Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü ilə qəbul edilmiş amnistiya aktı 9 min 564 nəfərə tətbiq olunub
30.07.2009Humanizm və mərhəmət prinsiplərini rəhbər tutaraq Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, YUNESKO-nun və İSESKO-nun xoşməramlı səfiri, Milli Məclisin deputatı Mehriban xanım Əliyevanın təşəbbüsü ilə Novruz bayramı ərəfəsində amnistiya aktı qəbul edilmişdi.
Amnistiya aktının icrasının yekunlarına dair aparılmış ümumiləşdirmə və təhlillər nəticəsində həmin aktın 9 min 564 şəxsə tətbiq olunduğu müəyyən edilmişdir. Onlardan 8 min 604-ü kişi, 960-ı qadın, o cümlədən 23-ü yetkinlik yaşına çatmayan şəxsdir.
Azadlıqdan məhrumetmə növündə cəza çəkən 2 min 30 və intizam xarakterli hərbi hissədə saxlama cəzasını çəkən 137 şəxs amnistiya nəticəsində azadlığa buraxılmış, 516 şəxsin isə azadlıqdan məhrum etmə cəzasının çəkilməmiş hissəsi yarıyadək azaldılmışdır.
Bundan əlavə, azadlığın məhdudlaşdırılması növündə cəza çəkən 1600, islah işləri növündə cəza çəkən 2 min 853, ictimai işlər növündə cəza çəkən 198, habelə maddi vəziyyəti ilə əlaqədar olaraq təxminən 670 min manat məbləğində cəriməni ödəyə bilməyən 1.860 məhkum şəxs cəzalardan azad olunmuşdur. Həmçinin şərti məhkum edilmiş, cəzasının çəkilməsi təxirə salınmış və cəzadan şərti olaraq vaxtından əvvəl azad edilmiş 369 məhkum barəsində də amnistiya tətbiq edilmişdir.
Amnistiyanın təsiri altına düşmüş şəxslərin 95 faizi böyük ictimai təhlükə törətməyən və az ağır cinayətlər törətməyə görə məhkum olunmuş şəxslərdir. Cəzadan azad olunmuş şəxslərin qalan hissəsi isə ağır və xüsusilə ağır cinayətlərə görə məhkum olunmuş və cəzalarının sonuna az müddət qaldığı üçün amnistiya aktı ilə nəzərdə tutulan məhdudiyyətlərin təsiri altına düşməyən şəxslər olmuşdur.
Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin həyata keçirdiyi humanizm siyasəti nəticəsində 1995-ci ildə əfv və amnistiya təsisatları bərpa edildikdən sonra qəbul edilən 9 amnistiya aktı 96 mindən çox şəxsə tətbiq edilmiş, o cümlədən təxminən 25 min məhkum cəzaçəkmə müəssisələrindən azad olunmuşdur.
Bu mərhəmətli addımın təşəbbüskarı olan Heydər Əliyev Fondu ümidvardır kı, barələrində amnistiya tətbiq edilmiş şəxslər müasir Azərbaycan dövlətinin layiqli vətəndaşı olacaq, qanunlara hörmət ruhunda davranaraq Vətənə və xalqa sədaqətlə xidmət edəcəklər.

Акт об амнистии, принятый по инициативе Мехрибан Алиевой, коснулся 9 тыс. 564 человек
30.07.2009По инициативе президента Фонда Гейдара Алиева, посла доброй воли ЮНЕСКО и ИСЕСКО, депутата Милли Меджлиса Мехрибан ханум Алиевой, которая руководствовалась принципами гуманизма и милосердия, в преддверии Новруз байрамы был принят акт об амнистии.
В результате анализов по итогам выполнения акта установлено, что этот акт коснулся 9 тыс. 564 лиц. Из них 8 тыс. 604 мужчины, 960 женщин, включая 23 несовершеннолетних.
Благодаря амнистии освобождены 2 тыс. 30 лиц, отбывавших наказание в виде лишения свободы, и 137 человек, отбывавших наказание дисциплинарного характера в военных частях, наполовину сокращен оставшийся срок лишения свободы в отношении 516 лиц.
Освобождены от наказания 1 600 лиц, отбывавших срок наказания в виде ограничения свободы, 2 тыс. 853 человека, отбывавших срок в виде исправительных работ, 198 человек, отбывавших срок в виде общественных работ, а также 1 860 заключенных, не заплативших ввиду материального положения штраф на сумму около 670 тыс. манатов. Также амнистия коснулась 369 заключенных, срок наказания которых был отложен, и условно-досрочно освобожденных лиц.
95% лиц, которых коснулась амнистия, являются лицами, не представляющими собой общественной опасности и осужденные за совершение менее тяжких преступлений. Остальная часть освобожденных от наказания лиц, осужденных за тяжкие и особо тяжкие преступления, не попали под ограничения, предусмотренные актом об амнистии, ввиду того, что им осталось отбыть небольшой срок наказания.
После возобновления в 1995 году учреждений помилования и амнистии в результате политики гуманизма, осуществляемой общенациональным лидером азербайджанского народа Гейдаром Алиевым, было принято 9 актов об амнистии, которые коснулись более 96 тыс. лиц, в том числе около 25 тыс. человек были освобождены из мест заключения.
Фонд Гейдара Алиева, ставший инициатором этого милосердного шага, надеется, что лица, которых коснулась амнистия, станут достойными гражданами Азербайджана, будут предано служить Родине, уважая законы.