Mayın 5-də Bakıda keçirilən IV Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu çərçivəsində beynəlxalq təşkilatların birinci yüksək səviyyəli görüşü olub.
Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva görüşdə çıxış edib.
Beynəlxalq təşkilatların birinci yüksək səviyyəli görüşünün birinci sessiyası “İnsanların təhlükəsizliyi üzrə müştərək məsuliyyət: davamlı inkişaf üzrə dayanıqlı və inklüziv cəmiyyətlərin qurulması” mövzusuna həsr edilib.
Sessiyada BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansı üzrə ali nümayəndəsi Nassir Abdulaziz Al-Nasser, UNESCO-nun baş direktoru İrina Bokova, BMT Dünya Turizm Təşkilatının baş katibi Taleb Rifai, ISESCO-nun baş direktoru Əbdüləziz bin Osman əl-Tuveycri, NATO-nun İctimai Diplomatiya üzrə baş katibinin müavini Tacan İldem, BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının (FAO) kabinet rəhbəri Mario Lubetkin, Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının baş katibi Ramil Həsənov, BMT-nin Nayrobi Ofisinin baş direktoru Sahle Zevde, BMT-nin İnkişaf Proqramının rezident nümayəndəsi Qulam İshaqzai çıxış ediblər.
Daha sonra “İqtisadi, maliyyə institutları və inkişaf agentlikləri arasında 2030-cu il gündəliyinə doğru mədəniyyətlərarası dialoq üçün qarşılıqlı əməkdaşlığın qurulması: problemlər və imkanlar” mövzusunda keçirilən ikinci sessiyada da maraqlı çıxışlar dinlənilib.

First high-level meeting of international organizations takes place in the framework of the 4th World Forum on Intercultural Dialogue
First high-level meeting of international organizations took place, May 5, in the framework of the 4th World Forum on Intercultural Dialogue held in Baku.
First Vice-president of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva addressed the meeting.
The first session of the first high-level meeting of international organizations was dedicated to the topic “Joint responsibility for human safety: building sustainable and inclusive society for long-term development”.
At the session, Supreme Representative of the UN’s Alliance of Civilizations Nasir Abdulaziz Al-Nasser, UNESCO Director General Irina Bokova, Secretary General of the UN World Tourism Organization Taleb Rifai, Secretary General of the Islamic Cooperation Organization Yousef Al-Othaimeen, ISESCO Director General Abdulaziz bin Othman al-Twaijri, Deputy Secretary General of NATO for Public Diplomacy Tacan Ildem, and the UN Food and Agriculture Organization’s (FAO) head of cabinet Mario Lubetkin, Secretary General of the Cooperation Council of Turkic-Speaking States Ramil Hasanov, Director General of the UN Nairobi Office Sahle Zewde and Resident Representative of the UN Development Programme Ghulam Ishagzai addressed the session.
Then, interesting speeches were heard at the second session held on the topic “Building mutual cooperation for intercultural dialogue towards the 2030 agenda between economic, financial institutions and development agencies.”