Latviya Respublikasının Prezidenti Valdis Zatlers və xanımı Lilita Zatlere Heydər Əliyev Fondunda olublar
10.08.2009Latviya Respublikasının Prezidenti Valdis Zatlers və xanımı Lilita Zatlere avqustun 10-da Heydər Əliyev Fondunda olmuşlar.
Latviya dövlətinin başçısını və xanımını Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva qarşıladılar.
Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva ali qonağa Azərbaycan xalqının ümummilli liderinin xatirəsinə yaradılmış Fondun məqsədi və fəaliyyəti barədə məlumat verdilər.
Bildirildi ki, Fond bütün sahələrdə genişmiqyaslı layihələr həyata keçirir. Xüsusilə, uşaq evləri və internat məktəblərinin yenidən qurulması, maddi-texniki bazanın yaxşılaşdırılması, diabet və talassemiyadan əziyyət çəkən insanlara hərtərəfli qayğı göstərilməsi, müasir tələblərə cavab verən yeni məktəblərin tikilib istifadəyə verilməsi, zəngin mədəniyyətimizin öyrənilməsi və təbliği Fondun əsas fəaliyyət istiqamətini təşkil edir.
Latviya Prezidenti Valdis Zatlers və xanımı Lilita Zatlereyə ümummilli liderin iş otağının interyeri, müxtəlif dövrlərdə işlədiyi zaman aldığı fəxri fərman və sənədlər, Azərbaycan həqiqətlərinin dünyaya çatdırılması ilə bağlı beynəlxalq təşkilatlarda çıxışlarını əks etdirən fotoşəkillər göstərildi.
Latviya Prezidenti və xanımı fenomen şəxsiyyət Heydər Əliyevin həyatının ən müxtəlif məqamlarını əks etdirən və Azərbaycan tarixinin bütöv bir dövrü barədə geniş təsəvvür yaradan çoxlu sənədlərlə, dünyanın tanınmış siyasi xadimlərinin bəxş etdikləri hədiyyələrlə, ulu öndərimizə həsr olunmuş kitablarla, dünyanın nüfuzlu elm, mədəniyyət və incəsənət xadimlərinin Azərbaycan dövlətinin qurucusu haqqında fikirləri ilə tanış oldular.
Prezident Valdis Zatlers və xanımı Lilita Zatlere Fondla tanışlıqdan sonra Xatirə kitabına ürək sözlərini yazdılar.
Heydər Əliyev Fondunun Prezidenti Mehriban xanım Əliyeva Latviya Prezidentinə xatirə hədiyyəsi təqdim etdi.

Президент Латвийской Республики Валдис Затлерс и его супруга Лилита Затлере побывали в Фонде Гейдара Алиева
10.08.200910 августа Президент Латвийской Республики Валдис Затлерс и его супруга Лилита Затлере побывали в Фонде Гейдара Алиева.
Главу Латвийского государства и его супругу встретили Президент Азербайджана Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева.
Президент Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева проинформировали высокого гостя о цели и деятельности Фонда, созданного в память об общенациональном лидере азербайджанского народа.
Было отмечено, что Фонд реализует широкомасштабные проекты во всех областях. Основными направлениями деятельности Фонда, в частности, являются реконструкция детских домов и школ-интернатов, улучшение их материально-технической базы, всесторонняя забота о людях, страдающих диабетом и талассемией, строительство и ввод в эксплуатацию новых школ, отвечающих современным требованиям, изучение и пропаганда богатой культуры азербайджанского народа.
Президенту Латвии Валдису Затлерсу и его супруге Лилите Затлере были показаны интерьер рабочего кабинета общенационального лидера, полученные им почетные грамоты, документы, фотоснимки, на которых Гейдар Алиев запечатлен во время выступлений в международных организациях, с трибун которых он доводил до мира правду об Азербайджане.
Президент Латвии и его супруга ознакомились с многочисленными документами, отражающими различные моменты жизни феноменальной личности и создающими широкое представление о целом периоде истории Азербайджана, подарками, преподнесенными Гейдару Алиеву известными политиками мира, книгами о великом лидере, высказываниями влиятельных деятелей науки, культуры и искусства мира об основателе Азербайджанского государства.
После ознакомления с Фондом Президент Валдис Затлерс и его супруга Лилита Затлере оставили запись в Памятной книге.
Президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан ханум Алиева преподнесла Президенту Латвии памятный подарок.