Valideyn himayəsindən məhrum olan və uşaq evlərini bitirən gənclər üçün Masazırda yaşayış binası istifadəyə verilib
Dekabrın 26-da Abşeron rayonunun Masazır qəsəbəsində valideyn himayəsindən məhrum olan və uşaq evlərini bitirən gənclərin yerləşdirilməsi üçün 120 mənzildən ibarət daha bir binanın açılışı olub.
Mərasimdə iştirak edən Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva 120 mənzillik başqa bir binanın da təməlini qoyub.
Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsünə qoşulan Ərazilərin Bərpası və Yenidən Qurulması üzrə Agentliyin həyata keçirdiyi böyük sosial əhəmiyyətli layihələrdən biri yetkinlik yaşına çatdıqdan sonra internat evlərini tərk edən kimsəsiz məzunların yerləşdirilməsi üçün yaşayış binasının tikilməsidir. Uşaq evlərinin məzunu olan gənclər üçün Masazır qəsəbəsində salınan yaşayış massivində 2014-cü ilin dekabrında Mehriban Əliyevanın iştirakı ilə ilk 13 mərtəbəli, 120 mənzilli binanın açılışı olub. Geniş infrastruktur işlərinin görüldüyü ərazidə bu il daha bir bina tikilərək istifadəyə tam hazır vəziyyətə gətirilib.
2 blokdan ibarət binadakı mənzillərin hamısı mebel və digər inventarla, o cümlədən mətbəx avadanlığı və yataq dəstləri ilə təchiz edilib. Binada körpələr evi, mərasim və digər tədbirlər üçün zallar yaradılıb.
Uşaq evlərindən məzun olan gənclərin mənzillə təmin edilməsi və onların məşğulluğunun artırılması Heydər Əliyev Fondunun həyata keçirdiyi çoxsaylı layihələr sırasında mühüm yer tutur. Bununla da Mehriban Əliyeva cəmiyyətdə çoxdan bəri mövcud olan narahatlığa son qoyur. Çoxdandır həllini gözləyən uşaq evlərindən məzun olan gənclərin sonrakı taleyi ilə bağlı ictimai narahatlıq məhz Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü ilə aradan qaldırılır. Ötən illərdə paytaxtın müxtəlif yerlərində Mehriban Əliyevanın iştirakı ilə istifadəyə verilən bu cür mənzillər Azərbaycan vətəndaşına, onun problemlərinin həllinə yönələn möhtəşəm layihə olmaqla yanaşı, həm də birinci xanımın sosial müdafiəyə daha çox ehtiyacı olan insanlara, xüsusilə də uşaq evlərindən çıxmış gənclərə göstərdiyi diqqət və qayğının bariz nümunəsidir.
Bu fikir yeni mənzilin sahibləri olan qızlarla görüşdə də dilə gətirilib. Qızlar Mehriban Əliyevaya gördüyü işlərə, hər zaman onlara dəstək verdiyinə görə təşəkkür ediblər. Bu mənzillərin onlar üçün Yeni il ərəfəsində ən gözəl hədiyyə olduğunu deyiblər.
Mehriban Əliyeva da onları yeni mənzillərə görə və qarşıdan gələn bayramlar münasibətilə təbrik edib.
Sonra Mehriban Əliyeva ərazidə sayca üçüncü 120 mənzilli, 13 mərtəbəli binanın təməlini qoyub.
İnşa olunacaq binanın birinci mərtəbəsində uşaq bağçasının yerləşdirilməsi nəzərdə tutulub.
Böyük sosial əhəmiyyəti olan bu layihənin icrası nəticəsində uşaq evlərini bitirən gənclərin asudə vaxtlarını səmərəli keçirmələri üçün binada trenajor, stolüstü tennis və internet zalları fəaliyyət göstərir. Qeyd edilən xidmət sahələrində də məzunların özləri çalışır ki, bu da onların işlə təmin olunmasında mühüm rol oynayır.

A residential building is commissioned in Masazyr for young people deprived of parental care - leavers of children homes
On December 26, inauguration of another residential building with 120 apartments, constructed for young people deprived of parental care – leavers of children homes, took place in Masazyr settlement, Absheron district.
Participating in the ceremony, Azerbaijan’s First Lady, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva laid the foundation of another 120-apartment house.
One of the large projects of social significance implemented by the Agency for Restoration and Reconstruction of Territories, which has joined the Foundation’s initiative, is construction of a residential house for orphans – leavers of boarding schools, to provide them with a living space after they left the school, having reached the age of maturity. In December 2014, inauguration of the first 13-storied residential house with 120 apartments, constructed for leavers of children’s homes in Masazyr settlement, took place. This year, another apartment house was built in the area, with extensive infrastructure, and commissioned for use.
All apartments in the two-block house have been provided with furniture, including kitchen equipment, and bed sets. A nursery, halls for ceremonies and other events have been created in the building.
Providing leavers of children homes with apartments and ensuring their employment has been among the priority issues in many projects implemented by the Heydar Aliyev Foundation. Thus, Mehriban Aliyeva puts an end to the problem the society has long been concerned about. The public concern associated with future fate of leavers of children homes was removed at the initiative of President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva. Such apartments, commissioned last year with participation of Mehriban Aliyeva, along with being a grandiose project aiming at solving Azerbaijani citizens’ problems, are also an obvious example of care and attention shown by the first lady towards people in need of social protection, especially leavers of children homes.
This was also underscored at a meeting with girls who have been provided with an apartment. Girls thanked Mehriban Aliyeva for works she has done, and her constant support. They said these apartments were the best gift for them on the eve of the New Year.
Mehriban Aliyeva congratulated them on the new apartments, and upcoming holidays.
Then, Mehriban Aliyeva laid the foundation of a 120-apartment, 13-floor building in the area.
A kindergarten will be located on the ground floor of the building to be constructed.
As a result of implementing this project of social significance, an exercise hall, table tennis and internet rooms are functioning to ensure that young leavers of children homes can spend their leisure efficiently. Children home leavers themselves are working at the said service spheres, which plays an essential role in their employment.