Bakıda “Şərq Bazarı” kompleksi bərpa və yenidənqurmadan sonra istifadəyə verilib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva kompleksdə yaradılan şəraitlə tanış olublar.
Dövlətimizin başçısına və birinci xanıma məlumat verildi ki, “Şərq Bazarı” kompleksinin bərpa və yenidənqurması işləri icra olunarkən bir sıra nüanslara xüsusi diqqət yetirilib. Bərpa zamanı layihə komandasının qarşısında duran əsas vəzifələr ilkin konsepsiyanın qorunması və xüsusi elementlərin saxlanılması olub. Kompleksdə yenidənqurma zamanı yerli materiallardan maksimum istifadə edilib, həmçinin müasir texnologiya və avadanlıqların tətbiqinə xüsusi diqqət yetirilib.
“Şərq Bazarı”nın girişində kiril əlifbası ilə yazılmış orijinal yazı eyni kalliqrafiya inkişaf etdirilərək latın əlifbasına dəyişdirilib, daxildəki işarə və başlıqlar bazarın üslubuna uyğun yenidən dizayn olunub.
Bildirilib ki, bazarda 78 icarədar fəaliyyət göstərəcək. Bu isə 300 yeni iş yerinin yaranması deməkdir.
Kompleksin əsas atributu olan gümbəzlər müxtəlif iaşə obyektlərinin təyinatına görə dizayn edilib. Bazara gələcək alıcıların rahatlığını təmin etmək üçün zərgərlik, əl işləri yarmarkaları, “Sandıqca” incəsənət nümunələrinin satışı bölməsi, “Tamaşa”, qəlyanaltılar, kafe və restoranlar, “Sehrli bazar”, emalatxanalar və sair bölmələrin hər biri ayrıca gümbəz və hissələrdə cəmləşdirilib.
Qeyd edək ki, “Şərq Bazarı”nın ilkin layihələndirilməsi 1980-ci illərin məşhur memarları Uruzmaq Revazov, Pavel Yarinovski və Anatoliy Bessonov tərəfindən icra olunub. Kompleks 3-ü böyük, 13-ü kiçik olmaqla 16 gümbəzdən ibarətdir.
Layihələndirilməsinə 1978-ci ildən başlanılmış kompleksin tikintisinə 1980-ci ildə start verilib və 1982-ci ildə bazarın rəsmi açılışı olub. İlkin olaraq kompleks bazar kimi fəaliyyət göstərib.
Nadir memarlıq üslubuna görə, “Şərq Bazarı” 2001-ci ildə Nazirlər Kabinetinin müvafiq qərarı ilə ölkə əhəmiyyətli daşınmaz tarix və mədəniyyət abidələrinin siyahısına daxil edilsə də, 2017-ci ildə aparılmış əsaslı müayinə işləri nəticəsində aşkar edilmişdi ki, fərqli təyinatlı ticarət obyektlərinin fəaliyyəti, kor-təbii formada həyata keçirilən davamlı istismar və baxımsızlıq binada ciddi zədələnmələrə, çatlara, aşınmalara, korroziyaya və deformasiyalara səbəb olub. Məhz bunları nəzərə alaraq kompleksin istismar göstəricilərini yaxşılaşdırmaq, davamlılığını artırmaq, normal işləmə qabiliyyətini təmin etmək məqsədilə mühəndis tədbirlərinin həyata keçirilməsi zərurəti yaranmışdır. Əsaslı müayinədən sonra dərhal detallı layihələndirmə prosesinə başlanılıb və 2020-ci ildə bərpa işlərinə start verilib.
Onu da qeyd edək ki, “Şərq Bazarı” ötən əsrin 80-ci illərindən paytaxt sakinləri üçün doğma məkana çevrilmişdir. Yenidən qurulan “Şərq Bazarı” kompleksi şəhərimizin gözəlliyinə gözəllik qatıb.

В Баку после реставрации и реконструкции сдан в эксплуатацию комплекс «Восточный Базар»
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева ознакомились с условиями, созданными в комплексе.
Глава государства и первая леди были проинформированы о том, что во время работ по реставрации и реконструкции комплекса «Восточный Базар» особое внимание уделялось ряду нюансов. Основными задачами, стоящими перед проектной командой во время реставрации, были сохранение первоначальной концепции и особых элементов. При реконструкции комплекса максимально использовались местные материалы, а также особое внимание уделялось применению современных технологий и оборудования.
Оригинальная надпись на кириллице при входе на «Восточный Базар» была разработана в той же каллиграфии и изменена на латиницу, а внутренние знаки и вывески представлены в новом дизайне в соответствии со стилем базара.
Было отмечено, что на базаре будут действовать 78 арендаторов. А это означает создание 300 новых рабочих мест.
Купола, являющиеся главными атрибутами комплекса, представлены в дизайне по назначению различных объектов общественного питания. Для обеспечения комфорта покупателей, которые будут посещать базар, ювелирный отдел, ярмарки изделий ручной работы, отдел продажи предметов искусства «Сандыгджа», «Тамаша», закусочные, кафе и рестораны, «Сехрли базар», мастерские и другие отделы сосредоточены под отдельными куполами и в отдельных секциях.
Отметим, что первоначальное проектирование «Восточного Базара» было выполнено известными архитекторами 1980-х годов Урузмагом Ревазовым, Павлом Яриновским и Анатолием Бессоновым. Комплекс состоит из 16 куполов, в том числе 3 больших и 13 малых.
Проектирование комплекса началось в 1978 году, строительство - в 1980 году, а в 1982 году состоялось официальное открытие базара. Первоначально комплекс функционировал как рынок.
Из-за своего уникального архитектурного стиля «Восточный Базар» в 2001 году соответствующим постановлением Кабинета Министров был включен в список недвижимых памятников истории и культуры местного значения. При тщательном осмотре в 2017 году было установлено, что деятельность торговых объектов различного назначения, долгая неупорядоченная эксплуатация и отсутствие ухода за зданием привели к серьезным повреждениям, трещинам, износу, коррозии и деформациям. Именно с учетом всего этого возникла необходимость в реализации инженерных мероприятий с целью улучшения эксплуатационных показателей комплекса, повышения его устойчивости, обеспечения нормальной работоспособности. Сразу после тщательного осмотра начался процесс детального проектирования, и в 2020 году был дан старт реставрационным работам.
Также отметим, что «Восточный Базар» стал родным местом для жителей столицы еще с 80-х годов прошлого века. Реконструированный комплекс «Восточный Базар» украсил наш город.