Heydər Əliyev Fondunun təşkilatçılığı ilə “Parisin ürəyində Azərbaycan musiqisi” adlı klassik musiqi gecəsi keçirilib
08.09.2015Sentyabrın 8-də Heydər Əliyev Fondunun təşkilatçılığı ilə “Parisin ürəyində Azərbaycan musiqisi” adlı klassik musiqi gecəsi keçirilib.
Gecədə çıxış edən Parisin 1-ci rayonunun meri Jan Fransua Löqare bir neçə gündür ki, Parisdə Azərbaycan incəsənətinin uğurla təmsil olunduğunu və səslənən əsərlərin Paris sənətsevərlərinin xatirində unudulmaz təəssürat yaratdığını bildirib.
Xalq artisti, pianoçu Murad Hüseynovun, eləcə də gənc skripkaçılar Ceyla Seyidova, Anar Seyidov və digərlərinin iştirakı ilə keçirilən konsertdə Azərbaycan və dünya klassik musiqisinin nümunələri səsləndirilib.
Konsertin sonunda dünya şöhrətli fotoqraf Reza Deqatinin ölkəmizdə tolerantlıq mühitini əks etdirən fotolarından ibarət maraqlı kompozisiya nümayiş etdirilib. 3D formatında hazırlanan illüstrasiya konsert salonunun tavanında rəngarəng görüntülər yaradıb və tamaşaçıların böyük marağına səbəb olub.

Состоялся организованный Фондом Гейдара Алиева вечер классической музыки под названием «Азербайджанская музыка в сердце Парижа»
08.09.20158 сентября состоялся вечер классической музыки под названием «Азербайджанская музыка в сердце Парижа», организованный Фондом Гейдара Алиева.
Выступивший на вечере мэр 1-го округа Парижа Жан-Франсуа Логар отметил, что уже несколько дней в Париже успешно представлено азербайджанское искусство, а исполненные произведения оставили незабываемые впечатления у парижских ценителей искусства.
На концерте с участием народного артиста, пианиста Мурада Гусейнова, а также юных скрипачей Джейлы Сеидовой, Анара Сеидова и других прозвучали произведения азербайджанской и мировой классической музыки.
В заключение концерта была продемонстрирована интересная композиция, состоящая из фотографий всемирно известного фотографа Резы Дегати, отражающих толерантную атмосферу в нашей стране. Иллюстрация, подготовленная в формате 3D, проецировалась на потолок концертного зала и вызвала большой интерес зрителей.