29.12.2016Dekabrın 29-da Heydər Əliyev Fondu Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Günü və Yeni il bayramları ərəfəsində “Buta” sarayında uşaqlar üçün ənənəvi şənlik təşkil edib.
Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva, Fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva və Arzu Əliyeva uşaqların bayram şənliyində iştirak ediblər.
- Hörmətli müəllimlər, çox hörmətli valideynlər, hörmətli sənətçilər, əziz uşaqlar.
2016-cı il son günlərini yaşayır. Biz bu gün yeni 2017-ci ili birgə qarşılayırıq. Mən çox şadam ki, artıq 12 ildir Heydər Əliyev Fondu paytaxtımızda yerləşən bütün uşaq evlərində, internat məktəblərində yaşayan, tərbiyə və təhsil alan uşaqlar üçün yeni il şənlikləri təşkil edir. Yeni il həm uşaqların, həm də böyüklərin ən sevimli bayramlarından biridir. Adətən bu bayramı insanlar doğmaları və əzizləri ilə bərabər qeyd edirlər. Mən çox şadam ki, bu gün biz böyük bir ailə, ən əziz insanlar kimi 2017-ci ili birgə qarşılayırıq.
Əziz uşaqlar, ömrünüzün bu çağında sizin ən əsas vəzifəniz yaxşı oxumaqdır, bilik, savad qazanmaqdır. Mən ümidvaram ki, siz bu ili yaxşı qiymətlərlə və ən əsası da yeni biliklərlə başa çatdırırsınız. Sizin qarşınızda böyük ömür yolu var. Bu ömür yolunda layiqli, sağlam, savadlı, bacarıqlı vətənpərvər insan olmaq üçün bu gün tam gücünüzlə təhsil alıb oxumalısınız. Bu yolda sizə müəllimləriniz kömək edir. Bu gün Azərbaycanın bütün müəllimlərinin əməyini qeyd etmək istəyirəm. Bütün peşələr dəyərlidir, qiymətlidir, gözəldir. Lakin müəllimlik elə bir peşədir ki, onun məhsulu insandır. Biz bilirik ki, hər bir ölkənin, hər bir cəmiyyətin gələcəyi onun yeni nəslindən asılıdır. Ona görə müəllimlik ən müqəddəs, ən şərəfli peşədir. Təkcə hansısa bir fənni tədris etməklə, bilik verməklə müəllimin vəzifəsi bitmir. Müəllim səylərini yüksək mədəniyyətə, milli-mənəvi dəyərlərə, geniş dünyagörüşünə malik olan, xalqa, Vətənə layiqli, vətənpərvər vətəndaş böyütməyə yönəldir. Mən əminəm ki, əziz uşaqlar, siz məhz belə insanlar kimi böyüyəcəksiniz. Bizim arzumuz sizləri mənəvi və fiziki sağlam, savadlı, bilikli, mədəniyyətli, güclü, iradəli vətənpərvər görməkdir. Siz müstəqil Azərbaycanda doğulmusunuz və müstəqil Azərbaycanda böyüyürsünüz. Bu, sizin ən böyük xoşbəxtliyinizdir.
Ötən 2016-cı ildə Azərbaycan müstəqilliyinin bərpa olunmasının 25-ci ildönümünü qeyd etdi. Bu, bizim ən böyük sərvətimizdir. Azərbaycan bu illər ərzində böyük və şərəfli yol keçib, böyük nailiyyətlər əldə edib, böyük qələbələrə imza atıb. Biz fəxr edirik ki, Azərbaycan müstəqil, qüdrətli, dünya xəritəsində öz layiqli yerini tutmuş, öz sözünü söyləyən və maraqlarını qoruyan bir dövlətdir. Ötən il yaddaşımızda həm xoş anlarla, yeni nailiyyətlərlə, yeni qələbələrlə, həm də çətinliklərlə, çətin anlarla, itkilərlə qalacaq.
Azərbaycanın müstəqilliyi, ərazi bütövlüyünün bərpası, ölkəmizin daha qüdrətli, daha möhkəm olması yolunda şəhid olmuş bütün insanlara Allah rəhmət eləsin. Onların əziz xatirəsi Azərbaycan xalqının qəlbində daim yaşayacaq. Siz gənc nəsil onların əməllərini, ideyalarını həyata keçirəcəksiniz.
Mən bu gün artıq 12 ildir ki, bizim bu şənliklərə dəstək verən Azərbaycanın sənət adamlarına, bütün müğənnilərə, artistlərə öz dərin minnətdarlığımı bildirirəm. Mən sizə Yeni ildə cansağlığı, yeni nailiyyətlər arzulayıram.
Əziz dostlar, sizi qarşıdan gələn Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Günü və Yeni il münasibətilə səmimi qəlbdən təbrik edirəm. Sizə möhkəm cansağlığı, xoşbəxtlik, yeni nailiyyətlər arzulayıram. Qoy, Azərbaycan müstəqilliyimizin əbədiliyi naminə yaşasın, daim yaşasın, güclənsin! Çox sağ olun, sizi təbrik edirəm.

29.12.201629 декабря Фонд Гейдара Алиева накануне Дня солидарности азербайджанцев мира и Новогоднего праздника организовал во дворце «Бута» традиционное праздничное веселье для детей.
В праздничном веселье приняли участие президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева, вице-президент Фонда Лейла Алиева и Арзу Алиева.
- Уважаемые преподаватели, многоуважаемые родители, уважаемые деятели искусств, дорогие дети.
2016 год уже на исходе. Сегодня мы вместе встречаем новый 2017 год. Я очень рада, что уже 12 лет Фонд Гейдара Алиева организует новогодние торжества для детей, живущих, воспитывающихся и обучающихся во всех детских домах, школах-интернатах нашей столицы. Новый год - один из любимых праздников и детей, и взрослых. Обычно этот праздник люди отмечают вместе со своими родными и близкими. Я очень рада, что сегодня мы, как большая семья, самые родные люди, вместе встречаем 2017 год.
Дорогие дети, на этом этапе жизни ваша основная задача – хорошо учиться, получать знания, стать грамотными. Надеюсь, что вы завершаете этот год с хорошими оценками и, самое главное, новыми знаниями. Перед вами – огромный жизненный путь. Чтобы стать на этом жизненном пути достойными, здоровыми, грамотными, способными людьми, патриотами, вы сегодня должны учиться в полную силу. На этом пути вам помогают ваши учителя. Сегодня я хочу отметить труд всех учителей Азербайджана. Все профессии важны, ценны, прекрасны. Однако учитель – это такая профессия, продуктом которой является человек. Мы знаем, что будущее каждой страны, каждого общества зависит от нового поколения. Поэтому учитель – самая священная, самая почетная профессия. Задача учителя заключается не только в том, чтобы преподавать какой-либо предмет, давать знания. Учитель направляет свои усилия на воспитание гражданина, обладающего высокой культурой, национально-духовными ценностями, широким мировоззрением, патриота, достойного своего народа, Родины. Я уверена, что вы, дорогие дети, станете именно такими людьми. Наша мечта – видеть вас морально и физически здоровыми, грамотными, образованными, культурными, сильными, волевыми, патриотами. Вы родились в независимом Азербайджане и растете в независимом Азербайджане. Это ваше самое большое счастье.
В завершающемся 2016 году Азербайджан отметил 25-ю годовщину восстановления своей независимости. Это наше самое большое достояние. Азербайджан за эти годы прошел большой и славный путь, добился больших успехов, ярких побед. Мы гордимся тем, что Азербайджан является независимым, сильным, влиятельным, отстаивающим свои интересы государством, занявшим достойное место на карте мира. Прошедший год запомнится нам как приятными моментами, новыми успехами, новыми победами, так и сложностями, трудными мгновениями, потерями.
Да упокоит Аллах души всех, кто стал шехидами на пути восстановления независимости, территориальной целостности Азербайджана, во имя того, чтобы наша страна стала более могущественной и крепкой. Светлая память о них всегда будет жить в сердце азербайджанского народа. Вы, молодое поколение, продолжите их дело, претворите в жизнь их идеи.
Сегодня я выражаю глубокую признательность деятелям искусств Азербайджана, всем певцам, артистам, которые уже 12 лет оказывают поддержку этим нашим праздникам. В Новом году желаю вам здоровья, новых успехов.
Дорогие друзья, от всей души поздравляю вас с наступающими Днем солидарности азербайджанцев мира и Новым годом. Желаю вам крепкого здоровья, счастья, новых успехов. Пусть Азербайджан живет, всегда живет, усиливается во имя вечности нашей независимости! Большое спасибо, поздравляю вас.