Prezident İlham Əliyev və ailə üzvləri Xətai rayonunda yeni yaradılan park kompleksinin açılışında iştirak ediblər
Oktyabrın 6-da Bakının Xətai rayonunda yeni yaradılan “Sevirəm” park kompleksinin açılışı olub.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva və Fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva açılışda iştirak ediblər.
Prezident İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və Leyla Əliyeva parkın rəmzi açılışını bildirən lenti kəsdilər.
Heydər Əliyev Fondunun icraçı direktoru Anar Ələkbərov yeni yaradılan park kompleksi barədə dövlətimizin başçısına məlumat verdi.
Bildirildi ki, yeni park kompleksinin ümumi ərazisi 3,2 hektardır. Ərazidə aparılan geoloji işlərin nəticəsində neft tullantıları və mərmər tozu aşkar edilib. Ərazinin torpağı mərmər tozundan və neft tullantılarından təmizlənəndən sonra 2016-cı ilin iyunundan parkın yaradılmasına və tikinti işlərinə başlanılıb. Burada işlər sentyabrda başa çatıb.
Qeyd edək ki, ərazisi münbit torpaqla örtülən parkın uzunluğu 288 metr, eni isə 110 metrdir. Park kompleksinin üç girişi var.
Yaşıllaşdırma zamanı IDEA - Ətraf Mühitin Mühafizəsi naminə Beynəlxalq Dialoq İctimai Birliyinin təşəbbüsü ilə parkda ağacəkmə kampaniyası keçirilib. Ərazidə 4 mindən artıq müxtəlif növ ağac, o cümlədən 30 illik Eldar şamı, 35 illik sərv, 12 illik tuya ağacları əkilib.
Parkda avtomat suvarma sistemi, su və yanğın çənləri, nasosxana, təhlükəsizlik müşahidə kameraları quraşdırılıb, müasir işıqlandırma sistemi yaradılıb.
Ərazidə təbii daşlardan yonulmuş heykəllər landşaftla vəhdət təşkil edir. Parkda qoyulmuş 14 heykəlin hər biri xüsusi dizaynı və üslubu ilə fərqlənir. Müxtəlif mövzularda olan bu heykəllər Heydər Əliyev Fondunun təşkilatçılığı ilə keçirilmiş “Daşın nəğməsi” birinci Beynəlxalq heykəltəraşlıq simpoziumu çərçivəsində müxtəlif ölkələrdən olan heykəltəraşların yaratdıqları əsərlərdir.
Parkda eləcə də Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə “Ürəklər” kompozisiyası təqdim olunur. Bu kompozisiya Bakıya, təbiətə, insanlara olan sevgini əks etdirir.
Yeni istirahət guşəsinin ərazisində yaradılmış şəlalədə dekorativ və təbii daşlardan istifadə olunub. Burada uşaqlar üçün əyləncə meydançası və yelləncəklər quraşdırılıb.
Kompleksin ərazisində iki yerdə avtodayanacaq, bir dekorativ perqola – keçid və kafe var. Ərazidə yanğınsöndürən maşınlar və velosipedçilər üçün hərəkət zolaqları da salınıb.
Parkın ərazisində, həmçinin “GreenCar” mərkəzi tərəfindən elektriklə işləyən nəqliyyat vasitələrinin enerjidoldurma stansiyası quraşdırılıb.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və Leyla Əliyeva yeni park kompleksində ağac əkdilər.

President Ilham Aliyev and family members attend the opening of a new park complex in Khatai District
Opening of “I Love” Park Complex, newly created in Khatai District of Baku, took place, October 6.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva and Vice-president of the Foundation Leyla Aliyeva attended the opening.
President Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva and Leyla Aliyeva cut the ribbon symbolizing the official opening.
Executive Director of the Heydar Aliyev Foundation Anar Alakbarov informed the Head of the State of the newly created park complex.
It was informed that the area of the new park complex is 3.2 hectares. Oil contamination and marble dust have been discovered as a result of carrying out geological works on the site. After cleaning the area off the marble dust and oil wastes, creation of the park and construction works started there. The works here finished in September.
Length of the area covered with fertile soil is 288 metres, with 110 metres width. The park complex has three entrances.
While planting greenery, a tree-planting campaign was held in the park, following the initiative of IDEA - International Dialogue for Environmental Action - Public Union. Various types of tree, including 30-year old Eldar pines, 35-year old cypresses, and 12-year old thuyas, were planted on the area.
A self-operating irrigation system, water and fire reservoirs, a pump house, and security surveillance cameras have been installed in the park, and up-to-date illumination system was created.
Statues hewn of natural stones accord with the landscape. Each of the 14 statues installed in the park distinguish themselves for their shape and style. In different themes, these statues are works created by sculptors from different countries within the 1st “Music in Stone” International Sculpture Symposium, with the organizational support of the Heydar Aliyev Foundation.
The composition “Hearts” is also presented with the support of the Heydar Aliyev Foundation. This composition personifies the love for Baku, nature and people.
Decorative and natural stones have been used on the waterfall created on the territory of the new recreation corner. Here, an entertainment ground has been built and swigs installed for children.
There are two car parking areas, one decorative pergola-crossing and a cafe on the complex’s territory. Traffic lanes for fire-fighting machines and bicycles have been built here.
On the territory of the park has also been installed an energy-charging station by GreenCar Centre for transport means operating in electricity.
Azerbaijani President Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva and Leyla Aliyeva planted trees in the park complex.