Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva “Sea Breeze” istirahət mərkəzinin ərazisində həyata keçirilən layihələrlə tanış olublar
Aprelin 18-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və ailə üzvləri Bakıda “Sea Breeze” istirahət mərkəzinin ərazisində həyata keçirilən və qarşıdakı dövrdə planlaşdırılan layihələrlə tanış olublar.
“Agalarov Development” şirkətinin təsisçisi Emin Ağalarov əvvəlcə dövlətimizin başçısına və birinci xanıma “Sea Breeze”də istismara verilmiş “Park Residences 2” layihəsi barədə məlumat verdi.
Bildirildi ki, bu layihə çərçivəsində 1260 mənzildən ibarət yeddimərtəbəli 10 bina tikilib. Sakinlərin rahatlığını təmin etmək üçün burada müasir infrastruktur - hovuzlar, istirahət zonaları nəzərdə tutulub, həmçinin ərazidə geniş yaşıllaşdırılma işləri həyata keçirilib. Ölkəmizdə keçirilən COP29 çərçivəsində “Sea Breeze” ümumilikdə 4 minə yaxın qonaq qəbul edib ki, onlardan da çoxu məhz “Park Residences 2” layihəsinin binalarında yerləşib.
Sonra Prezident İlham Əliyevə “Sea Breeze”in ümumi baş planı və həyata keçirilmiş layihələr barədə məlumat verildi. Qeyd olundu ki, kompleksin ərazisində indiyədək 500-dən artıq daşınmaz əmlak obyekti tikilib. İstirahət mərkəzində sakinlər və qonaqlar üçün yüksək səviyyədə rahat şərait yaratmaq, həmçinin onların asudə vaxtlarını səmərəli təşkil etmək məqsədilə açıq və qapalı hovuzlar, fitnes mərkəzləri, restoranlar, kafelər, uşaq və idman meydançaları, qaçış və velosiped yolları, fəvvarələr yaradılıb. Burada məktəb, uşaq bağçası və xəstəxana da var.
Abadlıq işlərinə xüsusi diqqət yetirilib, 10 milyona yaxın bitki və ağac əkilib, yaşıllıq zonalarının ümumi sahəsi 300 hektara çatdırılıb.
Daimi yaşayış və yüksəksəviyyəli istirahət infrastrukturunu özündə birləşdirən “Sea Breeze” gələcəyin şəhəri kimi inamla inkişaf edir. Sahə üzrə ekspertlərin fikrincə, bu, çoxlu sayda müxtəlif formatlı daşınmaz əmlak obyektlərini bir ərazidə birləşdirən qlobal miqyaslı nadir layihədir.
Xəzər dənizinin sahilində, Bakının mərkəzindən cəmi 30 dəqiqəlik məsafədə yerləşən “Sea Breeze” 500 hektar ərazini əhatə edir. Burada 1,5 milyon kvadratmetrdən çox yaşayış və kommersiya daşınmaz əmlak layihəsi həyata keçirilib və istifadəyə verilib. Rekreasiya zonaları, parklar və çimərliklər üçün 150 hektardan çox ərazi ayrılıb.
Əsas layihələri sahil zolağında yerləşən “Sea Breeze” gələcəkdə ölkəmizin turizm imkanlarını artıracaq və Azərbaycanı turizm baxımından daha cəlbedici edəcək.
Nəhəng 11 mərtəbəli layner formasında inşa edilən mənzillərdən və hotel nömrələrindən ibarət flaqman daşınmaz əmlak layihəsi olan “Caspian Dream Liner” süni adada tikiləcək. Burada apart-hotel, ticarət mərkəzi və hovuzlar yaradılacaq. Bu unikal memarlıq quruluşu sayəsində “Sea Breeze” qlobal turizm xəritəsində daha da cəlbedici məntəqəyə çevriləcək.
İrimiqyaslı layihə fondunun hazırlanmasında bir neçə yerli və xarici memarlıq bürosu işləyir, layihələndirmə işlərinə dünyaşöhrətli memarlar cəlb olunur.
2028-ci ilədək burada daha 700 binanın tikilməsi, həmçinin ümumilikdə 50 hektar sahəni əhatə edən aypara şəklində nadir süni yarımadanın yaradılması nəzərdə tutulub. Bu layihədə dünyanın aparıcı mehmanxana şəbəkələrinin hotelləri, ticarət mərkəzləri, yaxtalar üçün dayanacaqlar, 40 mindən çox tamaşaçı tutumu olan konsert meydançası yer alacaq.
“Sea Breeze”də həyata keçirilən işlər həm də mühüm sosial rol oynayır, yeni iş yerlərinin açılmasına töhfə verir. Hazırda kompleksdə 6560 nəfər işlə təmin edilib və gələcəkdə bu rəqəmin xeyli artırılması nəzərdə tutulur. Burada yatırılan investisiyaların ümumi həcmi artıq 3 milyard dollar təşkil edir, yaxın beş ildə isə daha 5 milyard dollardan çox sərmayələrin cəlb edilməsi planlaşdırılır. 2024-cü ilin yekunlarına görə, “Sea Breeze” ölkə iqtisadiyyatına mühüm töhfə verərək Azərbaycan Respublikasının ən iri vergiödəyiciləri sırasında yer alıb.

Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева ознакомились с проектами, реализуемыми на территории центра отдыха Sea Breeze
18.04.202518 апреля Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, первая леди Мехрибан Алиева и члены их семьи ознакомились с реализуемыми и запланированными на предстоящий период проектами на территории центра отдыха Sea Breeze в Баку.
Учредитель компании Agalarov Development Эмин Агаларов сначала проинформировал главу государства и первую леди о сданном в эксплуатацию в Sea Breeze проекте Park Residences 2.
Было сообщено, что в рамках этого проекта построено 10 семиэтажных зданий, в которых 1260 квартир. Для обеспечения комфорта жителей здесь предусмотрена современная инфраструктура — бассейны, зоны отдыха. Кроме того, на территории проведены масштабные работы по озеленению. В рамках состоявшейся в нашей стране конференции COP29 отель Sea Breeze принял в целом около 4 тысяч гостей, большинство из которых разместились в зданиях проекта Park Residences 2.
Затем Президент Ильхам Алиев был проинформирован о генеральном плане Sea Breeze и реализованных проектах. Было отмечено, что на территории комплекса к настоящему времени построено более 500 объектов недвижимости. С целью обеспечения комфортных условий для жителей и гостей, а также эффективной организации их досуга на территории центра отдыха созданы открытые и крытые бассейны, фитнес-центры, рестораны, кафе, детские и спортивные площадки, беговые и велосипедные дорожки, фонтаны. Здесь также есть школа, детский сад и больница.
Особое внимание уделено работам по благоустройству, высажено около 10 миллионов растений и деревьев, общая площадь озеленений доведена до 300 гектаров.
Сочетая инфраструктуру для постоянного проживания и высококлассного отдыха, Sea Breeze уверенно развивается как город будущего. По мнению экспертов в данной области, это уникальный проект мирового масштаба, объединяющий на одной территории большое количество объектов недвижимости различных форматов.
Расположенный на побережье Каспийского моря, всего в 30 минутах езды от центра Баку, Sea Breeze занимает территорию в 500 гектаров. Здесь реализованы и введены в эксплуатацию проекты жилой и коммерческой недвижимости площадью более 1,5 млн квадратных метров. Под рекреационные зоны, парки и пляжи выделена территория площадью свыше 150 гектаров земли.
Sea Breeze, основные проекты которого расположены на прибрежной полосе, в будущем увеличит туристические возможности нашей страны и повысит привлекательность Азербайджана с точки зрения туризма.
Caspian Dream Liner - флагманский проект недвижимости в форме гигантского 11-этажного лайнера, состоящий из апартаментов и гостиничных номеров, будет построен на искусственном острове. Здесь будут созданы апарт-отель, торговый центр и бассейны. Благодаря этому уникальному архитектурному сооружению Sea Breeze станет еще более привлекательным местом на мировой туристической карте.
Над подготовкой крупномасштабного проектного фонда работают несколько местных и зарубежных архитектурных бюро, к проектным работам привлечены архитекторы с мировым именем.
До 2028 года здесь планируется построить еще 700 зданий, а также создать уникальный искусственный полуостров в форме полумесяца общей площадью 50 гектаров. В рамках проекта будут построены отели ведущих мировых гостиничных сетей, торговые центры, причалы для яхт, а также концертная площадка вместимостью более 40 тысяч зрителей.
Работа, проводимая в Sea Breeze, также играет важную социальную роль и способствует созданию новых рабочих мест. В настоящее время в комплексе работают 6560 человек, в будущем планируется существенно увеличить их число. Общий объем вложенных сюда инвестиций уже составляет 3 млрд долларов, а в ближайшие пять лет планируется привлечь еще более 5 млрд долларов. По итогам 2024 года Sea Breeze стал одним из крупнейших налогоплательщиков Азербайджанской Республики, внеся значительный вклад в экономику страны.