Ağdam Rayon Mərkəzi Xəstəxanasının təməli qoyulub
Fevralın 13-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva 210 çarpayılıq Ağdam Rayon Mərkəzi Xəstəxanasının təməlinin qoyulması mərasimində iştirak ediblər.
Qarabağ iqtisadi rayonuna daxil olan işğaldan azad edilmiş ərazilərdə (Şuşa rayonu istisna olmaqla) Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Emin Hüseynov görüləcək işlər barədə dövlətimizin başçısına və birinci xanıma məlumat verdi.
Bildirildi ki, 6 hektardan çox ərazidə inşa olunacaq bu tibb müəssisəsində qəbul, terapiya, kardiologiya, cərrahiyyə, travmatologiya-ortopediya, ürək-damar cərrahiyyəsi, oftalmologiya, LOR, pediatriya, doğum, ginekologiya, yoluxucu xəstəliklər, anesteziologiya-reanimasiya, hemodializ şöbələri və əməliyyat bloku fəaliyyət göstərəcək.
Xəstəxananın ambulator xidmət hissəsi isə konsultativ poliklinika, uşaq poliklinikası, şüa-diaqnostika, funksional diaqnostika, fizioterapiya və tibbi bərpa şöbələrindən, klinik diaqnostika laboratoriyasından və aptekdən ibarət olacaq.
Müalicə ocağı ən müasir tibbi avadanlıqla, həmçinin Regional Kardiocərrahiyyə Mərkəzi xidmətini təmin etmək üçün angioqrafiya cihazı ilə təchiz olunacaq. Binanın zirzəmi hissəsindən isə stasionar tibbi xidmət və sığınacaq kimi istifadə ediləcək, ehtiyac yaranarsa, dərhal hərbi hospital kimi fəaliyyət göstərəcək.
Prezident İlham Əliyev xəstəxananın təməlini qoydu.
Qeyd olundu ki, növbəti mərhələdə Ağdam rayonu üzrə daha bir neçə səhiyyə müəssisəsinin inşası nəzərdə tutulub. Belə ki, qarşıdakı dövrdə burada Gigiyena və Epidemiologiya Mərkəzi, Təcili Tibbi Yardım Stansiyası, Məhkəmə Tibbi Ekspertiza və Patoloji Anatomiya Birliyinin binası, çoxprofilli modul tipli xəstəxana, onkoloji, 50 çarpayılıq psixiatriya və 50 çarpayılıq vərəm əleyhinə xəstəxanalar, 20 çarpayılıq Narkoloji Dispanser, Regional Perinatal Mərkəz və QİÇS-lə Mübarizə Mərkəzi, 20 həkim məntəqəsi və ya kiçik həcmli Ailə Sağlamlıq Mərkəzi, Regional Tibb Kolleci də inşa olunacaq.

Заложен фундамент Агдамской районной центральной больницы
13.02.202213 февраля Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие в церемонии закладки фундамента Агдамской районной центральной больницы на 210 коек.
Специальный представитель Президента Азербайджанской Республики на освобожденных от оккупации территориях, входящих в Карабахский экономический район (за исключением Шушинского района), Эмин Гусейнов проинформировал главу государства и первую леди о предстоящей работе.
Было отмечено, что в этом медицинском учреждении, которое будет построено на территории площадью более 6 гектаров, будут действовать приемное, терапевтическое, кардиологическое, хирургическое, травматолого-ортопедическое, офтальмологическое, отоларингологическое, педиатрическое, родильное, гинекологическое, инфекционное, анестезиолого-реанимационное отделения, отделения сердечно-сосудистой хирургии, гемодиализа и операционный блок.
Амбулаторная часть больницы будет состоять из консультативной и детской поликлиник, отделений лучевой, функциональной диагностики, физиотерапии и медицинской реабилитации, клинико-диагностической лаборатории и аптеки.
Лечебное учреждение будет оснащено новейшим медицинским оборудованием, а также ангиографическим аппаратом для обеспечения обслуживания Регионального кардиохирургического центра. Подвальная часть здания будет использоваться как стационарная медицинская служба и убежище, а при необходимости будет функционировать как военный госпиталь.
Президент Ильхам Алиев заложил фундамент больницы.
Было отмечено, что на следующем этапе в Агдамском районе предусмотрено строительство еще нескольких учреждений здравоохранения. Так, в предстоящий период здесь будут построены Центр гигиены и эпидемиологии, Станция скорой медицинской помощи, здание Объединения судебно-медицинской экспертизы и патологической анатомии, многопрофильная больница модульного типа, онкологическая больница, психиатрическая и противотуберкулезная больницы на 50 коек каждая, наркологический диспансер на 20 коек, Региональный перинатальный центр и Центр по борьбе со СПИДом, 20 врачебных пунктов или небольшой Центр семейного здоровья, Региональный медицинский колледж.