Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva BMT Baş Assambleyasının 80-ci sessiyası çərçivəsində keçirilən yüksəksəviyyəli müzakirələrdə iştirak ediblər
23.09.2025Sentyabrın 23-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva BMT-nin Nyu-Yorkda yerləşən mənzil-qərargahında Baş Assambleyanın 80-ci sessiyası çərçivəsində keçirilən yüksəksəviyyəli müzakirələrdə iştirak ediblər.
Qeyd edək ki, BMT-nin Nyu-Yorkdakı mənzil-qərargahında keçirilən Baş Assambleyanın 80-ci sessiyasında 150-dən çox dövlət və hökumət başçısı iştirak edir. “Birlikdə daha yaxşı: 80 il və daha çox sülh, inkişaf və insan hüquqları naminə” mövzusuna həsr olunmuş sessiyada qlobal gündəlikdə duran məsələlərə aid, o cümlədən dünyanın bəzi yerlərində davam edən münaqişələr, Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri, iqlim böhranı və digər mövzularda müzakirələr aparılır. Sessiya sentyabrın 30-dək davam edəcək.

President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva participated in high-level debates at 80th session of UN General Assembly
23.09.2025On September 23, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva participated in the high-level debates held at the UN headquarters in New York as part of the 80th session of the UN General Assembly.
UN Secretary-General António Guterres greeted President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva.
The 80th session of the UN General Assembly, underway at the UN headquarters in New York, has brought together more than 150 heads of state and government. The session, themed “Better together: 80 years and more for peace, development and human rights,” features discussions on pressing global issues, including ongoing conflicts across the world, the Sustainable Development Goals, the climate crisis, and other challenges. The session will continue until September 30.