Prezident İlham Əliyev Suqovuşanda turizm kompleksinin təməlini qoyub
20.03.2022Tərtər rayonunun Suqovuşan qəsəbəsində Turizm İnkişaf Konsepsiyası əsasında yaradılacaq turizm kompleksinin təməli qoyulub.
Azərbaycan Dövlət Turizm Agentliyinin sədri, Azərbaycan Qış İdman Növləri Federasiyasının prezidenti Fuad Nağıyev dövlətimizin başçısına və birinci xanıma kompleksin layihəsi barədə məlumat verdi.
Bildirildi ki, ərazinin minalardan təmizlənməsindən, dağıdılmış tikililərin qalıqlarının yığışdırılmasından, çoxillik bitkilərin budanmasından sonra burada abadlıq işlərinə başlanılacaq və əraziyə uyğun bitkilər əkiləcək.
Diqqətə çatdırıldı ki, ötən əsrin 70-ci illərində ümummilli lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə tikilən Suqovuşan su anbarı ətrafında yaradılacaq kompleksdə sahilboyu gəzinti cığırları salınacaq, oturacaqlar, söhbətgahlar quraşdırılacaq. Həmçinin burada turistlərə xidmət göstərəcək 40 nəqliyyat vasitəsi üçün avtodayanacaq, turizm məlumat mərkəzi və ictimai iaşə obyekti yaradılacaq.
Dövlətimizin başçısı İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva turizm kompleksində istifadə olunacaq xüsusi maşınlara baxdılar.
Prezident İlham Əliyev kompleksin təməlini qoydu.
Sonra dövlətimizin başçısı və birinci xanım kompleksin ərazisində ağac əkdilər.
Qeyd edək ki, Suqovuşan Turizm Kompleksində işlər cari ilin sonunadək başa çatdırılacaq, növbəti mövsümdə turistlərə xidmət göstərəcək. Görülən işlər sübut edir ki, çox füsunkar, təkrarolunmaz təbiəti olan və tarixi abidələrlə zəngin Qarabağ bölgəsi tezliklə Azərbaycanın əsas turizm zonalarından birinə çevriləcək.

Президент Ильхам Алиев заложил фундамент туристического комплекса в Суговушане
20.03.2022В поселке Суговушан Тертерского района заложен фундамент туристического комплекса, который будет создан на основе Концепции развития туризма.
Председатель Государственного агентства Азербайджана по туризму, президент Федерации зимних видов спорта Азербайджана Фуад Нагиев проинформировал главу государства и первую леди о проекте комплекса.
Было отмечено, что после разминирования территорий, очистки их от остатков разрушенных строений, обрезки многолетних растений здесь начнутся работы по благоустройству и будут посажены соответствующие территории растения.
Подчеркнуто, что в комплексе, который будет создан вокруг Суговушанского водохранилища, построенного в 70-х годах прошлого века по инициативе общенационального лидера Гейдара Алиева, планируется проложить прибрежные прогулочные тропинки, установить скамейки, беседки. Здесь также будут созданы автостоянка на 40 транспортных средств, обслуживающая туристов, туристический информационный центр и объект общественного питания.
Глава государства Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева посмотрели специальные машины, которые будут использоваться в туристическом комплексе.
Президент Ильхам Алиев заложил фундамент комплекса.
Затем глава государства и первая леди посадили дерево на территории комплекса.
Отметим, что работы в Суговушанском туристическом комплексе завершатся до конца текущего года, в следующем сезоне он будет обслуживать туристов. Проделанная работа свидетельствует о том, что Карабахский регион с его живописной, неповторимой природой и многочисленными историческими памятниками в скором времени станет одной из основных туристических зон Азербайджана.