BMT-nin İnkişaf Proqramı ilə Heydər Əliyev Fondu arasında əməkdaşlıq sazişinin imzalanması mərasimi
09.12.2005Dekabrın 9-da BMT-nin İnkişaf Proqramı ilə Heydər Əliyev Fondu arasında əməkdaşlıq sazişi imzalanıb.
- Hörmətli cənab Borsotti!
Bu gün Heydər Əliyev Fondu ilə BMT İnkişaf Proqramı arasında çox önəmli bir saziş imzalandı. Ölkəmizdə kor və görmə qabiliyyəti zəif olan insanların informasiya kommunikasiya texnologiyalarına çıxışını təmin edən layihə artıq həyata keçirilməyə başlanır. Azərbaycanda 320 min əlil insan yaşayır. Onlardan 40 mini kor və görmə qabiliyyəti zəif olan şəxslərdir. Layihə bu insanların həyata qoşulmasına, onların informasiya kommunikasiyaları vasitələri ilə bilik və məlumat əldə etmək imkanlarının genişləndirilməsinə, onların məşğulluğunun artırılmasına, ümumən bu insanların yaşayış tərzini yaxşılaşdırmağa xidmət edəcəkdir. Bu saziş Heydər Əliyev Fondu ilə BMT-nin İnkişaf Proqramı arasında əməkdaşlığın ilk təməlidir. Heydər Əliyev Fondu yaradıldığı ilk gündən cəmiyyətimizin ən zəif təbəqələrinə böyük diqqət və qayğı ilə yanaşır. Artıq bu gün hamıya tanış olan fəaliyyətimiz bunu sübut edir. "Diabetli uşaqlara ən yüksək qayğı", "Talassemiyasız həyat", "Yeniləşən Azərbaycana yeni məktəblər", "Uşaq evi və internat məktəblərinin inkişafı" proqramları qısa bir zamanda həyata keçirilmişdir və nəticədə minlərlə insana yardım göstərilmiş, kimsəsiz uşaqlara qayğı artırılmış, mühüm sosial problemlər həllini tapmışdır. Məhz bu fəaliyyətinə görə Heydər Əliyev Fondu Azərbaycanda böyük hörmətə malik olan və ölkənin ictimai həyatında mühüm rol oynayan bir qurumdur.
Bu gün Heydər Əliyev Fondu beynəlxalq səhnəyə çıxır. Dünyanın ən mötəbər, ən nüfuzlu təşkilatı olan Birləşmiş Millətlər Təşkilatı ilə birgə fəaliyyətə başlayır. Mən əminəm ki, bu gün başladığımız layihə çox böyük uğurla nəticələnəcək, əldə olunan təcrübə kor və görmə qabiliyyəti zəif olan insanların imkanlarını genişləndirmək üçün hazırlanan yeni strategiyaya yardım göstərəcəkdir.
Sonda mən layihə üzrə işləyən bütün insanlara öz dərin minnətdarlığımı bildirmək istəyirəm, Fondun əməkdaşlarına, BMT-nin İnkişaf Proqramına və şəxsən cənab Borsottiyə minnətdarlığımı bildirmək istəyirəm. Çox sağ olun.

Церемония подписания соглашения между Программой развития ООН и Фондом Гейдара Алиева
Сегодня между Фондом Гейдара Алиева и Программой развития ООН было подписано чрезвычайно важное соглашение. Начинается осуществление проекта, обеспечивающего выход слепых людей и лиц со слабым зрением в нашей стране на информационно-коммуникационные технологии.
В Азербайджане живут 320 тысяч инвалидов. Из них 40 тысяч - это слепые и лица со слабым зрением. Проект послужит участию этих людей в жизни общества, расширению их возможностей получения знаний и информации посредством информационно-коммуникационных средств, повышению их занятости, в целом улучшению образа жизни этих людей. Данное соглашение - это первоначальная основа сотрудничества между Фондом Гейдара Алиева и Программой развития ООН. Фонд Гейдара Алиева с первого дня своего создания с большим вниманием и заботой относится к самым незащищенным слоям нашего общества. Сегодня это подтверждается нашей деятельностью, с которой все уже знакомы. За короткое время были осуществлены программы "Детям, страдающим диабетом, - самую высокую заботу", "Жизнь без талассемии", "Обновляющемуся Азербайджану - новые школы", "Развитие детских домов и школ-интернатов", в результате чего оказана помощь тысячам людей, повышена забота о детях, лишенных попечения, нашли свое решение важные социальные проблемы. Именно благодаря этой деятельности Фонд Гейдара Алиева является структурой, пользующейся большим уважением в Азербайджане и играющей важную роль в общественной жизни страны.
Сегодня Фонд Гейдара Алиева выходит на международную арену. Он приступает к совместной деятельности с Организацией Объединенных Наций - самой влиятельной, самой авторитетной организацией мира. Уверена, что проект, который мы сегодня начинаем, завершится с огромным успехом, что достигнутый опыт окажет содействие новой стратегии, разрабатываемой для расширения возможностей слепых людей и лиц со слабым зрением.
В заключение хочу сердечно поблагодарить всех, кто работал над проектом, выразить признательность сотрудникам Фонда, Программе развития ООН и лично господину Борсотти. Большое спасибо.