Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Xocalı soyqırımı abidəsini ziyarət ediblər
26.02.2021XX əsrdə bəşər tarixinə Xocalı soyqırımı kimi daxil olan qanlı faciənin 29-cu ildönümü ilə əlaqədar fevralın 26-da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva faciə qurbanlarının xatirəsinə Bakının Xətai rayonunda ucaldılmış abidəni ziyarət ediblər.
Birinci xanım Mehriban Əliyeva abidənin önünə gül dəstəsi qoydu, faciə qurbanlarının xatirəsinə ehtiramını bildirdi.
Xocalı soyqırımından 29 il ötür. 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə erməni silahlı dəstələri sovet ordusunun Xankəndi şəhərində yerləşən 366-cı alayının iştirakı ilə Xocalı şəhərini yerlə-yeksan etdi. Erməni təcavüzkarlarının Azərbaycan xalqına qarşı törətdiyi növbəti kütləvi qırğın nəticəsində 613 nəfər, o cümlədən 106 qadın, 63 uşaq, 70 qoca dünyasını dəyişdi. 1275 dinc sakin əsir götürüldü, 150 nəfərin taleyi isə hələ də məlum deyil. Bu soyqırımı aktı nəticəsində 8 ailə tamamilə məhv edildi, 25 uşaq hər iki valideynini, 132 uşaq isə valideynlərindən birini itirdi.
Xocalı faciəsi təcavüzkar erməni millətçilərinin xalqımıza qarşı törətdiyi soyqırımı və etnik təmizləmə siyasətinin qanlı səhifəsidir. Azərbaycan dövləti ötən illər ərzində erməni millətçilərinin xalqımıza qarşı törətdiyi cinayətlər, o cümlədən, Xocalı soyqırımı haqqında həqiqətlərin dünya ictimiyyətinə çatdırılması, onun soyqırımı kimi tanıdılması üçün ardıcıl fəaliyyət göstərib. Faciə ilə bağlı həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasında Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva böyük xidmətlər göstərib. Fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə “Xocalıya ədalət!” beynəlxalq kampaniyası çərçivəsində də hər il silsilə tədbirlər reallaşdırılır. İndiyə qədər 10-dan çox ölkə və İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı Xocalı faciəsini soyqırımı kimi tanıyıb.
Xocalı soyqırımını törətməkdə düşmənin məqsədi torpaqlarımızı zorla ələ keçirmək olsa da, bu ağır faciə xalqımızı daha da mətinləşdirdi, qəhrəman övladlarımızı Vətən və milli dövlətçiliyimiz naminə qətiyyətli və mütəşəkkil mübarizəyə səfərbər etdi. İllər keçdi. 2020-ci ildə baş verən Vətən müharibəsində müstəqilliyin övladları 30 il işğal altında qalan torpaqlarımızı azad etməklə yeni reallıq yaratdı, “dəmir yumruq” qalib gəldi. 44 günlük müharibədə misilsiz igidlik nümunələri göstərən qəhrəman ordumuz Müzəffər Ali Baş Komandanın rəhbərliyi ilə Xocalı faciəsi qurbanlarının da qisasını aldı, şəhidlərimizin qanı yerdə qalmadı. Azərbaycan öz ərazi bütövlüyünü bərpa etdi, Vətən bütövləşdi. Bununla da xalq öz rəhbərinin ətrafında yumruq kimi birləşərək tarixi hədəflərinə qovuşdu.

Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева посетили памятник Ходжалинскому геноциду
26.02.202126 февраля Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева в связи с 29-й годовщиной кровавой трагедии, вошедшей в историю человечества в ХХ веке как Ходжалинский геноцид, посетили памятник, воздвигнутый в Хатаинском районе Баку в память о жертвах трагических событий.
Президент Ильхам Алиев возложил венок к памятнику Ходжалинскому геноциду, почтил память жертв трагедии.
Первая леди Мехрибан Алиева возложила цветы к памятнику, выразила свое почтение к памяти жертв трагедии.
Прошло 29 лет с Ходжалинского геноцида. В ночь с 25 на 26 февраля 1992 года армянские вооруженные формирования при участии 366-го полка советской армии, дислоцированного в Ханкенди, уничтожили город Ходжалы. В результате очередной массовой расправы, учиненной армянскими агрессорами против азербайджанского народа, погибли 613 человек, в том числе 106 женщин, 63 ребенка и 70 стариков. 1275 мирных жителей были взяты в плен, а судьба 150 человек все еще остается неизвестной. В результате этого акта геноцида 8 семей были полностью уничтожены, 25 детей потеряли обоих родителей, а 132 ребенка - одного из родителей.
Ходжалинская трагедия - кровавая страница политики геноцида и этнических чисток, проводимой агрессивными армянскими националистами против нашего народа. На протяжении последних лет Азербайджанское государство осуществляло последовательную деятельность для доведения до мировой общественности правды о преступлениях, совершенных армянскими националистами против нашего народа, в том числе Ходжалинском геноциде, признания этой резни геноцидом. Большие заслуги в доведении до мировой общественности правды о трагедии принадлежат Первому вице-президенту Азербайджанской Республики, президенту Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиевой. По инициативе вице-президента Фонда Лейлы Алиевой ежегодно реализуется цикл мероприятий в рамках международной кампании «Справедливость к Ходжалы!». На сегодняшний день более 10 стран и Организация исламского сотрудничества признали Ходжалинскую трагедию геноцидом.
Хотя, совершая Ходжалинский геноцид,враг преследовал цель насильственного захвата наших земель, эта страшная трагедия еще более повысила стойкость нашего народа, мобилизовала наших героических сынов на решительную и организованную борьбу во имя Родины и нашей национальной государственности. Прошли годы. В Отечественной войне в 2020 году мужественные азербайджанские солдаты создали новую реальность, освободив наши земли, которые 30 лет находились под оккупацией. «Железный кулак» победил. Наша героическая армия, проявившая немыслимое мужество в 44-дневной войне, под руководством победоносного Верховного главнокомандующего отомстила за жертв Ходжалинской трагедии, кровь наших шехидов не осталась неотомщенной. Азербайджан восстановил территориальную целостность. Таким образом, народ сплотившись вокруг своего руководителя, достиг исторических целей.