Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin əsas tədris korpusunun əsaslı təmirdən sonra açılışında iştirak edib
Mayın 4-də Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin əsas tədris korpusunun əsaslı təmirdən sonra açılışı olub.
Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva açılış mərasimində iştirak edib.
Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universiteti əsasını 1923-cü ildə yaradılan Bakı Teatr Məktəbindən götürüb. Universitet dördmərtəbəli binaya 1997-ci ildə köçüb. İndiyədək burada heç vaxt əsaslı təmir işləri aparılmayıb. Bu ali məktəbin tədris korpusu əsaslı təmirdən sonra müəllimləri və tələbələri qəbul etməyə hazırdır. Ali təhsil ocağında təmir işlərinə düz bir il əvvəl - 2016-cı ilin mayında başlanılıb. Universitetdə 2 mindən çox tələbə təhsil alır, 300-ə yaxın pedaqoq çalışır. Ali təhsil ocağının beş - rəssamlıq, kulturologiya, musiqi sənəti, kino və televiziya, teatr fakültəsi var. Bu korpusda isə üç fakültə fəaliyyət göstərir.
Mehriban Əliyeva korpusun foyesində quraşdırılan “Rəşadətli Azərbaycan Ordusu” adlı stendə baxıb. Sonra Birinci vitse-prezident tədris korpusundakı “Heydər Əliyev Mədəniyyət və İncəsənət Məktəbi”ndə yaradılan şəraitlə maraqlanıb.
Universitetdə kitabxana-informasiya mərkəzi də qurulub. Ali təhsil müəssisəsinin kitabxana fondunda 40 mindən çox ixtisas ədəbiyyatı var. Onlardan 21 mini məhz bu mərkəzdə yerləşir. Universitetin kitabxanasında Heydər Əliyevin zəngin irsini, Prezident İlham Əliyevin siyasi fəaliyyətini, Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın mədəniyyətə və incəsənətə diqqət və qayğısını əks etdirən 70-yə yaxın kitab var.
Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti universitetdəki kiçik səhnə ilə də tanış olub. Əvvəllər burada normativlərə uyğun olmayan zal fəaliyyət göstərib. İndi isə ən müasir avadanlıqla təchiz edilən səhnə qurulub. Təmirdən sonra tədris korpusu ən müasir işıq və səs avadanlığı ilə təchiz olunub, 10-a yaxın yaradıcılıq otağı yaradılıb. Zirzəmidə inventar otaqları, səsyazma studiyaları, operator otaqları, musiqi zalı yerləşir.
Universitetdə Təhsil Nazirliyinin təşəbbüsü ilə yaradılan “SABAH” qrupları da fəaliyyət göstərir. “SABAH” qrupları layihəsindən məqsəd xüsusi istedadı ilə seçilən və təhsildə göstəricilərinə görə fərqlənən tələbələrə yüksək keyfiyyətli təhsil almaq üçün əlverişli şəraitin yaradılmasıdır. Universitetin 31 tələbədən ibarət bu qrupu artıq qastrol səfərlərinə də gedir. Onlar Lənkəranda, Mingəçevirdə və Polşada olublar. “SABAH” qrupu üçün mütəmadi olaraq ustad dərsləri də təşkil edilir.
Korpusun müxtəlif mərtəbələrində kino və televiziya ixtisasları üzrə xüsusi işıq və səs avadanlıqları ilə təchiz olunan səhnəli 11 auditoriya, televiziya ixtisası üzrə tədris studiyası, auditoriyalar, zallar, iş və dərs otaqları var. Burada tələbələr müxtəlif əsərləri səhnələşdirəcək, çəkilişlər aparacaqlar. Tələbələr yaratdıqları əsərlərə sonradan elə həmin otaqlarda qurulan ekranlar vasitəsilə baxıb, onları müzakirə edə biləcəklər.
Əsaslı təmirdən sonra ali təhsil ocağında yaradılan şəraitdən məmnunluğunu bildirən Birinci vitse-prezident universitetə fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.

First Vice-president Mehriban Aliyeva attends the inauguration of the Azerbaijan State Culture and Art University's main education building after major repair
Inauguration of the Azerbaijan State Culture and Art University’s main building took place after major repair, May 4.
The Azerbaijan State Culture and Art University had been based on the Baku Theatre School established in 1923. The university moved to this four-storied building in 1997. No major repair works had been done here so far. The education building of this higher school is ready to receive teachers and students after the major repair. Repair works at this education institution started a year ago, in May 2016. Over 2 thousand students study at the university, with about 300 pedagogues. The university has five faculties – painting, culturology, music art, cinema and television, and theatre. Three faculties are functioning in this building.
Mehriban Aliyeva viewed a stand entitled “Valiant Azerbaijani Army”, installed in the university’s foyer. Then, the First Vice-president took interest in the conditions created in the “Heydar Aliyev Culture and Art School” in the education building.
There is also a library-information centre established in the university. There are over 40 thousand professional books in the university’s library fund. 21 thousand of them are in this centre. There are also about 70 books about the rich legacy of national leader Heydar Aliyev, political activity of President Ilham Aliyev, and the care and attention shown by Firs Vice-president of Azerbaijan Mehriban Aliyeva towards culture and art.
Azerbaijan’s First Vice-president became familiarized with a small scene in the university. Previously, a hall not complying with regulations functioned here. And now, a scene provided with the cutting edge equipment has been built here. After the repair, the education building was provided with the latest light and sound equipment, and about ten creativity rooms were formed. Inventory rooms, sound recording studios, operator’s rooms and a music hall are located in the basement.
“SABAH” groups established at the Education Ministry’s initiative are functioning at the university. The objective of establishing the “SABAH” groups is to create favourable conditions for students distinguished for their talents and those with good mark, to receive high quality education. A group comprised of 31 students go on tours. They have been to Lankaran, Mingachevir and Poland. Master classes are arranged regularly for the “SABAH” group.
Different floors of the education building accommodate 11 lecture-rooms provided with special light and sound equipment for cinema and television specialties, an education studio for television specialty, lecture-rooms, halls, work and lesson rooms. Here, students will stage various works and do shootings. Students will have a possibility to watch the works they have created on the screens installed in the same rooms, and have discussions.
Expressing her gratitude for the conditions created after the major repair, the First Vice-president wished successes in the university’s activity.