Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva Bakıdakı 1 saylı poçt filialında yeni xidmət mərkəzinin açılışında iştirak ediblər
10.02.2017Fevralın 10-da Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi tərəfindən Bakıdakı 1 saylı poçt filialında aparılmış yenidənqurma işlərindən sonra yeni xidmət mərkəzinin açılışı olub.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva açılış mərasimində iştirak ediblər.
Nazirliyin qurumları tərəfindən vətəndaşlara göstərilən xidmətlər poçt və telekommunikasiya binalarında yaradılan yeni xidmət mərkəzlərində təqdim ediləcək. “Şəbəkə” adlanan ilk xidmət mərkəzi Üzeyir Hacıbəyli 36 ünvanında yerləşən 1 saylı poçt filialında istifadəyə verilib. Sahəsi 500 kvadratmetrdən çox olan mərkəz müasir standartlara uyğun əsaslı təmir olunub.
“Şəbəkə” mərkəzlərində istifadə olunan bütün proqram təminatı yerli mütəxəssislər tərəfindən hazırlanıb və müasir standartlara uyğundur. Mərkəzdə müştərilər xüsusi özünəxidmət terminalından da istifadə edə bilərlər. Burada son texnoloji tələblərə uyğun avadanlıq – müasir lazer printerlər, monoblok kompyuterlər, özünəxidmət köşkləri, valyuta mübadiləsi və ödəmə terminalları, bankomatlar, bank sistemində tətbiq olunan ən müasir növbə aparatı, tam yenilənmiş abunə qutuları quraşdırılıb, müasir tələblərə cavab verən çeşidləmə otağı yaradılıb. “Şəbəkə” xidmət mərkəzlərində bütün növ telekommunikasiya və poçt, bank və maliyyə xidmətlərinin təşkili də nəzərdə tutulub. Vətəndaşlar telefon çəkilişi, internetə qoşulma, bütün növ rabitə xidmətlərinin ödənişi, mobil cihazların IMEI qeydiyyatı, elektron hökumət xidmətlərindən yararlanmaq, elektron imza, valyuta mübadiləsi və aviabiletlərin alınması üçün bu mərkəzə müraciət edə bilərlər. Xidmətlərin vahid məkanda cəmlənməsi vətəndaşların vaxt itkisini aradan qaldırmağa və nağdsiz ödənişlərə imkan yaradıb.
Dövlətimizin başçısına və xanımına mərkəzdəki e-GovPay ödəmə sistemi barədə də məlumat verilib. Qeyd olunub ki, bu sistem vasitəsilə hazırda kommunal xərclər və digər ödənişlər mümkündür. Yaxın gələcəkdə isə həmin sistem vasitəsilə dövlət rüsumları da ödəniləcək. “Şəbəkə” xidmət mərkəzlərinin yaradılmasında əsas məqsəd əhaliyə mərkəzləşdirilmiş qaydada yüksək standartlara uyğun xidmət göstərməkdir. Burada işçi heyəti üçün treninqlər də keçirilir. İşə 60 nəfərdən çox əməkdaş cəlb olunub.
Mərkəzdəki “elektron imza” və “elektron hökumət” portalı ilə bağlı həyata keçirilən yeniliklər barədə də ətraflı məlumat verilib. Qeyd olunub ki, müxtəlif ölkələrə səyahətə və istirahətə gedənlər də buradan sərfəli qiymətə aviabiletlər əldə edə bilərlər. Bu mərkəzlərdə vətəndaşlara fasiləsiz olaraq həftənin bütün günlərində səhər saat 9-dan axşam saat 8-dək xidmət göstəriləcək.
Yeni xidmət mərkəzi ilə tanış olan Prezident İlham Əliyev kollektivə uğurlar arzulayıb, tapşırıq və tövsiyələrini verib.

President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva attend the inauguration of a new service centre at Post Office No.1 in Baku
10.02.2017Inauguration of a new service centre took place, February 10, after the reconstruction works performed by the Ministry of Communication and High Technologies at Post Office No.1.
Services being provided to citizens by the ministry’s entities will be provided at new service centres created in post and telecommunication buildings. Called “Network”, the first service centre has been commissioned at Post Office No.1 at 36, Uzeir Hajibeyli Street. With the total area of over 500 square metres, the centre has been basically repaired, to meet up-to-date standards.
All the software being used at “Network” centres have been developed by local specialists, and meet up-to-date standards. At the centre, customers may also use a special self-service terminal. Here have been installed equipment meeting the latest technological requirements – state-of-the-art laser printers, single-block computers, self-service booths, exchange and payment terminals, ATMs, an up-to-date queue management system (machine) applied in the banking system and fully renewed subscription boxes, and a sorting room meeting up-to-date requirement has been created. Provision has also been made for the organization of all kinds of telecommunication and post, bank and financial services at “Network” service centres. Citizens may apply to this centre for installation of a phone line, connection to Internet, payment of all kinds of communication service charges, IMEI registration of mobile devices, use of electronic government services, electronic signature, currency exchange, and purchase of air tickets. Bringing together a number of services in a single space has allowed to remove loss of time by citizens, and making non-cash payments.
The Head of the State and the First Lady were given information about the e-GovPay payment system. It was mentioned that payment for utility services and other payments may be made using this system. And, in the near future, state dues also will be paid through this system. The primary objective of establishing the “Network” service centres is to provide citizens a high-level service in a centralized order. Trainings are arranged here for the staff. Over 60 people have been recruited for job.
Comprehensive information was given also about the novelties carried out in connection with the “electronic signature” and “electronic government” portal. It was underscored that those travelling to various foreign countries may purchase air tickets here on preferential terms. At these centres, citizens will be served uninterruptedly, 7 days a week, from 9 a.m. to 8 p.m.
Having made himself familiarized with the new service centre, President Ilham Aliyev wished successes to the staff, gave his recommendations, set appropriate tasks.