Bakıda Avropa Olimpiya Komitəsinin 43-cü Baş Assambleyasının rəsmi açılışı olub
İki gün davam edəcək tədbirin rəsmi açılış mərasimində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva iştirak ediblər.
Avropa ölkələrinin Milli Olimpiya komitələrinin nümayəndə heyətlərinin, beynəlxalq idman qurumlarının rəhbərlərinin iştirak etdikləri Assambleyada “Olimpiya Oyunları”, “Marketinq və rabitə”, “İdman hamı ücün”, “Olimpiya mədəniyyəti və irsi”, “Tibb və antidopinq”, “İdmanda gender bərabərliyi” və digər mövzularda hesabat məruzələri, o cümlədən birinci Avropa Oyunları haqda məlumat, “Bakı-2015” Əməliyyat Komitəsinin hesabatı da dinləniləcək. 2016-cı il Yay Olimpiya, XXIII Qış Olimpiya oyunlarına və Avropa Yeniyetmələrinin Olimpiya Festivalına hazırlıq işlərinin gedişi ilə bağlı hesabatlar da Assambleyanın gündəliyinə daxildir.
Mərasimə qatılan Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva Avropa Olimpiya Komitəsinin rəhbər heyəti ilə görüşüblər.
Daha sonra çıxış edən Beynəlxalq Olimpiya Komitəsinin prezidenti Tomas Bax Azərbaycanda idmana və təhsilə qoyulan sərmayələrin uğurlu nəticələrin əldə olunmasına təkan verdiyini söyləyib. O, gələn il Bakıda baş tutacaq birinci Avropa Oyunlarının yüksək səviyyədə keçəcəyinə, Təşkilat Komitəsinin sədri Mehriban Əliyevanın təşəbbüslərinin bu oyunların uğurlu alınmasına stimul verəcəyinə əminliyini bildirib.
Avropa Olimpiya Komitəsinin prezidenti Patrik Hikki isə Assambleyanın Bakıda yüksək səviyyədə təşkil edildiyinə görə Prezident İlham Əliyevə və xanımı Mehriban Əliyevaya minnətdarlıq edib. “Bu 43-cü Baş Assambleya həm gələn il keçiriləcək Avropa Oyunlarını, digər tərəfdən Tokio Yay Olimpiya Oyunlarına hazırlıq işlərini müzakirə etmək baxımından mühüm tədbirdir”, - deyə o, bildirib.
Patrik Hikki Avropa Olimpiya Komitəsinin xatirə hədiyyələrini Prezident İlham Əliyevə və xanımı Mehriban Əliyevaya təqdim edib.
Daha sonra Beynəlxalq Olimpiya Komitəsinin prezidenti Tomas Baxa Avropa Olimpiya Komitəsinin “Şöhrət” medalı təqdim olunub.

Official opening of the 43rd General Assembly of the European Olympic Committee takes place in Baku
President of Azerbaijan Ilham Aliyev and Mrs Mehriban Aliyeva attended the ceremony, which will last two days.
At the Assembly attended by delegations from the European countries Olympic committees, heads of international sport organizations, reports on such themes as “Olympic Games”,  “Marketing and Communication”, “Sport For Everyone”, “Olympic Culture and Heritage”, “Medicine and Antidoping”, “Gender Equality in Sport” etc., as well as information about the first European Games and report of the “Baku-2015” Operations Committee will be heard. Reports on the preparation works for the 2016 Summer Olympic Games and 23rd Winter Games and European Youth Olympic Festival too are on the Assembly’s agenda.
Joining the ceremony, President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva met with the management of the European Olympic Committee.
Delivering a speech later, President of the International Olympic Committee Thomas Bach said investment into education and sport in Azerbaijan has prompted reaching successful results.  He expressed confidence the first European Games to be held next year in Baku will run at the highest level, and that initiatives by Chairperson of the Organizing Committee Mehriban Aliyeva will give a stimulus to these games being successful.
President of the European Olympic Committee Patrick Hickey thanked President Ilham Aliyev and Mrs Mehriban Aliyeva  for high-level hosting of the Assembly in Baku. “This 43rd General Assembly is a significant event in terms of discussing the preparation works for the European Games to be held next year, and the Tokyo Summer Olympic Games”, - he said.
Patrick Hickey presented souvenirs of the European Olympic Committee to President Ilham Aliyev and Mrs Mehriban Aliyeva.
Then President of the International Olympic Committee Thomas Bach was presented a medal of “Fame” of the European Olympic Committee.