“L’Opinione”: Mehriban Əliyevanın yeni təyinatı Azərbaycanın İtaliya ilə münasibətlərinin güclənməsinə təkan verəcək
14.03.2017İtaliyanın “L’Opinione” qəzetində “Azərbaycanın Mərkəzi Cənubi İtaliyada dostları” assosiasiyasının sədri Domeniko Letizianın Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva barədə məqaləsi dərc olunub.
Məqalədə qeyd edilir ki, Azərbaycan xalqının sevimlisi olan Mehriban Əliyeva bu təyinata qədər də ölkənin ictimai-siyasi həyatında mühüm rol oynayıb. O, yüksək intellektini hər zaman öz xalqının, xüsusilə də qadınların rifahına həsr edib. İxtisasca həkim olan Mehriban Əliyeva Yeni Azərbaycan Partiyasının sədr müavini, UNESCO və ISESCO-nun xoşməramlı səfiridir. Həmçinin ölkə idmanının inkişafına da mühüm töhfələr verir və 2002-ci ildən Gimnastika Federasiyasının rəhbəridir. Azərbaycanın paytaxtında böyük uğurla keçirilmiş “Bakı-2015” birinci Avropa Oyunlarının Təşkilat Komitəsinin sədri olub. Bu ilin iyununda Bakıda keçiriləcək növbəti İslam Həmrəyliyi Oyunlarının təşkili də ona həvalə edilib. Olimpiya dəyərlərinin təşviqi sahəsindəki xidmətlərinə görə Beynəlxalq Olimpiya Akademiyasının “Olympic Excellence” xüsusi fəxri mükafatına layiq görülüb.
Mehriban Əliyeva 2004-cü ildə yaradılmış Heydər Əliyev Fonduna rəhbərlik edir. Fond təhsil, səhiyyə, mədəniyyət, idman, elm, texnologiya, ətraf mühit, sosial və digər sahələrdə müxtəlif layihələr həyata keçirməklə ölkədə yeni cəmiyyətin qurulmasında fəal rol oynayır, ölkənin sosial və iqtisadi tərəqqisinə töhfələr verir.
Yazıda bildirilir ki, Fond Müqəddəs Taxt-Tac və İtaliyada mədəni irsin bərpası və mühafizəsi sahəsində gördüyü işlərə görə ölkə xaricində də rəğbət qazanıb. Fondun Müqəddəs Taxt-Tac ilə əməkdaşlığı 2012-ci il iyunun 22-də Roma dövrünə aid Müqəddəs Marçellinio və Pietro katakombalarındakı çoxsaylı kubik rəsmlərin bərpasına qrantın ayrılmasına dair müqavilənin imzalanması ilə başlayıb. Mehriban Əliyeva 2015-ci ildə Papa Fransis tərəfindən qəbul edilib və bu da Müqəddəs Taxt-Tacın Heydər Əliyev Fondu tərəfindən görülmüş işlərə, həmçinin Azərbaycanın multikulturalizm modelinə, mədəniyyətlərarası və dinlərarası dialoqda oynadığı rola verilən yüksək qiymətdir.
Müəllif qeyd edir ki, Fondun xidmətləri sayəsində müsəlman, lakin dünyəvi bir ölkənin xristian abidələrinin bərpa və mühafizə etməsinin şahidi olduq. Heydər Əliyev Fondu “Buon Pastore”, “Orfeo”, “Noe”, “Casta Susanna”, Müqəddəs Marçellinio və Pietro katakombalarındakı freskaların bərpası layihələrinə maliyyə töhfəsi verib və hazırda yeni layihələrin həyata keçirilməsi üzrə işlər davam edir.
Bundan əlavə, Fond tərəfindən bir sıra italyan şəhərlərində mədəni tədbirlər keçirilib. Mehriban Əliyevanın da iştirak etdiyi bu tədbirlər İtaliyanın dostu olan Azərbaycanın zəngin tarixi-mədəni irsinin təbliğində mühüm rol oynayır, həmçinin hər iki xalqı mədəniyyət, incəsənət və musiqi vasitəsilə yaxınlaşdırır. “Azərbaycanın coğrafi qonşularının vəziyyəti və onların xarici siyasəti barədə düşünərkən, bu ölkənin multikulturalizm modelinə heyran olur və onun beynəlxalq aləmdə tutduğu mühüm rolu anlayırsan”,- deyə Domeniko Letizia vurğulayır.
Məqalədə qeyd olunur ki, Mehriban Əliyevanın Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti təyin edilməsi, həmçinin ölkədə qadına verilən dəyərin təzahürüdür. Buna sadəcə olaraq maraq və heyranlıqla yanaşıla bilər. Bu, yalnız Azərbaycanın deyil, eləcə də başqa ölkələrin qadınları üçün zəhmətkeşlik, etibarlılıq və peşəkarlıq modeli olacaq.
Müəllif sonda yazır: “Əminik ki, bu təyinat Azərbaycanın daha da inkişafı və tərəqqisinə, həmçinin bu Qafqaz ölkəsinin İtaliya və Müqəddəs Taxt-Tacla yüksək səviyyədə olan münasibətlərinin güclənməsinə təkan verəcək”.

“L’Opinione”: Mehriban Aliyeva’s new appointment will stimulate strengthening Azerbaijan's relations with Italy
14.03.2017Italy’s “L’Opinione” newspaper published an article by chairperson of the association of “Azerbaijan’s Friends in South Italy” Domenico Leticia about Azerbaijan’s first vice-president.
It is mentioned in the article that Mehriban Aliyeva, a beloved person of the Azerbaijani people, has played a significant role in the country’s public and political life before the appointment too. She has always devoted her high intellect for the wellbeing of her people, especially for women. A physician by profession, Mehriban Aliyeva is a deputy chairperson of the New Azerbaijan Party, and goodwill ambassador of UNESCO and ISESCO. She has also made significant contribution to the development of sports in the country, heading the Gymnastics Federation since 2002. She was the chairperson of the Organizing Committee of the first European Games, Baku-2015, which had been successfully held in the Azerbaijani capital. She has also been entrusted with organization of the Islamic Solidarity Games to be held in June this year in Baku. Mehriban Aliyeva has been conferred on special honorary prize “Olympic Excellence” of the International Olympic Academy for her services in promoting Olympic values.
Mehriban Aliyeva has been heading the Heydar Aliyev Foundation, founded in 2004. The Foundation has been playing an active role in building a new society in the country, by implementing various projects in the spheres of education, healthcare, culture, sports, science, technology, environment, social sphere etc., and makes contribution to the country’s social and economic progress.
It is further noted in the article that the Foundation has gained respect also abroad for the works it has done for the restoration and preservation of the cultural heritage in the Holy See and Italy. Cooperation between the Foundation and the Holy See started on 22 June 2012 with signing of an agreement on allocation of a grant for the restoration of numerous cubic paintings on Saint Marcellino and Pietro catacombs related to the Roman period. In 2015, Mehriban Aliyeva was received by Pope Francis, and this was the high appreciation by the Holy See of the works done by the Heydar Aliyev Foundation, as well as Azerbaijan’s multiculturalism model, and its role in the dialogue between cultures and civilizations.
The author underscores that thanks to the Foundation’s services, we have witnessed the restoration and preservation by a Muslim, yet secular, country of Christian monuments. The Heydar Aliyev Foundation has made financial contribution to the projects on restoration of frescoes on “Buon Pastore”, “Orfeo”, “Noe”, “Casta Susanna”, Saint Marcellino and Pietro catacombs, and works are underway now on implementation of other projects.
Moreover, cultural events have been held by the Foundation in Italian cities. Attended by Mehriban Aliyeva too, these events have played a significant role in promotion of Azerbaijan’s rich historical and cultural heritage, at the same time, bringing the two peoples closer by culture, art and music. “Thinking about the situation in Azerbaijan’s geographical neighbours and their foreign policy, we amaze at this country’s model of multiculturalism, and endorse its significant role in the world”, said Domenico Leticia.
It is also noted in the article that Mehriban Aliyeva’s appointment to the office of First Vice-president of Azerbaijan is also a manifestation of value attached to a woman in the country. This may be approached simply with interest and amusement. This will be a model of diligence, trust and professionalism for women not only in Azerbaijan, but also in other countries.
The author further states: “We are certain this appointment will stimulate Azerbaijan’s further development and progress, as well as expansion of this Caucasian country’s high-level relations with the Holy See and Italy. ”