Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Tərtərin Suqovuşan qəsəbəsində olublar
"Azərişıq" ASC tərəfindən Azərbaycanda ilk dəfə Tərtər rayonunun Suqovuşan qəsəbəsinə çəkilmiş 35 kilovoltluq müasir izolyasiyalı, kənar təsirlərdən mühafizəli və istismar xərcləri daha az olan kabel xəttinin təqdimatı olub.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva təqdimatda iştirak ediblər.
"Azərişıq" ASC-nin sədri Vüqar Əhmədov dövlətimizin başçısına və birinci xanıma layihə ilə bağlı məlumat verdi.
Diqqətə çatdırıldı ki, “Azərişıq” ASC tərəfindən ölkədə ilk dəfə tətbiq edilən, müasir texnologiyalara əsaslanan 35 kilovoltluq izolyasiyalı və mühafizəli kabel elektrik veriliş xətləri ənənəvi hava elektrik xətlərinə nisbətən daha rentabelli və texniki baxımdan şəbəkələrin dayanıqlı işini təmin etmək üçün əlverişli innovativ həldir. Suqovuşan qəsəbəsinin elektrik enerji təchizatında tətbiq edilmiş 35 kilovoltluq kabel xətti məhz belə, müasir şəbəkə quruculuğu üçün əsas elementlərdən biridir. Belə ki, izolyasiya olunmuş 35 kilovoltluq yeni tip xətlərin mühafizə zonası 3-6 metrdir və bu, mövcud xətlərə nisbətən 6-10 dəfəyə qədər azdır. Mövcud naqillərdə texniki itkilər 9-12 faiz olduğu halda, müasir tipli izolyasiya olunmuş kabellərdə itkilər 3,5-4 faiz təşkil edir. Həmçinin şəbəkələrin saxlanma xərcləri 100 faizdən 30 faizə, illik mal-material sərfi 100 faizdən 25 faizə endirilir. İzolyasiya olunmuş kabellərdə qəza açılmalarının sayı və müddəti mövcud naqil xətləri ilə müqayisədə 60 faizədək azdır.
Prezident İlham Əliyev: Bütövlükdə gələcəkdə ölkəmizin bütün yerlərində bu sistemə keçmək lazımdır.
Vüqar Əhmədov: Cənab Prezident, Siz artıq tapşırıq vermisiniz. Biz Bakıda da bunun üzərində işləyirik.
Bildirildi ki, yeni kabel xətlərinin tətbiqi yüksək gərginlik xətlərinin bilavasitə altında, yaxud yaxınlığında yerləşən yaşayış və əkin sahələrinin, həmçinin insanların fəaliyyət təhlükəsizliyi dəfələrlə artır, təbiət hadisələrinin elektrik veriliş xətlərinə təsiri aradan qalxır. İzolyasiya olunmuş yeni tip kabel xətlərinin istifadəsi ümumilikdə ölkənin enerji sisteminin dayanıqlılıq, etibarlılıq və səmərəlilik göstəricilərini beynəlxalq standartlara yaxınlaşdırmağa imkan verir. Eyni zamanda, bu növ kabel xətlərinin istənilən mühitdə, o cümlədən yeraltı, sualtı və hava ilə çəkilişinin mümkünlüyü işğaldan azad edilmiş ərazilərdə qurulan 35/0,4 kilovoltluq innovativ paylayıcı şəbəkələrin istismarını asanlaşdırmaqla yanaşı, dayanıqlı fəaliyyətini də tam təmin edəcəkdir.

Azerishig OJSC has presented a 35-kilovolt insulated cable line, which is protected from external influences and operates at low cost, in Sugovushan settlement of Tartar district. This is the first such line in Azerbaijan.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva attended the presentation.
The chairman of Azerishig OJSC, Vugar Ahmadov, informed the President and the First Lady of the project.
It was noted that the 35-kilovolt insulated and shielded cable power lines, based on modern technologies and introduced by Azerishig OJSC for the first time in the country, are more cost-effective than traditional overhead power lines and are an innovative solution to ensure technically stable operation of networks. The 35-kilovolt cable used in the power supply of Sugovushan settlement is one of the key elements for modern network construction. Thus, the protection zone of the new type of insulated 35-kilovolt lines is 3-6 meters, which is 6-10 times less than the existing lines. While technical losses in existing cables are 9-12 percent, losses in modern insulated cables are around 3.5-4 percent. In addition, the maintenance costs of the networks are reduced from 100 percent to 30 percent, while annual consumption of goods and materials is reduced from 100 percent to 25 percent. The number and duration of breakdowns in insulated cables is up to 60 percent less than in existing cable lines.
President Ilham Aliyev: In general, it is necessary to introduce this system too all parts of the country in the future.
Vugar Ahmadov: Mr. President, you have already given a task. We are working on that in Baku as well.
The introduction of new cable lines will increase the safety of residential and agricultural areas, as well as people located directly under or near high-voltage lines, and the impact of natural disasters on power transmission lines will be eliminated. The use of new types of insulated cable lines enables alignment of stability, reliability and efficiency indicators of the country's energy system with international standards. At the same time, the possibility of laying such cables in any environment, including underground, underwater and overhead, will facilitate the operation of innovative 35/0.4-kilovolt distribution networks established in the liberated areas, as well as ensure their sustainable operation.