Mehriban Əliyevanın dəstəyi ilə İslamabadda Qurban bayramı münasibətilə xeyriyyə tədbiri keçirilib
01.10.2014Oktyabrın 1-də Pakistanın İslamabad şəhərindəki Beyt-ul-Mal kimsəsiz uşaq evində Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevanın dəstəyi ilə Qurban bayramı münasibətilə xeyriyyə tədbiri keçirilib.
İslamabad və Ravalpindi şəhərlərindəki 6 kimsəsiz uşaq evinin 800 nəfərdən çox sakini üçün təşkil olunmuş tədbirdə Pakistan-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupunun üzvləri, Azərbaycan səfirliyinin əməkdaşları, jurnalistlər, ictimaiyyətin nümayəndələri iştirak ediblər.
Beyt-ul-Mal uşaq evinin direktoru Abid Vahid Şeyx pakistanlı kimsəsiz uşaqlara göstərdiyi diqqət və qayğıya görə minnətdarlığını bildirib. Abid Vahid Şeyx 2012-ci ildən başlayaraq Heydər Əliyev Fondunun mütəmadi olaraq Beyt-ul-Mal uşaq evinə yardımlar etdiyini xatırladıb.
Azərbaycanın Pakistandakı səfiri Daşqın Şikarov Mehriban Əliyevanın adından tədbir iştirakçılarını qarşıdan gələn Qurban bayramı münasibətilə təbrik edib. O, oktyabrın 6-dan 8-dək Heydər Əliyev Fondunun adından qurbanlıqlar kəsilərək Pakistanda daşqından və seldən zərər çəkmiş insanlara paylanacağını bildirib.
Tədbirdə İslamabad və Ravalpindi şəhərlərində fəaliyyət göstərən uşaq evlərinin sakinlərinə hədiyyələr təqdim edilib, uşaqlara nahar verilib. Mərasimin sonunda uşaqlar üçün musiqi və əyləncə proqramları təşkil olunub.
Sonra tədbir iştirakçıları uşaq evində Pakistan Hökuməti və Heydər Əliyev Fondu tərəfindən aparılan yenidənqurma işləri ilə tanış olublar.
Qurban bayramı münasibətilə daha bir neçə tədbir Pakistanın Xayber Paxtunxva əyalətinin qaçqınların məskunlaşdıqları Lakki Marvat və Dera İsmail Xan bölgələrində, həmçinin daşqın və seldən zərər çəkmiş Pəncab əyalətinin bir sıra şəhərlərində təşkil olunub.
Lakki Marvat bölgəsində təşkil olunan mərasimdə çıxış edən Pakistanın tanınmış siyasətçisi, senator Səlim Seyfulla Xan pakistanlı məcburi köçkünlərin dərdinə şərik olduğuna görə Mehriban Əliyevaya minnətdarlığını bildirib.
Həmin əyalətin Dera İsmail Xan bölgəsindəki mərasimdə ali qonaq qismində iştirak edən Pakistan Milli Assambleyası sədrinin sabiq müavini, Pakistan-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupunun üzvü Feysəl Kərim Kundi də bölgə əhalisinə və məcburi köçkünlərə göstərdiyi diqqətə görə Mehriban Əliyevaya minnətdarlıq edib. O, Heydər Əliyev Fondunun bu bölgədə inşa etdirdiyi “Heydər Əliyev su təchizatı sistemi” haqda məlumat verib, məcburi köçkünlər üçün həyata keçirdiyi digər layihələrdən danışıb. Feysəl Kərim Kundi bütün bunları Pakistan və Azərbaycan arasında qardaşlıq münasibətlərinin təzahürü kimi qiymətləndirib.
Tədbirlərdə Pəncab əyalətinin sel və daşqınlardan zərər çəkən Multan və Okarada bölgələrindən olan tanınmış ictimai-siyasi xadimlər və ziyalılar iştirak ediblər.
Azərbaycanın Pakistandakı səfiri Daşqın Şikarov Mehriban Əliyevanın adından tədbir iştirakçılarını Qurban bayramı münasibətilə təbrik edib, Heydər Əliyev Fondunun Azərbaycanda və xarici ölkələrdə həyata keçirdiyi layihələrdən söz açıb.

При поддержке Мехрибан Алиевой в Пакистане проведены благотворительные мероприятия по случаю Курбан-Байрама
01.10.20141 октября в детском доме для сирот Бейт-уль-Мал в пакистанском городе Исламабад при подержке первой леди Азербайджана, президента Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиевой проведена благотворительная акция по случаю Курбан-Байрама.
На мероприятии, организованном для более чем 800 детей из 6-ти детских домов для сирот, находящихся в городах Исламабад и Равалпинди, приняли участие члены пакистано-азербайджанской межпарламентской дружественной группы, сотрудники посольства Азербайджана, журналисты, представители общественности.
Директор детского дома для сирот Бейт-уль-Мал Абид Вахид Шейх выразил свою благодарность за внимание и заботу, проявленные к пакистанским детям-сиротам. Абид Вахид Шейх напомнил, что начиная с 2012-го года Фонд Гейдара Алиева регулярно оказывает помощь детскому дому Бейт-уль-Мал.
Посол Азербайджана в Пакистане Дашгын Шикаров поздравил от имени Мехрибан Алиевой участников мероприятия с наступающим праздником Курбан-Байрам. Он проинформировал также о том, что с 6-го по 8-е октября в Пакистане от имени Фонда Гейдара Алиева будут проведены жертвоприношения и розданы людям, пострадавшим от наводнения и селей.
На мероприятии детям из детских домов, действующих в городах Исламабад и Равалпинди, были преподнесены подарки и организован обед. В конце церемонии детей ожидали музыкальные и развлекательные прграммы.
В заключение участники мероприятия ознакомились с реставрационными работами в детском доме, проводимыми правительством Пакистана и Фондом Гейдара Алиева.
Еще несколько мероприятий по случаю Курбан-Байрама были проведены в населенных вынужденными переселенцами пакистанских областях Лакки Марват и Дера Исмаил Хан провинции Хайбер Пахтунхва, а также в некоторых городах провинции Пенджаб, пострадавших от наводнения и селей.
Известный пакистанский политик, сенатор Салим Сейфулла Хан, выступивший на мероприятии, организованном в области Лакки Марват, выразил Мехрибан Алиевой свою благодарность за сопереживание, проявленное к пакистанским беженцам.
Бывший заместитель председателя Национальной Ассамблеи Пакистана, член пакистано-азербайджанской межпарламентской дружественной группы Фейсаль Карим Кунди, участвующий в качестве высокого гостя на мероприятии, проведеном в области Дера Исмаил Хан, расположеной в той же провинции, также выразил Мехрибан Алиевой свою благодарность за внимание, оказанное населению области и вынужденным переселенцам. Он проинформировал о строительстве в этой области Фондом Гейдара Алиева «Системы водоснабжения имени Гейдара Алиева», а также о реализации других проектов для вынужденных переселенцев. Фейсаль Карим Кунди расценил все это как проявление дружественных отношений между Пакистаном и Азербайджаном.
На мероприятии участвовали известные общественно-политические деятели и представители интеллигенции областей Мултан и Окарада провинции Пенджаб, пострадавших от селей и наводнений.
Посол Азербайджана в Пакистане Дашгын Шикаров поздравил от имени Мехрибан Алиевой участников мероприятия с праздником Курбан-Байрам, а также проинформировал их о проектах Фонда Гейдара Алиева, реализованных в зарубежных странах.
Во время праздничных мероприятий были принесены жертвы из крупного и мелкого рогатого скота, розданные неимущим семьям.