Valideyn himayəsindən məhrum olan və uşaq evlərini bitirən gənclər üçün Masazırda yaşayış binası istifadəyə verilib
Dekabrın 26-da Abşeron rayonunun Masazır qəsəbəsində valideyn himayəsindən məhrum olan və uşaq evlərini bitirən gənclərin yerləşdirilməsi üçün 120 mənzildən ibarət daha bir binanın açılışı olub.
Mərasimdə iştirak edən Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva 120 mənzillik başqa bir binanın da təməlini qoyub.
Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsünə qoşulan Ərazilərin Bərpası və Yenidən Qurulması üzrə Agentliyin həyata keçirdiyi böyük sosial əhəmiyyətli layihələrdən biri yetkinlik yaşına çatdıqdan sonra internat evlərini tərk edən kimsəsiz məzunların yerləşdirilməsi üçün yaşayış binasının tikilməsidir. Uşaq evlərinin məzunu olan gənclər üçün Masazır qəsəbəsində salınan yaşayış massivində 2014-cü ilin dekabrında Mehriban Əliyevanın iştirakı ilə ilk 13 mərtəbəli, 120 mənzilli binanın açılışı olub. Geniş infrastruktur işlərinin görüldüyü ərazidə bu il daha bir bina tikilərək istifadəyə tam hazır vəziyyətə gətirilib.
2 blokdan ibarət binadakı mənzillərin hamısı mebel və digər inventarla, o cümlədən mətbəx avadanlığı və yataq dəstləri ilə təchiz edilib. Binada körpələr evi, mərasim və digər tədbirlər üçün zallar yaradılıb.
Uşaq evlərindən məzun olan gənclərin mənzillə təmin edilməsi və onların məşğulluğunun artırılması Heydər Əliyev Fondunun həyata keçirdiyi çoxsaylı layihələr sırasında mühüm yer tutur. Bununla da Mehriban Əliyeva cəmiyyətdə çoxdan bəri mövcud olan narahatlığa son qoyur. Çoxdandır həllini gözləyən uşaq evlərindən məzun olan gənclərin sonrakı taleyi ilə bağlı ictimai narahatlıq məhz Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü ilə aradan qaldırılır. Ötən illərdə paytaxtın müxtəlif yerlərində Mehriban Əliyevanın iştirakı ilə istifadəyə verilən bu cür mənzillər Azərbaycan vətəndaşına, onun problemlərinin həllinə yönələn möhtəşəm layihə olmaqla yanaşı, həm də birinci xanımın sosial müdafiəyə daha çox ehtiyacı olan insanlara, xüsusilə də uşaq evlərindən çıxmış gənclərə göstərdiyi diqqət və qayğının bariz nümunəsidir.
Bu fikir yeni mənzilin sahibləri olan qızlarla görüşdə də dilə gətirilib. Qızlar Mehriban Əliyevaya gördüyü işlərə, hər zaman onlara dəstək verdiyinə görə təşəkkür ediblər. Bu mənzillərin onlar üçün Yeni il ərəfəsində ən gözəl hədiyyə olduğunu deyiblər.
Mehriban Əliyeva da onları yeni mənzillərə görə və qarşıdan gələn bayramlar münasibətilə təbrik edib.
Sonra Mehriban Əliyeva ərazidə sayca üçüncü 120 mənzilli, 13 mərtəbəli binanın təməlini qoyub.
İnşa olunacaq binanın birinci mərtəbəsində uşaq bağçasının yerləşdirilməsi nəzərdə tutulub.
Böyük sosial əhəmiyyəti olan bu layihənin icrası nəticəsində uşaq evlərini bitirən gənclərin asudə vaxtlarını səmərəli keçirmələri üçün binada trenajor, stolüstü tennis və internet zalları fəaliyyət göstərir. Qeyd edilən xidmət sahələrində də məzunların özləri çalışır ki, bu da onların işlə təmin olunmasında mühüm rol oynayır.

В Масазыре сдано в эксплуатацию жилое здание для молодых людей, лишенных родительской опеки, и выпускников детских домов
26 декабря в поселке Масазыр Абшеронского района состоялось открытие еще одного жилого здания на 120 квартир для молодых людей, лишенных родительской опеки, и выпускников детских домов.
Принявшая участие в церемонии первая леди Азербайджана, президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева заложила фундамент еще одного 120-квартирного здания.
Одним из проектов большого социального значения, осуществляемых присоединившимся к инициативе Фонда Гейдара Алиева Агентством по восстановлению и реконструкции территорий, является строительство жилых зданий для выпускников-сирот, покидающих интернаты по достижении совершеннолетия. В декабре 2014 года с участием первой леди Азербайджана состоялось открытие первого 13-этажного 120-квартирного дома в жилом массиве, заложенном в поселке Масазыр для молодых людей-выпускников детских домов. На этой территории, где проведена большая работа по созданию инфраструктуры, построено еще одно здание.
Все квартиры в двухблочном здании отремонтированы на высоком уровне, оснащены мебелью и другим инвентарем, в том числе кухонным оборудованием и спальными принадлежностями. В здании функционируют ясли, залы для проведения церемоний и других мероприятий.
Обеспечение квартирами молодых людей, являющихся выпускниками детских домов, и повышение их занятости занимает важное место среди многочисленных проектов, реализуемых Фондом Гейдара Алиева. Тем самым, благодаря усилиям первой леди Азербайджана Мехрибан Алиевой решается проблема, с давних пор вызывавшая беспокойство в обществе. Давно ожидающая своего решения общественная проблема, связанная с дальнейшей судьбой выпускников детских домов, устраняется по инициативе именно президента Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиевой. За минувшие годы с участием Мехрибан Алиевой такие дома были сданы в эксплуатацию в различных местах столицы. Этот проект, направленный на решение проблем граждан Азербайджана, является наглядным примером внимания и заботы первой леди о людях, особо нуждающихся в социальной защите, в частности, юношах и девушках - бывших воспитанниках детских домов.
Эта мысль прозвучала на встрече с девушками, получившими новые квартиры. Девушки поблагодарили первую леди за проводимую работу, оказываемую им постоянную поддержку. Они сказали, что эти квартиры стали для них самым прекрасным подарком к Новому году.
Мехрибан Алиева поздравила их с получением новых квартир и наступающими праздниками.
Затем первая леди Азербайджана Мехрибан Алиева заложила на территории фундамент третьего по счету 120-квартирного 13-этажного здания.
В результате реализации этого проекта большого социального значения будут также созданы условия для эффективного проведения молодыми людьми – выпускниками детских домов своего досуга. В здании будут действовать тренажерный зал, зал настольного тенниса и интернет-клуб. Здесь будут работать сами выпускники, что играет важную роль в их трудоустройстве.