Parisdə Azərbaycana həsr edilmiş fotosərginin açılışı olub
Noyabrın 28-də Parisdə Heydər Əliyev Fondunun təşkilatçılığı ilə dünya şöhrətli fotoqraf Reza Deqatinin Azərbaycana həsr olunmuş fotosərgisinin və iki kitabının təqdimatı keçirilib.
Parisin “Pöti Pale” sərgi-muzey kompleksində təşkil olunan sərgiyə Fransanın tanınmış ictimai və mədəniyyət xadimləri də qatılıblar.
Tədbirin aparıcısı qonaqlara Azərbaycan, onun zəngin mədəniyyəti və tarixi haqda məlumat verib.
“Pöti Pale” sərgi-muzey kompleksinin direktoru Kristof Löğibo Reza Deqatinin fotolarına dünya miqyasında böyük marağın olduğunu bildirib.
Azərbaycanın Fransadakı səfiri Elçin Əmirbəyov isə fotoqrafın yaradıcılığında Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə də yer verdiyini vurğulayıb. Diplomat bildirib ki, Reza Deqatinin Qarabağ müharibəsi və Xocalı soyqırımının əks olunduğu fotoları faciənin miqyasını aydın şəkildə əks etdirir.
Parisin VIII rayonunun meri xanım Jann Doteser Azərbaycanın dünyada mədəniyyəti və incəsənəti ilə məşhurluq qazandığını söyləyib. Mer Fransa ilə Azərbaycan arasındakı münasibətlərin genişləndiyini, bunun mədəniyyət sahəsində özünü daha çox büruzə verdiyini vurğulayıb.
Fransadakı Azərbaycanın Dostları Assosiasiyasının sədri Jan-Fransua Mansel də Fransa-Azərbaycan əlaqələrindən danışıb. O, Heydər Əliyev Fondunun Fransada Azərbaycan mədəniyyətinin təbliğinə xüsusi diqqət göstərdiyini qeyd edib.
Daha sonra çıxış edən Reza Deqati sərginin təşkilinə görə Heydər Əliyev Fonduna və Fondun prezidenti Mehriban Əliyevaya minnətdarlığını bildirib. Fotoqraf Azərbaycanın tolerant, gözəl və zəngin ölkə olduğunu deyib: “Həyatımın böyük hissəsi münaqişə zonalarında keçib. Münaqişələr zamanı çəkdiyim hər bir foto mənə o münaqişəni yaşadıb. Dağlıq Qarabağ münaqişəsi zamanı yaşadıqlarım da həyatımın acı mərhələsidir”. Reza Deqati Dağlıq Qarabağ münaqişəsi nəticəsində Azərbaycan ərazisinin bir hissəsinin Ermənistan tərəfindən işğal olunduğunu, problem nəticəsində azərbaycanlıların öz ata-baba yurdlarından didərgin düşdüklərini söyləyib. O, Xocalı soyqırımı haqda da danışıb: “Xocalıda gördüklərim hafizəmdə əbədi qaldı və məni vadar etdi ki, bu faciəni bütün dünyaya çatdırım. Xocalı soyqırımının qurbanları və şahidləri yaradıcılığımın əsas qəhrəmanlarıdırlar”.
Sərgi çərçivəsində Reza Deqatinin iki kitabı da təqdim olunub. Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə nəşr olunmuş “Odun cazibəsi” və “Günahsızların qırğını” kitablarında Reza Deqatinin bu sərgidə nümayiş olunan fotoları toplanıb.
“Odun cazibəsi” kitabında fotoqrafın 1987-ci ildən başlayaraq Azərbaycana səfərləri zamanı çəkdiyi fotolar nümayiş etdirilir. Fotolarda Azərbaycanın rayonları, ucqar kəndləri, sadə insanların həyat tərzi, adət-ənənələri və digər məqamlar əksini tapıb. Müəllif, eyni zamanda, milli rəqslər, konsert, tamaşa, sərgi və digər müxtəlif tədbirlərdən çəkdiyi fotolarla Azərbaycan mədəniyyətinin özünəməxsus mənzərəsini yaradıb.
“Günahsızların qırğını” kitabında isə fotojurnalistin 1992-ci ildə Ermənistanın azərbaycanlılara qarşı törətdiyi Xocalı soyqırımı zamanı lentə aldığı görüntülər toplanıb. Kitabda, həmçinin Xocalı soyqırımının dünyada tanınması məqsədilə müxtəlif ölkələrdə keçirilən tədbirlərdən, qaçqın və məcburi köçkünlər üçün salınan şəhərcikdən fotolar yer alıb.

Inauguration of a photo-exhibition devoted to Azerbaijan takes place in Paris
28.11.2014Presentation of a photo-exhibition devoted to Azerbaijan and two books by world-renowned photographer Reza Deghati took place in Paris, November 28.
Azerbaijan’s First Lady, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva and Foundation’s Vice-president Leyla Aliyeva attended the ceremony.
Organized at the Petit Palais Exhibition and Museum Complex of Paris, the exhibition was joined by well-known persons and persons of culture of France.
The host of the event informed the guests of Azerbaijan, its rich culture and history.
Director of the Petit Palais Exhibition and Museum Complex Christophe Leribault noted that photos by Reza Deghati are famous all over the world.
Ambassador of Azerbaijan to France Elchin Amirbeyov noted that, in the creativity of the photographer, the Daghlyg Garabagh conflict has its own place. The diplomat said photos by Reza Deghati that reflect the Garabagh War and Khojaly Genocide clearly picture the scale of the tragedy.
Mayor of the 8th District of Paris Mrs Jeanne d'Hauteserre said Azerbaijan has become famous in the world for its culture and art. The Mayor underscored that relations between France and Azerbaijan were broadening, and this was more obvious in the field of culture.
Chairperson of the Friends of Azerbaijan Association in France Jean François Manselle too talked about the France-Azerbaijan relations. He noted that the Heydar Aliyev Foundation has been showing special attention to popularization of the Azerbaijani culture in France.
Then Reza Deghati thanked President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva for the organization of the exhibition. The photographer noted that Azerbaijan was a tolerant, beautiful and rich country: “Most of my life was spent in conflict zones. Every photo I took during the conflicts has made me live that conflict. What I experienced during the Daghlyg Garabagh conflict is also one of the bitter moments of my life.” Reza Deghati underscored that, as a result of the Daghlyg Garabagh conflict, part of the Azerbaijani territory was occupied by Armenia and Azerbaijanis have been displaced from their fatherlands. He talked about the Khojaly Genocide: “What I’ve seen in Khojaly have permanently remained in my memory and made me convey this tragedy to the whole world. Victims and martyrs of the Khojaly tragedy are main characters of my creativity”.
Two books by Reza Deghati were also presented within the framework of the exhibition. Published with the support of the Heydar Aliyev Foundation, the books “Elegance of Fire” and “Massacre of the Innocent” contain photos by Reza Deghati collected in the exhibition.
The book “Elegance of Fire” contains photos taken by Reza Deghati since 1987 during his trips to Azerbaijan. Regions, remote villages of Azerbaijan, lifestyle of common people, their traditions etc. have been reflected in the book. The author has, at the same time, created the view of Azerbaijani culture by photos taken during national dances, concerts, exhibitions and other events.
And in the book “Massacre of the Innocent”, photos taken by the photo-correspondent during the Khojaly genocide committed by Armenia against Azerbaijanis in 1992 have been collected. The book also contains photos from events held in various countries of the world aiming to get the Khojaly tragedy recognized in the world, and from a township for refugees and IDPs.