Prezident İlham Əliyev və ailə üzvləri Xətai rayonunda yeni yaradılan park kompleksinin açılışında iştirak ediblər
Oktyabrın 6-da Bakının Xətai rayonunda yeni yaradılan “Sevirəm” park kompleksinin açılışı olub.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva və Fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva açılışda iştirak ediblər.
Prezident İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və Leyla Əliyeva parkın rəmzi açılışını bildirən lenti kəsdilər.
Heydər Əliyev Fondunun icraçı direktoru Anar Ələkbərov yeni yaradılan park kompleksi barədə dövlətimizin başçısına məlumat verdi.
Bildirildi ki, yeni park kompleksinin ümumi ərazisi 3,2 hektardır. Ərazidə aparılan geoloji işlərin nəticəsində neft tullantıları və mərmər tozu aşkar edilib. Ərazinin torpağı mərmər tozundan və neft tullantılarından təmizlənəndən sonra 2016-cı ilin iyunundan parkın yaradılmasına və tikinti işlərinə başlanılıb. Burada işlər sentyabrda başa çatıb.
Qeyd edək ki, ərazisi münbit torpaqla örtülən parkın uzunluğu 288 metr, eni isə 110 metrdir. Park kompleksinin üç girişi var.
Yaşıllaşdırma zamanı IDEA - Ətraf Mühitin Mühafizəsi naminə Beynəlxalq Dialoq İctimai Birliyinin təşəbbüsü ilə parkda ağacəkmə kampaniyası keçirilib. Ərazidə 4 mindən artıq müxtəlif növ ağac, o cümlədən 30 illik Eldar şamı, 35 illik sərv, 12 illik tuya ağacları əkilib.
Parkda avtomat suvarma sistemi, su və yanğın çənləri, nasosxana, təhlükəsizlik müşahidə kameraları quraşdırılıb, müasir işıqlandırma sistemi yaradılıb.
Ərazidə təbii daşlardan yonulmuş heykəllər landşaftla vəhdət təşkil edir. Parkda qoyulmuş 14 heykəlin hər biri xüsusi dizaynı və üslubu ilə fərqlənir. Müxtəlif mövzularda olan bu heykəllər Heydər Əliyev Fondunun təşkilatçılığı ilə keçirilmiş “Daşın nəğməsi” birinci Beynəlxalq heykəltəraşlıq simpoziumu çərçivəsində müxtəlif ölkələrdən olan heykəltəraşların yaratdıqları əsərlərdir.
Parkda eləcə də Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə “Ürəklər” kompozisiyası təqdim olunur. Bu kompozisiya Bakıya, təbiətə, insanlara olan sevgini əks etdirir.
Yeni istirahət guşəsinin ərazisində yaradılmış şəlalədə dekorativ və təbii daşlardan istifadə olunub. Burada uşaqlar üçün əyləncə meydançası və yelləncəklər quraşdırılıb.
Kompleksin ərazisində iki yerdə avtodayanacaq, bir dekorativ perqola – keçid və kafe var. Ərazidə yanğınsöndürən maşınlar və velosipedçilər üçün hərəkət zolaqları da salınıb.
Parkın ərazisində, həmçinin “GreenCar” mərkəzi tərəfindən elektriklə işləyən nəqliyyat vasitələrinin enerjidoldurma stansiyası quraşdırılıb.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və Leyla Əliyeva yeni park kompleksində ağac əkdilər.

Президент Ильхам Алиев и члены его семьи приняли участие в открытии нового паркового комплекса, созданного в Хатаинском районе
6 октября состоялось открытие нового паркового комплекса «Люблю», созданного в Хатаинском районе в Баку.
В открытии приняли участие Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева и вице-президент Фонда Лейла Алиева.
Президент Ильхам Алиев, первая леди Мехрибан Алиева и Лейла Алиева разрезали ленту, символизирующую открытие парка.
Исполнительный директор Фонда Гейдара Алиева Анар Алекперов проинформировал главу государства о новом парковом комплексе.
Было отмечено, что общая площадь нового паркового комплекса составляет 3,2 гектара. В результате проведенных на территории геологических работ были обнаружены нефтяные отходы и мраморная пыль. После очистки территории от мраморной пыли и нефтяных отходов, с июня 2016 года начались создание парка и строительные работы, которые завершились в сентябре.
Было доведено до внимания, что протяженность парка, территория которого покрыта плодородной почвой, составляет 288, а ширина – 110 метров. Парковый комплекс имеет три входа.
В ходе озеленения в парке по инициативе Общественного объединения международного диалога во имя охраны окружающей среды IDEA прошла компания посадки деревьев. На территории были посажены более 4 тысяч различных видов деревьев, в том числе, 30-летняя Эльдарская сосна, 35-летний кипарис, 12-летняя туя.
В парке сооружены автоматическая система полива, водяной и пожарный резервуары, насосная, камеры наблюдения, современная система освещения.
Высеченные из натуральных камней скульптуры создают на территории единство с ландшафтом. Каждый из установленных в парке 14 скульптур отличается особым дизайном и стилем. Эти фигуры на различные темы – работы скульпторов из разных стран, созданные в рамках организованного фондом Гейдара Алиева первого Международного симпозиума скульптуры «Песня в камне».
В парке при поддержке Фонда Гейдара Алиева представлена также композиция «Сердца». Эта композиция отражает любовь к Баку, природе, людям.
При создании водопада на территории нового уголка отдыха были использованы декоративные и натуральные камни. Здесь для детей сооружены развлекательная площадка и качели.
На территории комплекса находятся две автостоянки, декоративный переход - пергола и кафе. На территории также проложены полосы движения для пожарных машин и велосипедистов.
На территории парка центром «GreenCar» также сооружена энергозаправочная станция для транспортных средств, работающих на электричестве.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев, первая леди Мехрибан Алиева и Лейла Алиева посадили деревья в новом парковом комплексе.