Parisdə Azərbaycana həsr edilmiş fotosərginin açılışı olub
28.11.2014Noyabrın 28-də Parisdə Heydər Əliyev Fondunun təşkilatçılığı ilə dünya şöhrətli fotoqraf Reza Deqatinin Azərbaycana həsr olunmuş fotosərgisinin və iki kitabının təqdimatı keçirilib.
Parisin “Pöti Pale” sərgi-muzey kompleksində təşkil olunan sərgiyə Fransanın tanınmış ictimai və mədəniyyət xadimləri də qatılıblar.
Tədbirin aparıcısı qonaqlara Azərbaycan, onun zəngin mədəniyyəti və tarixi haqda məlumat verib.
“Pöti Pale” sərgi-muzey kompleksinin direktoru Kristof Löğibo Reza Deqatinin fotolarına dünya miqyasında böyük marağın olduğunu bildirib.
Azərbaycanın Fransadakı səfiri Elçin Əmirbəyov isə fotoqrafın yaradıcılığında Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə də yer verdiyini vurğulayıb. Diplomat bildirib ki, Reza Deqatinin Qarabağ müharibəsi və Xocalı soyqırımının əks olunduğu fotoları faciənin miqyasını aydın şəkildə əks etdirir.
Parisin VIII rayonunun meri xanım Jann Doteser Azərbaycanın dünyada mədəniyyəti və incəsənəti ilə məşhurluq qazandığını söyləyib. Mer Fransa ilə Azərbaycan arasındakı münasibətlərin genişləndiyini, bunun mədəniyyət sahəsində özünü daha çox büruzə verdiyini vurğulayıb.
Fransadakı Azərbaycanın Dostları Assosiasiyasının sədri Jan-Fransua Mansel də Fransa-Azərbaycan əlaqələrindən danışıb. O, Heydər Əliyev Fondunun Fransada Azərbaycan mədəniyyətinin təbliğinə xüsusi diqqət göstərdiyini qeyd edib.
Daha sonra çıxış edən Reza Deqati sərginin təşkilinə görə Heydər Əliyev Fonduna və Fondun prezidenti Mehriban Əliyevaya minnətdarlığını bildirib. Fotoqraf Azərbaycanın tolerant, gözəl və zəngin ölkə olduğunu deyib: “Həyatımın böyük hissəsi münaqişə zonalarında keçib. Münaqişələr zamanı çəkdiyim hər bir foto mənə o münaqişəni yaşadıb. Dağlıq Qarabağ münaqişəsi zamanı yaşadıqlarım da həyatımın acı mərhələsidir”. Reza Deqati Dağlıq Qarabağ münaqişəsi nəticəsində Azərbaycan ərazisinin bir hissəsinin Ermənistan tərəfindən işğal olunduğunu, problem nəticəsində azərbaycanlıların öz ata-baba yurdlarından didərgin düşdüklərini söyləyib. O, Xocalı soyqırımı haqda da danışıb: “Xocalıda gördüklərim hafizəmdə əbədi qaldı və məni vadar etdi ki, bu faciəni bütün dünyaya çatdırım. Xocalı soyqırımının qurbanları və şahidləri yaradıcılığımın əsas qəhrəmanlarıdırlar”.
Sərgi çərçivəsində Reza Deqatinin iki kitabı da təqdim olunub. Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə nəşr olunmuş “Odun cazibəsi” və “Günahsızların qırğını” kitablarında Reza Deqatinin bu sərgidə nümayiş olunan fotoları toplanıb.
“Odun cazibəsi” kitabında fotoqrafın 1987-ci ildən başlayaraq Azərbaycana səfərləri zamanı çəkdiyi fotolar nümayiş etdirilir. Fotolarda Azərbaycanın rayonları, ucqar kəndləri, sadə insanların həyat tərzi, adət-ənənələri və digər məqamlar əksini tapıb. Müəllif, eyni zamanda, milli rəqslər, konsert, tamaşa, sərgi və digər müxtəlif tədbirlərdən çəkdiyi fotolarla Azərbaycan mədəniyyətinin özünəməxsus mənzərəsini yaradıb.
“Günahsızların qırğını” kitabında isə fotojurnalistin 1992-ci ildə Ermənistanın azərbaycanlılara qarşı törətdiyi Xocalı soyqırımı zamanı lentə aldığı görüntülər toplanıb. Kitabda, həmçinin Xocalı soyqırımının dünyada tanınması məqsədilə müxtəlif ölkələrdə keçirilən tədbirlərdən, qaçqın və məcburi köçkünlər üçün salınan şəhərcikdən fotolar yer alıb.

В Париже состоялось открытие фотовыставки, посвященной Азербайджану
28.11.201428 ноября в Париже при организации Фонда Гейдара Алиева состоялась презентация посвященных Азербайджану фотовыставки и двух книг всемирно известного фотографа Реза Дегати.
В церемонии принимали участие первая леди Азербайджана, президент Фонда Гейдра Алиева Мехрибан Алиева и вице-президент Фонда Лейла Алиева.
На выставке, организованной в парижском музейно-выставочном комплексе «Пёти Пале», участвовали также известные деятели общественности и культуры Франции.
Ведущий мероприятия проинформировал гостей об Азербайджане, его богатой культуре и истории.
Директор музейно-выставочного комплекса «Пёти Пале» Кристоф Лёгибо отметил, что во всем мире проявляется большой интерес к фотографиям Реза Дегати.
В свою очередь, посол Азербайджана во Франции Эльчин Амирбеков подчеркнул, что в творчестве фотографа отводится место и нагорно-карабахскому конфликту. Дипломат также отметил, что фотографии Реза Дегати с изображениями войны в Нагорном Карабахе и геноцида в Ходжалы предельно ясно отражают масштабы трагедии.
Мэр VIII района Франции госпожа Жан Дотесер отметила, что Азербайджан приобрел известность в мире своей культурой и искусством. Мэр также сказала о расширении связей между Францией и Азербайджаном, которые более всего проявляются в сфере культуры.
Председатель Ассоциации друзей Азербайджана во Франции Жан-Франсуа Мансель также коснулся французско-азербайджанских связей. Он отметил, что Фонд Гейдара Алиева уделяет особое внимание пропаганде азербайджанской культуры во Франции.
Выступивший затем Реза Дегати выразил признательность Фонду Гейдара Алиева и президенту Фонда Мехрибан Алиевой за организацию выставки. Фотограф сказал, что Азербайджан является толерантной, красивой и богатой страной: «Большая часть моей жизни прошла в зонах конфликта. Каждая фотография, сделанная мной во время конфликтов, заставляла меня пережить этот конфликт. Все пережитое мной во время нагорно-карабахского конфликта также является горьким периодом моей жизни». Реза Дегати отметил, что в результате конфликта в Нагорном Карабахе часть территории Азербайджана была оккупирована Арменией, вследствие чего азербайджанцы вынуждены были покинуть свои исконные земли. Он рассказал также о геноциде в Ходжалы: «То, что я увидел в Ходжалы, навсегда запечатлелось в моей памяти, и побудило меня донести эту трагедию до всего мира. Главными героями моего творчества являются жертвы и свидетели Ходжалинского геноцида».
В рамках выставки были также представлены две книги Реза Дегати. В книгах «Очарование огня» и «Резня невинных», изданных при поддержке Фонда Гейдара Алиева, собраны фотографии Реза Дегати, демонстрирующиеся на этой выставке.
В книгу «Очарование огня» вошли снимки, сделанные фотографом в ходе визитов в Азербайджан, начиная с 1987 года. На фотографиях изображены районы Азербайджана, отдаленные селения, образ жизни простых людей, традиции и другие моменты. Своими фотографиями национальных танцев, с концертов, спектаклей, выставок и различных других мероприятий автор, в то же время, создал своеобразную панораму азербайджанской культуры.
В книге «Резня невинных», в свою очередь, собраны снимки, сделанные фотожурналистом в ходе Ходжалинского геноцида, совершенного Арменией против азербайджанцев в 1992 году. В книге также размещены фотографии с мероприятий, проведенных в различных странах мира с целью всеобщего признания Ходжалинского геноцида, а также снимки из городков беженцев и вынужденных переселенцев.