09.03.2018Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva və Fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva Talassemiya Mərkəzində olublar.
Mehriban Əliyevaya Heydər Əliyev Fondunun “Talassemiyasız həyat naminə” proqramı çərçivəsində inşa edilən Mərkəzdə bugünədək görülən işlər, xəstələrin müalicəsi barədə məlumat verilib.
2009-cu ildən istifadəyə verilən Mərkəzin bu xəstəliyə düçar olanların müalicəsində mühüm rol oynadığı, xəstələrə və onların ailələrinə mənəvi baxımdan böyük dəstək olduğu diqqətə çatdırılıb.
Bildirilib ki, Talassemiya Mərkəzində aparılan islahatlar, talassemiyalı xəstələrə göstərilən tibbi xidmətin təkmilləşdirilməsi istiqamətində görülən işlər, Mərkəzin maddi-texniki bazasının gücləndirilməsi üçün hazırlanmış tədbirlər talassemiyalı xəstələrin müalicəsində, eyni zamanda, profilaktikasında əhəmiyyətli rol oynayır.
Azərbaycan Prezidentinin imzaladığı müvafiq Fərmana əsasən, Səhiyyə Nazirliyinin tabeliyində olan Respublika Talassemiya Mərkəzinə publik hüquqi şəxs statusu verilməsinin Mərkəzin fəaliyyətinin genişləndirilməsi və talassemiyalı xəstələrlə yanaşı, digər qan xəstələrinə xidmət göstərilməsi baxımından əhəmiyyəti qeyd olunub.
Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva və Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva Mərkəzdə müalicə olunan uşaqlarla söhbət edərək, onların müalicəsinin gedişi ilə maraqlanıb.
Mehriban Əliyeva səhiyyə və sosial məsələlərin Heydər Əliyev Fondunun fəaliyyətində prioritet təşkil etdiyini, bu baxımdan da talassemiyalı xəstələrin müalicəsinə, o cümlədən bu xəstəliyin profilaktikası üzrə maarifləndirmə ilə bağlı dövlət səviyyəsində aparılan işlərə öz dəstəyini verdiyini bildirib.

09.03.2018Первый вице-президент Азербайджанской Республики, президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева и вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева побывали в Центре талассемии.
Первый вице-президент Мехрибан Алиева была проинформирована о работе, проделанной до сегодняшнего дня в Центре, построенном в рамках программы Фонда Гейдара Алиева «Во имя жизни без талассемии», лечении больных.
Центр, сданный в эксплуатацию в 2009 году, играет важную роль в лечении страдающих этим заболеванием и стал большой поддержкой для пациентов и их семей с моральной точки зрения.
Было сообщено, что реформы, проводимые в Центре талассемии, работа по усовершенствованию медицинских услуг, оказываемых больным талассемией, подготовленные меры для усиления материально-технической базы Центра играют значимую роль в лечении больных талассемией, а также профилактике этого заболевания.
Было отмечено значение предоставления согласно соответствующему Указу Президента Азербайджана Республиканскому центру талассемии, находящемуся в подчинении Министерства здравоохранения, статуса юридического лица публичного права с точки зрения расширения его деятельности и оказания услуг не только больным талассемией, но и другим пациентам, страдающим заболеваниями крови.
Первый вице-президент Азербайджанской Республики Мехрибан Алиева и вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева побеседовали с детьми, проходящими лечение в Центре, поинтересовались ходом их лечения.
Мехрибан Алиева отметила, что вопросы здравоохранения и социальные вопросы являются приоритетными в деятельности Фонда Гейдара Алиева, подчеркнула, что с этой точки зрения он оказывает поддержку лечению больных талассемией, в том числе проводимой на государственном уровне просветительской работе по профилактике этого заболевания.