Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva “Üzeyir Hacıbəyli” fəxri medalı ilə təltif edilib
Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının təsis etdiyi “Üzeyir Hacıbəyli” fəxri medalı ilə təltif edilib.
Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqı Mehriban Əliyevaya Azərbaycan mədəniyyətinin inkişafında müstəsna xidmətlər göstərmiş dahi bəstəkar, müasir Azərbaycan musiqi sənətinin banisi, görkəmli musiqişünas-alim, publisist, dramaturq, pedaqoq və ictimai xadim Üzeyir Hacıbəylinin zəngin irsinin qorunub saxlanılması və gələcək nəsillərə çatdırılmasına verdiyi əvəzsiz töhfələrə görə fəxri medalın ilk nüsxəsini təqdim etməyi qərara alıb.
Qeyd edək ki, Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü və rəhbərliyi ilə 2005-ci ildə Üzeyir Hacıbəylinin anadan olmasının 120 illik yubileyi münasibətilə birinci muğam müsabiqəsi keçirilib. 2008-ci ildə dahi bəstəkarın həyat və yaradıcılığına həsr olunmuş “Üzeyir dünyası” layihəsi işıq üzü görüb. Həmin nəşrə “Ömür salnaməsi”, “Üzeyir Hacıbəyli ensiklopediyası”, “Bədii və publisistik əsərlər” kitabları, “Leyli və Məcnun”, “Koroğlu” operaları və “O olmasın, bu olsun”, “Arşın mal alan” musiqili komediyalarının klavir, libretto və CD-ləri daxildir. Bunlardan əlavə, 2009-cu ildən etibarən ənənəvi olaraq bir çox ölkələrdən dünya şöhrətli musiqiçiləri bir araya toplayan Üzeyir Hacıbəyli Beynəlxalq Musiqi Festivalı təşkil edilir.
2013-cü ildə Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü və dəstəyi ilə 1945-ci ildə dahi bəstəkar Üzeyir Hacıbəylinin eyniadlı operettası əsasında ağ-qara formatda çəkilmiş, Azərbaycan kino sənətinin əfsanəsi olan “Arşın mal alan” filmi bərpa edilərək rəngli versiyası hazırlanıb.

Президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева награждена почетной медалью «Узеир Гаджибейли»
Первый вице-президент Азербайджанской Республики, президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева награждена почетной медалью «Узеир Гаджибейли», учрежденной Союзом композиторов Азербайджана.
За бесценный вклад, внесённый в сохранение и доведение до грядущих поколений богатого наследия гениального композитора, которому принадлежат исключительные заслуги в развитии азербайджанской культуры, основоположника современного азербайджанского музыкального искусства, выдающегося ученого-музыковеда, публициста, драматурга, педагога и общественного деятеля Узеира Гаджибейли, Союз композиторов Азербайджана решил вручить Мехрибан Алиевой первый экземпляр почетной медали.
Отметим, что по инициативе и под руководством Первого вице-президента Азербайджанской Республики, президента Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиевой в 2005 году по случаю 120-летия со дня рождения Узеира Гаджибейли прошел первый мугамный конкурс. В 2008 году увидел свет проект «Мир Узеира», посвященный жизни и творчеству гениального композитора. В это издание вошли книги «Летопись жизни», «Энциклопедия Узеира Гаджибейли», «Художественные и публицистические произведения», клавиры, либретто и CD опер « Лейли и Меджнун», «Кероглу» и музыкальных комедий “Не та, так эта», «Аршин мал алан».
В 2013 году по инициативе и при поддержке Фонда Гейдара Алиева была отреставрирована легенда азербайджанского киноискусства - фильм «Аршин мал алан», снятый в 1945 году в черно-белом формате по мотивам одноименной оперетты гениального композитора Узеира Гаджибейли, подготовлена его цветная версия.