Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva Rusiyanın Azərbaycandakı səfirliyində olub
28.03.2018Martın 28-də Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva Rusiya Federasiyasının Kemerovo şəhərinin ticarət mərkəzində baş vermiş yanğında çoxsaylı insan tələfatı ilə əlaqədar Rusiyanın ölkəmizdəki səfirliyinə gələrək başsağlığı verib.
Mehriban Əliyeva Kemerovo şəhərinin ticarət mərkəzində baş vermiş yanğında həlak olanlarla əlaqədar matəm kitabına ürək sözlərini yazıb.
Çoxsaylı insan tələfatı ilə nəticələnən yanğın xəbərinin ölkəmizdə böyük kədər hissi ilə qarşılandığını deyən Mehriban Əliyeva həlak olanların doğmalarına və yaxınlarına dərin hüznlə başsağlığı verib, hadisə zamanı xəsarət alanlara şəfa arzulayıb.
Rusiyanın Azərbaycandakı səfirliyinin hərbi, hərbi-hava və hərbi-dəniz attaşesi İqor Lobastev səfirliyə gələrək başsağlığı verdiyinə və bu ağır günlərdə Rusiya xalqı ilə birlikdə olduğuna görə Mehriban Əliyevaya Rusiyanın Azərbaycandakı səfirliyi və xalqı adından minnətdarlıq edib:
- Rusiya Federasiyasının səfirliyi, bütün Rusiya xalqı adından şəxsən Sizə vaxt taparaq bizim diplomatik nümayəndəliyimizə gəldiyinizə, bu günlərdə bizimlə, bütün Rusiya xalqı ilə olduğunuza görə minnətdarıq.
Azərbaycan xalqının həlak olanların doğmalarının kədərini bölüşdüyünü bildirən Mehriban Əliyeva dedi:
- İnanın mənə, bilirəm ki, bütün insanlar kədər içindədirlər. Mən insanlarla çox görüşürəm, hamı bu faciədən danışır. Həqiqətən də bu dərdi səmimi qəlbdən bölüşürlər. Hərçənd həlak olanların yaxınlarının nələr çəkdiyini təsəvvür etmək çətindir. Allah onlara səbir və güc versin.
Hərbi attaşe İqor Lobastev Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevə də minnətdarlığını bildirib:
- Biz bu hadisə ilə əlaqədar səmimi qəlbdən ilk başsağlığı verənlərdən biri kimi Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevə də minnətdarlığımızı bildiririk. Əminik ki, Rusiya və Azərbaycan həmişə birlikdə olmalıdırlar.
Mehriban Əliyeva: Sözsüz. Əsl dostlar üçün sınaq da elə budur: həm sevincli, həm də ağır anlarda birlikdə olmaq və bir-birini dəstəkləmək.

Первый вице-президент Мехрибан Алиева посетила посольство России в Азербайджане
28.03.201828 марта Первый вице-президент Азербайджанской Республики Мехрибан Алиева посетила посольство России в нашей стране и выразила соболезнование в связи с многочисленными человеческими жертвами во время пожара, произошедшего в торговом центре города Кемерово.
Мехрибан Алиева оставила запись в траурной книге в связи с погибшими во время пожара, произошедшего в торговом центре города Кемерово.
Отметив, что в нашей стране с чувством глубокой скорби восприняли известие о пожаре, приведшем к многочисленным человеческим жертвам, Первый вице-президент Азербайджана Мехрибан Алиева выразила глубокие соболезнования родным и близким погибших, пожелала исцеления пострадавшим во время происшествия.
Военный, военно-воздушный и военно-морской атташе посольства России в Азербайджане Игорь Лобастев, выражая от имени посольства России в Азербайджане и российского народа признательность Первому вице-президенту Мехрибан Алиевой за посещение посольства, соболезнования и за то, что в эти тяжёлые дни она находится рядом с российским народом, сказал:
- От имени посольства Российской Федерации, от имени всего российского народа хотим поблагодарить Вас лично за то, что нашли время и лично посетили наше дипломатическое представительство, и в эти дни находитесь вместе с нами, вместе со всем российским народом.
Отметив, что азербайджанский народ разделяет горе родных погибших, Первый вице-президент Мехрибан Алиева, сказала:
- Хотела бы подчеркнуть, что все люди скорбят. Я много встречаюсь с людьми, все говорят об этой трагедии. Действительно, они искренне разделяют это горе. Хотя трудно представить, что переживают родные и близкие. Дай им Бог терпения и сил.
Военный атташе Игорь Лобастев, выражая также признательность Президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву, сказал:
- Мы благодарим Президента Азербайджанской Республики, который говорил слова искреннего соболезнования. Мы убеждены, что Россия и Азербайджан всегда должны быть вместе.
Мехрибан Алиева: Безусловно. Это и есть испытание для настоящих друзей. И в радости, и в трудные минуты быть рядом, поддерживать друг друга.