого лидера.
Затем глава государства и его супруга почтили память спутницы жизни великого лидера, выдающегося ученого-офтальмолога, академика Зарифы ханым Алиевой, возложили к ее могиле цветы.
Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева также возложили цветы к могилам видного государственного деятеля Азиза Алиева и известного врача-ученого Тамерлана Алиева.
Целый период в истории Азербайджана связан с именем великого лидера Гейдара Алиева. Главная цель содержательной жизни общенационального лидера - любовь к Родине, народу. Именно благодаря этим качествам Гейдар Алиев вечно будет жить в сердцах нашего народа. Основанное им государство ныне является государством-победителем, и железный кулак этого государства создал новые реалии.