Bakıda V Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu işə başlayıb
02.05.2019Mayın 2-də Heydər Əliyev Mərkəzində “Ayrı-seçkilik, qeyri-bərabərlik və zorakı münaqişəyə qarşı fəaliyyət naminə dialoq quraq” şüarı altında V Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu işə başlayıb.
Forum Azərbaycan hökumətinin təşkilatçılığı, UNESCO, BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansı, Dünya Turizm Təşkilatı, Avropa Şurası və ISESCO-nun tərəfdaşlığı ilə keçirilir. Tədbirdə 100-dən çox ölkənin və 30-dan çox beynəlxalq təşkilatın yüksəksəviyyəli rəsmiləri iştirak edirlər.
Sonra sivilizasiyaların tarixini, dünyada baş verən münaqişələri, törədilən terror aktlarını və Azərbaycandakı tolerantlıq mühitini əks etdirən videoçarx nümayiş olunub.
Daha sonra BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansı üzrə Ali nümayəndəsi Migel Angel Moratinos, UNESCO-nun Baş direktorunun sosial və humanitar elmlər üzrə müavini Nada Al-Naşif, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Baş katibi Yusif bin Əhməd Əl-Osaymin, Avropa Şurasının Baş katibinin müavini Qabriella Battaini-Draqoni, ISESCO-nun Baş direktoru Əbdüləziz Osman əl-Tuveycri çıxış ediblər.

5th World Forum on Intercultural Dialogue is launched in Baku
02.05.2019The 5th World Forum on Intercultural Dialogue under the slogan “Building dialogue into action against discrimination, inequality and violent conflict” started in the Heydar Aliyev Centre, May 2nd.
The Forum is held with organizational support of the Azerbaijani government, supported by partners UNESCO, UN Alliance of Civilizations, the World Tourism Organization, the European Council, and ISESCO. High ranking officials representing over 30 international organizations from over 100 countries are participating in the event.
Then, a video footage reflecting the history of civilizations, conflicts occurring throughout the world, terrorist attacks committed, and the tolerant environment dominating in Azerbaijan was shown.
Thereafter, UN High-Representative for the Alliance of Civilizations Miguel Ángel Moratinos, UNESCO deputy Director General for social and humanitarian sciences Nada Al-Nashif, Director General of the Islamic Cooperation Organization Yusif bin Al-Osaymin, deputy Director general of the European Council Gabriella Battani-Dragoni and ISESCO Director General Abdulaziz Othman al-Twaijri spoke at the ceremony.