Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva Rusiyanın Azərbaycandakı səfirliyində olub
28.03.2018Martın 28-də Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva Rusiya Federasiyasının Kemerovo şəhərinin ticarət mərkəzində baş vermiş yanğında çoxsaylı insan tələfatı ilə əlaqədar Rusiyanın ölkəmizdəki səfirliyinə gələrək başsağlığı verib.
Mehriban Əliyeva Kemerovo şəhərinin ticarət mərkəzində baş vermiş yanğında həlak olanlarla əlaqədar matəm kitabına ürək sözlərini yazıb.
Çoxsaylı insan tələfatı ilə nəticələnən yanğın xəbərinin ölkəmizdə böyük kədər hissi ilə qarşılandığını deyən Mehriban Əliyeva həlak olanların doğmalarına və yaxınlarına dərin hüznlə başsağlığı verib, hadisə zamanı xəsarət alanlara şəfa arzulayıb.
Rusiyanın Azərbaycandakı səfirliyinin hərbi, hərbi-hava və hərbi-dəniz attaşesi İqor Lobastev səfirliyə gələrək başsağlığı verdiyinə və bu ağır günlərdə Rusiya xalqı ilə birlikdə olduğuna görə Mehriban Əliyevaya Rusiyanın Azərbaycandakı səfirliyi və xalqı adından minnətdarlıq edib:
- Rusiya Federasiyasının səfirliyi, bütün Rusiya xalqı adından şəxsən Sizə vaxt taparaq bizim diplomatik nümayəndəliyimizə gəldiyinizə, bu günlərdə bizimlə, bütün Rusiya xalqı ilə olduğunuza görə minnətdarıq.
Azərbaycan xalqının həlak olanların doğmalarının kədərini bölüşdüyünü bildirən Mehriban Əliyeva dedi:
- İnanın mənə, bilirəm ki, bütün insanlar kədər içindədirlər. Mən insanlarla çox görüşürəm, hamı bu faciədən danışır. Həqiqətən də bu dərdi səmimi qəlbdən bölüşürlər. Hərçənd həlak olanların yaxınlarının nələr çəkdiyini təsəvvür etmək çətindir. Allah onlara səbir və güc versin.
Hərbi attaşe İqor Lobastev Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevə də minnətdarlığını bildirib:
- Biz bu hadisə ilə əlaqədar səmimi qəlbdən ilk başsağlığı verənlərdən biri kimi Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevə də minnətdarlığımızı bildiririk. Əminik ki, Rusiya və Azərbaycan həmişə birlikdə olmalıdırlar.
Mehriban Əliyeva: Sözsüz. Əsl dostlar üçün sınaq da elə budur: həm sevincli, həm də ağır anlarda birlikdə olmaq və bir-birini dəstəkləmək.

First Vice-president Mehriban Aliyeva visits the Russian Embassy in Azerbaijan
28.03.2018On March 28, First Vice-president of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva visited the Embassy of the Russian Federation in Azerbaijan and expressed her condolences in connection with the numerous losses of human lives because of the fire that happened in a trade centre in the Russian city of Kemerovo.
Mehriban Aliyeva wrote her heartfelt words in the mourning book in connection with those who lost their lives in the fire that happened in a trade centre in the city of Kemerovo.
Saying that the news about the fire, which resulted in enormous tolls, had caused great sorrow in our country, Mehriban Aliyeva expressed her condolences to the relatives of the deceased, wishing quick recovery to those injured during the event.
Military attaché of Russia’s Embassy in Azerbaijan Igor Lobastev thanked Mehriban Aliyeva on behalf of the Russian Embassy and the people of Russia for coming to the embassy and expressing her condolences, and said:
- We thank You, on behalf of the Russian Embassy and the Russian people, for coming to our diplomatic office, and being these days with us, the whole Russian people.
Noting that the people of Azerbaijan is sharing the sorrow of the deceased peoples’ relatives, Mehriban Aliyeva said:
- Believe me, all people are in grief. I meet people a lot; they all talk about this tragedy. Indeed, they candidly share this distress. Nevertheless, it is difficult to imagine how deep the sorrow of those who have lost their beloved ones is. May God grant them patience and strength.
Military attaché Igor Lobastev thanked also Azerbaijani President Ilham Aliyev:
- We thank Azerbaijani President Ilham Aliyev as one of the first who expressed their sincere condolences in connection with the event. We are sure Russia and Azerbaijan should always be together.
Mehriban Aliyeva: No doubt. This is a kind of test for true friends: to be together and support each other both on joyous days and at difficult times.