Bakıda Avropa Olimpiya Komitəsinin 43-cü Baş Assambleyasının rəsmi açılışı olub
İki gün davam edəcək tədbirin rəsmi açılış mərasimində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva iştirak ediblər.
Avropa ölkələrinin Milli Olimpiya komitələrinin nümayəndə heyətlərinin, beynəlxalq idman qurumlarının rəhbərlərinin iştirak etdikləri Assambleyada “Olimpiya Oyunları”, “Marketinq və rabitə”, “İdman hamı ücün”, “Olimpiya mədəniyyəti və irsi”, “Tibb və antidopinq”, “İdmanda gender bərabərliyi” və digər mövzularda hesabat məruzələri, o cümlədən birinci Avropa Oyunları haqda məlumat, “Bakı-2015” Əməliyyat Komitəsinin hesabatı da dinləniləcək. 2016-cı il Yay Olimpiya, XXIII Qış Olimpiya oyunlarına və Avropa Yeniyetmələrinin Olimpiya Festivalına hazırlıq işlərinin gedişi ilə bağlı hesabatlar da Assambleyanın gündəliyinə daxildir.
Mərasimə qatılan Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva Avropa Olimpiya Komitəsinin rəhbər heyəti ilə görüşüblər.
Daha sonra çıxış edən Beynəlxalq Olimpiya Komitəsinin prezidenti Tomas Bax Azərbaycanda idmana və təhsilə qoyulan sərmayələrin uğurlu nəticələrin əldə olunmasına təkan verdiyini söyləyib. O, gələn il Bakıda baş tutacaq birinci Avropa Oyunlarının yüksək səviyyədə keçəcəyinə, Təşkilat Komitəsinin sədri Mehriban Əliyevanın təşəbbüslərinin bu oyunların uğurlu alınmasına stimul verəcəyinə əminliyini bildirib.
Avropa Olimpiya Komitəsinin prezidenti Patrik Hikki isə Assambleyanın Bakıda yüksək səviyyədə təşkil edildiyinə görə Prezident İlham Əliyevə və xanımı Mehriban Əliyevaya minnətdarlıq edib. “Bu 43-cü Baş Assambleya həm gələn il keçiriləcək Avropa Oyunlarını, digər tərəfdən Tokio Yay Olimpiya Oyunlarına hazırlıq işlərini müzakirə etmək baxımından mühüm tədbirdir”, - deyə o, bildirib.
Patrik Hikki Avropa Olimpiya Komitəsinin xatirə hədiyyələrini Prezident İlham Əliyevə və xanımı Mehriban Əliyevaya təqdim edib.
Daha sonra Beynəlxalq Olimpiya Komitəsinin prezidenti Tomas Baxa Avropa Olimpiya Komitəsinin “Şöhrət” medalı təqdim olunub.

В Баку состоялось официальное открытие 43-й Генеральной Ассамблеи Европейского олимпийского комитета
21 ноября в Баку приступила к работе 43-я Генеральная Ассамблея Европейского олимпийского комитета.
В церемонии открытия мероприятия, которое продлится два дня, приняли участие Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева.
На Ассамблее, в которой участвуют делегации национальных олимпийских комитетов стран Европы, руководители международных спортивных структур, будут заслушаны отчеты на темы «Олимпийские игры», «Маркетинг и связь», «Спорт для всех», «Олимпийская культура и наследие», «Медицина и антидопинг», «Гендерное равноправие в спорте» и другие темы, а также информация о первых Европейских играх, отчет Операционного комитета «Баку-2015». В повестку дня Ассамблеи также включены отчеты о подготовительных работах к летним Олимпийским играм 2016 года, XXIII зимним Олимпийским играм и Европейскому молодежному Олимпийскому фестивалю.
Президент Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева, принимавшие участие в церемонии, встретились с руководящим составом Европейского олимпийского комитета.
Выступивший затем президент Международного олимпийского комитета Томас Бах сказал о том, что капиталовложения в сферу спорта и образования в Азербайджане придают импульс для достижения успешных результатов. Он выразил уверенность в том, что предстоящие в следующем году в Баку первые Европейские игры пройдут на высоком уровне, и что инициативы председателя Организационного комитета Мехрибан Алиевой придадут стимул для успеха этих игр.
Президент Европейского олимпийского комитета Патрик Хикки, в свою очередь, выразил признательность Президенту Ильхаму Алиеву и его супруге Мехрибан Алиевой за проведение Ассамблеи в Баку на высоком уровне. Он, в частности, отметил: «Эта 43-я по счету Генеральная Ассамблея является значимым мероприятием для обсуждения предстоящих Европейских игр, а также подготовительных работ к летним Олимпийским играм в Токио».
Патрик Хикки вручил памятные подарки Европейского олимпийского комитета Президенту Ильхаму Алиеву и его супруге Мехрибан Алиевой.
Затем президенту Международного олимпийского комитета Томасу Баху была вручена медаль «Слава» Европейского олимпийского комитета.