İordaniya Kraliçası Raniya ilə görüş
Azərbaycan Prezidentinin xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, YUNESKO-nun və İSESKO-nun xoşməramlı səfiri, Milli Məclisin deputatı
Mehriban Əliyeva hörmətli qonağı səmimiyyətlə qarşıladı.
Mehriban Əliyeva kraliçaya Azərbaycan xalqının ümummilli liderinin şəxsi arxivindən götürülmüş və onun fəaliyyətinin ayrı-ayrı dövrlərini əhatə edən eksponatlar barədə ətraflı məlumat verdi.
Kraliça Raniya fenomen şəxsiyyət Heydər Əliyevin həyatının ən müxtəlif məqamlarını əks etdirən və Azərbaycan tarixinin bütöv bir dövrü barədə geniş təsəvvür yaradan çoxlu sənədlərlə, dünyanın tanınmış siyasi xadimlərinin bəxş etdikləri hədiyyələrlə, ulu öndərimiz haqqında kitablarla, dünyanın nüfuzlu elm, mədəniyyət və incəsənət xadimlərinin Azərbaycan dövlətinin qurucusu haqqında fikirləri ilə tanış oldu, müxtəlif ölkələrin liderləri ilə görüşlərdə çəkilmiş şəkillərə maraqla baxdı.
Qonaq Fondla tanışlıqdan sonra Xatirə kitabına ürək sözlərini yazdı.
Mehriban xanım və kraliça Raniya Heydər Əliyev Fondunun fəaliyyətindən bəhs edən filmə baxdılar.
Sonra birinci xanımların görüşü oldu.
Mehriban Əliyeva ümummilli lider Heydər Əliyevin xatirəsinə ehtiram əlaməti olaraq yaradılmış Fondun məqsədləri barədə məlumat verdi. Bildirildi ki, Fondun əsas məqsədləri ulu öndərin zəngin irsini öyrənmək və təbliğ etmək, onun Azərbaycanın tərəqqisinə yönəlmiş genişmiqyaslı fəaliyyəti barədə gələcək nəsilləri məlumatlandırmaq, Azərbaycan mədəniyyəti və tarixinin geniş təbliği ilə əlaqədar aparılan işlərə kömək göstərməkdir. Bununla yanaşı, Fond təhsil, səhiyyə, mədəniyyət və digər sahələrlə bağlı genişmiqyaslı layihələr hazırlayıb həyata keçirir. Uşaq evləri və internat məktəblərinin yenidən qurulması, maddi-texniki bazasının yaxşılaşdırılması, valideyn himayəsindən məhrum olan uşaqlara hərtərəfli qayğı göstərilməsi, diabet və talassemiyadan əziyyət çəkən insanlara kömək, yeni məktəblərin tikintisi, əlil uşaqlara informasiya texnologiyaları ilə işləmək vərdişlərinin aşılanması, zəngin mədəniyyətimizin öyrənilməsi, təbliği sahəsində görülmüş işlərdən danışan Mehriban xanım hazırda Talassemiya mərkəzinin tikildiyini də bildirdi.
Səmimi görüşə və ətraflı məlumata görə təşəkkür edən kraliça Raniya Heydər Əliyev Fondunun və onun prezidentinin xeyirxah işlərini yüksək qiymətləndirdi.

Meeting with Queen of Jordan Rania
Mehriban Aliyeva, spouse of the Azerbaijani President, President of Heydar Aliyev Foundation, Goodwill Ambassador of UNESCO and ISESCO, MP, warmly welcomed the distinguished guest.
Mehriban Aliyeva informed in detail the guest of the exhibits taken from the archive of the national leader of the Azerbaijani people and reflecting separate eras of his activity.
Queen Raniya was familiarized with numerous documents reflecting the very various moments of life of genius person Heydar Aliyev and creating a detailed idea of the entire history of Azerbaijan, books on the national leader, views said by world-famous figures of politics, science, culture and art, saw photos taken in meetings with leaders of different countries.
The guest signed Guest Book of the Foundation.
Mehriban Aliyeva and Queen Rania saw a film about activities of Heydar Aliyev Foundation.
Then a meeting of first ladies took place.
First Lady of Azerbaijan informed of objectives of the Foundation established in memory of national leader of Azerbaijan Heydar Aliyev. She noted main goals of the Foundation is to study and propagate rich political legacy of famous political figure Heydar Aliyev, create an obvious idea in foreign visitors and future generations on his large-scale activity towards socio-economic and cultural progress of Azerbaijan, support international projects started by the genius person, help the works implemented in field of wide propaganda of Azeri culture and history. In addition, the Foundation performs large-scale projects in field of education, health care, culture and other sectors. Mrs Mehriban Aliyeva talked of works done in field of reconstruction of children homes and boarding schools and improvement of their logistics, rendering multilateral care to children deprived of parental care, help to people suffering from thalassemia and diabetes, construction of new schools, teaching the disabled children to work with information technologies, study and popularization of the rich domestic culture, mentioned the Thalassemia Center is under construction.
Expressing gratitude for warm reception and detailed information Queen Rania highly valued activities of Heydar Aliyev Foundation and its president.