Latviya Respublikasının Prezidenti Valdis Zatlers və xanımı Lilita Zatlere Heydər Əliyev Fondunda olublar
10.08.2009Latviya Respublikasının Prezidenti Valdis Zatlers və xanımı Lilita Zatlere avqustun 10-da Heydər Əliyev Fondunda olmuşlar.
Latviya dövlətinin başçısını və xanımını Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva qarşıladılar.
Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva ali qonağa Azərbaycan xalqının ümummilli liderinin xatirəsinə yaradılmış Fondun məqsədi və fəaliyyəti barədə məlumat verdilər.
Bildirildi ki, Fond bütün sahələrdə genişmiqyaslı layihələr həyata keçirir. Xüsusilə, uşaq evləri və internat məktəblərinin yenidən qurulması, maddi-texniki bazanın yaxşılaşdırılması, diabet və talassemiyadan əziyyət çəkən insanlara hərtərəfli qayğı göstərilməsi, müasir tələblərə cavab verən yeni məktəblərin tikilib istifadəyə verilməsi, zəngin mədəniyyətimizin öyrənilməsi və təbliği Fondun əsas fəaliyyət istiqamətini təşkil edir.
Latviya Prezidenti Valdis Zatlers və xanımı Lilita Zatlereyə ümummilli liderin iş otağının interyeri, müxtəlif dövrlərdə işlədiyi zaman aldığı fəxri fərman və sənədlər, Azərbaycan həqiqətlərinin dünyaya çatdırılması ilə bağlı beynəlxalq təşkilatlarda çıxışlarını əks etdirən fotoşəkillər göstərildi.
Latviya Prezidenti və xanımı fenomen şəxsiyyət Heydər Əliyevin həyatının ən müxtəlif məqamlarını əks etdirən və Azərbaycan tarixinin bütöv bir dövrü barədə geniş təsəvvür yaradan çoxlu sənədlərlə, dünyanın tanınmış siyasi xadimlərinin bəxş etdikləri hədiyyələrlə, ulu öndərimizə həsr olunmuş kitablarla, dünyanın nüfuzlu elm, mədəniyyət və incəsənət xadimlərinin Azərbaycan dövlətinin qurucusu haqqında fikirləri ilə tanış oldular.
Prezident Valdis Zatlers və xanımı Lilita Zatlere Fondla tanışlıqdan sonra Xatirə kitabına ürək sözlərini yazdılar.
Heydər Əliyev Fondunun Prezidenti Mehriban xanım Əliyeva Latviya Prezidentinə xatirə hədiyyəsi təqdim etdi.

President of Latvia Valdis Zatlers and his spouse Lilita Zatlers visit the Heydar Aliyev Foundation
10.08.2009August 10, President of Latvia Valdis Zatlers and his spouse Lilita Zatlers visited the Heydar Aliyev Foundation.
They were welcomed here by President of Azerbaijan Ilham Aliyev and his spouse Mehriban Aliyeva.
President Ilham Aliyev and his spouse Mehriban Aliyeva briefed them on the aims and actions of the Foundation which was established in memory of Azerbaijan`s national leader Heydar Aliyev.
The Latvian leader and his spouse were told the Foundation carries out large-scale projects in all spheres, in particular reconstruction of children homes and boarding schools, improving their logistics, care to the people suffering from diabetes and thalassemia, construction of new modern schools, study and propaganda of the national culture.
The visitors saw pictures reflecting interior of the great leader’s office, honor certificates he was awarded during his activity and documents, speeches he made at international organizations on Azerbaijan realities.
They were familiarized with numerous documents reflecting the very various moments of the genius person’s life and creating a detailed idea of the entire history of Azerbaijan, gifts presented by world-famous figures of politics, books on the national leader, views said by prominent figures of science, culture and art on the founder of the independent state of Azerbaijan.
President Valdis Zatlers and his spouse Lilita Zatlers signed the guest book.
President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva gave a keepsake to the Latvian President.