Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva BMT Baş Assambleyasının 80-ci sessiyası çərçivəsində keçirilən yüksəksəviyyəli müzakirələrdə iştirak ediblər
23.09.2025Sentyabrın 23-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva BMT-nin Nyu-Yorkda yerləşən mənzil-qərargahında Baş Assambleyanın 80-ci sessiyası çərçivəsində keçirilən yüksəksəviyyəli müzakirələrdə iştirak ediblər.
Qeyd edək ki, BMT-nin Nyu-Yorkdakı mənzil-qərargahında keçirilən Baş Assambleyanın 80-ci sessiyasında 150-dən çox dövlət və hökumət başçısı iştirak edir. “Birlikdə daha yaxşı: 80 il və daha çox sülh, inkişaf və insan hüquqları naminə” mövzusuna həsr olunmuş sessiyada qlobal gündəlikdə duran məsələlərə aid, o cümlədən dünyanın bəzi yerlərində davam edən münaqişələr, Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri, iqlim böhranı və digər mövzularda müzakirələr aparılır. Sessiya sentyabrın 30-dək davam edəcək.

Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие в дебатах высокого уровня в рамках 80-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН
23.09.202523 сентября Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие в дебатах высокого уровня, состоявшихся в рамках 80-й сессии Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций в штаб-квартире ООН в Нью-Йорке.
Отметим, что в 80-й сессии Генеральной Ассамблеи, которая проходит в штаб-квартире ООН в Нью-Йорке, принимают участие более 150 глав государств и правительств. На сессии, посвященной теме «Вместе лучше: 80 и более лет ради мира, развития и прав человек», обсуждаются вопросы глобальной повестки дня, в том числе продолжающиеся конфликты в некоторых уголках мира, Цели устойчивого развития, климатический кризис и другие темы. Сессия продлится до 30 сентября.