Ağcabədidə DİN-in Daxili Qoşunlarının yeni inşa edilən hərbi şəhərciyinin açılışı olub
13.02.2022Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Müzəffər Ali Baş Komandanı İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva fevralın 13-də Daxili İşlər Nazirliyi Daxili Qoşunlarının Ağcabədi rayonunda yeni inşa olunan hərbi şəhərciyinin açılışında iştirak ediblər.
Daxili işlər naziri general-polkovnik Vilayət Eyvazov və Daxili Qoşunların komandanı general-leytenant Şahin Məmmədov Azərbaycan Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevə raport verdilər.
Hərbi şəhərcikdə görülən işlər barədə məlumat verən nazir Vilayət Eyvazov bildirdi ki, ərazisi 6,2 hektar olan hərbi şəhərciyin inşasına 2019-cu ilin sentyabrında başlanılıb. Tikinti işləri ötən ilin noyabrında uğurla başa çatdırılıb.
Qeyd olundu ki, hərbi şəhərcikdə şəxsi heyətin xidmət, məişət, sıra və döyüş hazırlığı səviyyəsinin daha da yüksəldilməsi üçün qərargah, 3 əsgər kazarması, zabitlər üçün beşmərtəbəli və ikimərtəbəli 84 mənzilli 2 yataqxana, 2 yeməkxana, tibb, qarovul, texniki nəzarət-buraxılış məntəqələri, digər köməkçi binalar inşa olunub, idman şəhərciyi yaradılıb. Yeni binalar zəruri mühəndis-kommunikasiya, o cümlədən elektrik və su təchizatı, havalandırma, yanğın-siqnalizasiya, rabitə-informasiya və videomüşahidə sistemləri ilə təchiz edilib.
Binalar zəruri mebel və inventarla təmin edilib, ehtiyat elektrik təchizatı mənbəyi olaraq generator və stabilizator qurğuları quraşdırılıb. Şəhərciyin daxilində və ətrafında abadlıq və yaşıllaşdırma işləri aparılıb.
Prezident, Ali Baş Komandan hərbi şəhərcikdə qərargah, əsgər yataqxanaları, tibb məntəqəsi və yeməkxana ilə tanış oldu.
Diqqətə çatdırıldı ki, şəhərcikdə xidmətin yüksək səviyyədə təşkili üçün bütün şərait yaradılıb.
Sonra Prezident, Ali Baş Komandan İlham Əliyev Daxili Qoşunların xüsusi təyinatlıları üçün nəzərdə tutulan silah-sursata və hərbi texnikaya baxdı.
Qeyd edək ki, Daxili Qoşunların şəxsi heyəti ictimai asayişin qorunmasında və təhlükəsizliyin təmin olunmasında, cinayətkarlığa qarşı mübarizədə, xüsusi əməliyyatların keçirilməsində fəal iştirak edir. Daxili Qoşunların xüsusi təyinatlıları Birinci Qarabağ müharibəsində olduğu kimi, Vətən müharibəsində də Azərbaycanın haqq işinin müdafiəsində fəal iştirak ediblər. 44 günlük Vətən müharibəsində Daxili Qoşunların şəxsi heyətindən 66 nəfər şəhid olub, 346 hərbi qulluqçu isə yaralanıb, 4 nəfər Vətən Müharibəsi Qəhrəmanı adına layiq görülüb.
Daxili Qoşunlar Daxili İşlər Nazirliyinin ayrılmaz tərkib hissələrindən biri kimi cəmiyyətin və dövlətin mənafeyini, vətəndaşların konstitusion hüquqlarını cinayətkar qəsdlərdən qorumağa, mühüm və strateji əhəmiyyətli dövlət obyektlərinin mühafizəsini həyata keçirməyə, ictimai asayişin və təhlükəsizliyin təmin olunmasını, habelə qanunvericiliklə müəyyən edilmiş digər vəzifələri bundan sonra da layiqincə yerinə yetirməyə qadirdir və hazırdır.

В Агджабеди состоялось открытие нового военного городка Внутренних войск МВД
13.02.202213 февраля Президент Азербайджанской Республики, Победоносный Верховный главнокомандующий Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие в открытии в Агджабединском районе нового военного городка Внутренних войск Министерства внутренних дел.
Министр внутренних дел генерал-полковник Вилаят Эйвазов и командующий Внутренними войсками генерал-лейтенант Шахин Мамедов отдали рапорт Президенту Азербайджанской Республики, Победоносному Верховному главнокомандующему Ильхаму Алиеву.
Информируя о проделанной в военном городке работе, министр Вилаят Эйвазов сообщил, что строительство военного городка, территория которого составляет 6,2 гектара, началось в сентябре 2019 года. Строительные работы успешно завершились в ноябре прошлого года.
Было отмечено, что для дальнейшего повышения уровня организации службы, быта, строевой и боевой подготовки личного состава в военном городке созданы штаб, 3 солдатские казармы, пятиэтажное и двухэтажное общежития на 84 квартиры для офицеров, 2 столовые, медицинский, караульный пункты, технический контрольно-пропускной пункт, другие подсобные постройки, спортивный городок. Новые здания оснащены инженерно-коммуникационной системой, в том числе системами электро- и водоснабжения, вентиляции, пожарной сигнализации, связи и информации, видеонаблюдения.
Здания обеспечены необходимой мебелью и инвентарем, в качестве запасного источника электроснабжения сооружены генераторная и стабилизаторная установки. Внутри городка и вокруг него проведены работы по благоустройству и озеленению.
Президент, Верховный главнокомандующий ознакомился в военном городке со штабом, солдатскими общежитиями, медицинским пунктом и столовой.
Было отмечено, что в городке созданы все условия для организации службы на высоком уровне.
Затем Президент, Верховный главнокомандующий Ильхам Алиев посмотрел оружие, боеприпасы и военную технику, предназначенные для спецназовцев Внутренних войск.
Отметим, что личный состав Внутренних войск принимает активное участие в охране общественного порядка и обеспечении безопасности, борьбе с преступностью, проведении специальных операций. Спецназовцы Внутренних войск активно участвовали и в Первой Карабахской войне, и в Отечественной войне, защищая правое дело Азербайджана. В 44-дневной Отечественной войне 66 бойцов личного состава Внутренних войск стали шехидами, 346 военнослужащих получили ранение, четверо были удостоены звания Героя Отечественной войны.
Внутренние войска, как одна из неотъемлемых составных частей Министерства внутренних дел, способны и готовы защищать интересы общества и государства, конституционные права граждан от преступных посягательств, осуществлять охрану важных и представляющих стратегическое значение государственных объектов, обеспечить общественный порядок и безопасность, а также и впредь достойно выполнять другие установленные законодательством задачи.