“The Business Year” jurnalına müsahibə
“The Business Year” jurnalının Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyeva ilə Heydər Əliyev Fondu, iqtisadi artım, habelə xeyriyyəçilik fəaliyyətinin vacibliyi barədə söhbəti.
Müxbir: Siz dünyada ən işgüzar birinci xanım kimi tanınırsınız. Siz Heydər Əliyev Fondunun, Azərbaycan Mədəniyyətinin Dostları Fondunun, Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının rəhbəri, eyni zamanda, Azərbaycan Milli Məclisinin deputatısınız. Belə böyük və çoxşaxəli fəaliyyət Sizin üçün nə deməkdir?
Mehriban Əliyeva: Uğur xatirinə uğur, hakimiyyət xatirinə hakimiyyət və ambisiya mənim üçün heç vaxt aparıcı motiv olmayıb. Əsas məsələ odur ki, ehtiyacı olan insanlara kömək edəsən. Bu kömək müxtəlif cür ola bilər. Bəziləri itirdiyi sağlamlığını qaytarmağa çalışır, bəzisi təhsil almaq, digəri muzey yaratmaq istəyir, biri isə gələcək nəsillər üçün abidələri qorumaq istəyir. Bəzən infrastruktur dəyişikliklərini müdafiə etmək zərurəti yaranır, bəzən də maraqlı layihələrin təşkilati dəstəyə ehtiyacı olur. Ən əhəmiyyətlisi odur ki, biz həm böyük layihələrin həyata keçirilməsi ilə, həm də insanlara kömək etməklə məşğuluq.
Müxbir: Heydər Əliyev Fondu 2004-cü ildə yaranmışdır. Yarandığı gündən bəri Fond bir sıra mədəni, təhsil və səhiyyə layihələrini həyata keçirmişdir. Fondun fəaliyyətini necə qiymətləndirirsiniz?
Mehriban Əliyeva: Bizim fəaliyyətimizin, layihə və proqramlarımızın təsnifatını vermək çətindir. Əvvəldən başlayaraq fəaliyyətimizin əsas istiqamətlərini müəyyənləşdirdik. Buraya təhsil, mədəniyyət, səhiyyə, idman və sosial sahələr daxil idi. Səkkiz il ərzində Heydər Əliyev Fondu həmin sahələrdə uğurlu layihələr həyata keçirmişdir. Biz beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlıq edərək Bakıda yüksək səviyyəli konfranslar və festivallar keçirdik. Fond təhsil sistemini təkmilləşdirmək və onun dünya təhsil sisteminə inteqrasiyasını təmin etmək, qayğıya ehtiyacı olanlara kömək göstərmək, milli-əxlaqi dəyərləri qorumaq, həmçinin dünya ictimaiyyətinin diqqətini Azərbaycan həqiqətlərinə cəlb etmək üçün fəaliyyətini davam etdirir. Belə bir anlayış var: humanist meyar. Bizim Fond bu aspektdə işləyir. Fərqləndirmək çətindir ki, deyəsən, bu təcilidir, bu isə gözləyə bilər. Məsələn, Fondun layihələri çərçivəsində yüzlərlə məktəb, onlarla uşaq bağçası və ixtisaslaşdırılmış uşaq məktəbləri tikilmiş, təmir olunmuş, yüksək standartlar səviyyəsində təchiz olunmuşdur. Belə müasir məktəblər yeni üfüqlər açır, şagirdlər üçün yeni imkanlar yaradır. Bu isə on minlərlə oğlan və qızı layihəyə cəlb etmək deməkdir. Fondun təşəbbüsü ilə yəhudi təhsil mərkəzi, fransız məktəbi yaradılmışdır. Çox mühüm işdir, qoyulan sərmayənin özünü doğruldacağı şübhəsizdir. Eyni zamanda, Fondumuz genişmiqyaslı səhiyyə layihələri həyata keçirir. Buraya xəstəxanalar, klinikalar tikilməsi, müasir avadanlıq alınması, diabet və tallassemiya xəstəliklərinin müalicəsi daxildir. Bu layihələrin hər biri neçə həyatın qorunması və sağlamlığı deməkdir.
Mədəniyyətin, mədəni irsin qorunması Fondun fəaliyyətində başqa bir istiqamətdir. Fondun dəstəyi ilə musiqi tədbirləri, ənənəvi muğam festivalı, Qəbələ beynəlxalq musiqi festivalı və Rostropoviç klassik musiqi festivalı keçirilir. Bakıda Beynəlxalq Muğam Mərkəzi tikilmiş, regionlarda yeni muzey və musiqi məktəbləri yaradılmışdır. Biz beynəlxalq təşkilatlarla, o cümlədən, UNESCO, İSESCO və UNİSEF ilə fəal əməkdaşlıq edirik. Buna baxmayaraq, elə bilirəm ki, Fondun fəaliyyətinin ən böyük nəticəsi Azərbaycanda xeyriyyə fəaliyyətini canlandırmaq olub. Ölkəmizdə xeyriyyə fəaliyyətinin uzun tarixi vardır. İlk neft bumu dövründə neft maqnatları Hacı Zeynalabdin Tağıyev, Musa Nağıyev bu ənənələrin yaranmasına böyük töhfə vermişlər. İyirminci əsrin əvvəllərində Hacı Zeynalabdin Tağıyev qızlar üçün ilk dünyəvi məktəbin tikintisini, ilk milli teatrın açılmasını maliyyələşdirib. O, azərbaycanlı gənclərin Rusiyada və Avropada təhsil almasına da yardım edib. Musa Nağıyevin tikdirdiyi gözəl binalar Bakının memarlıq inciləri sırasındadır. Yaxşı haldır ki, bu ənənələr qədim tarixi olan, Şərq ilə Qərbin kəsişdiyi yerdə qərar tutan tolerant və dünyəvi Azərbaycanda indi də yaşayır. Burada keçmişlə indiki zaman həmahəng olaraq yaşayır.
Müxbir: Heydər Əliyev Fondu təkcə Azərbaycanda deyil, həm də xarici ölkələrdə nadir mədəni irsin qorunmasına ciddi töhfələr verməkdədir. Məsələn, Fond Parisdə Notr-Dam, Strasburq Kafedral kilsələrinin bərpasına da yardım edib. Sizcə bu işlərin əhəmiyyəti nədədir?
Mehriban Əliyeva: Qədim və zəngin mədəni irs xalqımızın iftixarıdır. Buraya əsrlərlə yaşı olan xalçaçılıq sənəti, ədəbiyyat, Şərq-Qərb musiqisinin füsunkar harmoniyasını təqdim edən musiqi, həmçinin “donmuş tarix” adlanan Azərbaycan memarlıq abidələri daxildir. Azərbaycan muğamı, Novruz bayramı, aşıq sənəti, xalçaçılıq UNESCO-nun maddi-mədəni irs siyahısına daxil edilmişdir. Tarixi-mədəni irs müntəzəm qayğı tələb edir. İtmiş hər hansı maddi dəyər əvəzedilməzdir və inamla deyə bilərəm ki, bu, gələcək nəsillərə qarşı cinayətdir. Ona görə də, həm ölkəmizdə, həm də sərhədlərimizdən kənarda mədəni irsin qorunması üçün əlimizdən gələni edirik. Heydər Əliyev Fondu bir sıra memarlıq abidələrini, o cümlədən Dünya Mədəni İrs siyahısına daxil edilmiş Versal sarayını bərpa etmişdir. Fondumuz Parisdə on dördüncü əsrə aid Notr-Dam, Strasburq Kafedral kilsələrinin, İkinci Dünya müharibəsində dağılmış Berlin şəhər Sarayının, həmçinin Vatikan arxivlərində saxlanılan Azərbaycan orta əsrlər əlyazmalarının bərpa olunmasına kömək etmişdir. Fond bu istiqamətdə fəaliyyətini davam etdirəcəkdir. Hazırda biz Vatikanda mədəni abidələrin bərpası üçün danışıqlar aparırıq. Mədəni və humanitar əlaqələrin qurulması ölkəmiz üçün böyük əhəmiyyətə malikdir. Mədəni əməkdaşlıq bir-birimizi necə tanıdığımızı üzə çıxarır, bir-birimizin tarixini, mədəniyyətini, ənənələrini necə bildiyimizi göstərir. 2011-ci ildə Fond müstəqilliyimizin 20-ci ildönümü münasibətilə müxtəlif ölkələrdə böyük tədbirlər keçirdi. Elə bilirəm ki, bu tədbirlər bir çox insanların bizi tanımasına yol açdı, onlar musiqimizi, mədəniyyətimizi, incəsənətimizi sevdilər. Yanvar ayında Londonda “Bakıya uçuş: Azərbaycanın müasir incəsənəti” sərgisini təşkil etdik. Sərgidə ən müxtəlif janrlarda bir-birindən maraqlı əsərlər, boyakarlıq, qrafika, foto və video nümunələri nümayiş etdirildi. Belə sərgilər tezliklə Berlində, Nyu-Yorkda, Parisdə və Romada da keçiriləcəkdir.
Qeyd etmək istərdim ki, Fondun beynəlxalq fəaliyyəti yalnız mədəni tədbirlə məhdudlaşmır. Fond Pakistanın Müzəffərabad şəhərində qızlar üçün yeni məktəb tikmişdir. Köhnə məktəbi zəlzələ dağıtmışdı. Hollandiyada, Gürcüstanda, Misirdə, Rusiyada və Rumıniyada məktəblər tikilmiş və ya təmir edilmişdir. Haiti zəlzələsindən, Rumıniya daşqınlarından əziyyət çəkmiş insanlara yardım etmişik. Heydər Əliyev Fondu Azərbaycanın digər ölkələrlə dialoqunun genişləndirilməsinə öz töhfəsini verir. Fondumuz beynəlxalq əməkdaşlıq üçün gözəl imkanlar yaradır.
Müxbir: Dünya iqtisadiyyatının böhran içində olduğu bir vaxtda Azərbaycan iqtisadiyyatı sürətlə inkişaf edir. Azərbaycanda xeyriyyə fəaliyyətini inkişaf etdirməyin əhəmiyyəti nədir?
Mehriban Əliyeva: Azərbaycanın uğurları aşkardır. Dövlət büdcəsi 16 dəfə artmışdır, minlərlə məktəb, yüzlərlə səhiyyə müəssisəsi, onlarla idman qurğusu tikilmişdir. Yoxsulluğun səviyyəsi beş dəfə azalaraq 49 faizdən 9 faizə enmişdir. Sevimli Bakımız çox dəyişmişdir, Azərbaycanın rayonları da dəyişmişdir. Bu, ölkədə inkişafın miqyasını və dərəcəsini aydın göstərir. Buna baxmayaraq, qeyri-kommersiya sahəsində xeyli iş görülməlidir. Hər şeydən əvvəl, mədəniyyət sahəsində. Bu gün Azərbaycan daha çox neft və qaz ixracatçısı kimi tanınır. Amma bizim tariximiz, mədəniyyətimiz də əhəmiyyətli milli irsdir. Zəruri sosial layihələr də bizi gözləyir, amma sosial-iqtisadi inkişaf hələ o səviyyədə deyildir.
Zənnimcə, insanın hissləri, daxili duyumu çox mühüm amildir. İqtisadi böhran davam edirsə, xeyriyyə ənənələrini və sosial məsuliyyəti artırmaq həyati zərurətə çevrilir, bu, insana başqasının dərdinə yanmaq və onu başa düşmək qabiliyyəti aşılayır. Bu, həyatımızın bir parçasına çevrilməlidir.
Müxbir: Bir il əvvəl Azərbaycan Ell və Nikki duetinin timsalında Düsseldorfda “Eurovision” mahnı yarışmasında qələbə qazandı. “Eurovision-2012” yarışmasının Təşkilat Komitəsinin sədri kimi deyə bilərsinizmi, Azərbaycan belə mühüm bir tədbirə ev sahibliyi etməyə necə hazırlaşır?
Mehriban Əliyeva: Deməliyəm ki, “Eurovision” mahnı yarışmasında təmsilçilərimizin qələbəsini xalqımız çox böyük coşqu ilə qarşıladı. Bir azərbaycanlı, ölkəmin bir vətəndaşı kimi bu hadisə mənə hədsiz təsir etdi. Bu, həm iştirakçıların, həm də onların çıxışını hazırlayanların böyük uğurudur. “Eurovision”da qələbə onu göstərir ki, həyatda uğur və məsuliyyət yanaşıdır. Belə irimiqyaslı yarışmaya hazırlıq bir çox aspektlərdən asılıdır: konsert zalı, otellər, şəhər təchizatı, infrastruktur. Bizim hazırlığımız artıq sona çatır. Ümid edirəm ki, hazırlığımızın nəticələrini aprel ayında yekunlaşdıra bilərik. Başqa bir məsələni qeyd etmək istərdim. “Eurovision” müxtəlif ölkələrin, müxtəlif xalqların və müxtəlif mədəniyyətlərin ümumi təntənəsidir. Azərbaycanda əsrlər boyu müxtəlif millətlərin və dinlərin nümayəndələri sülh və harmoniya içində dinc yanaşı yaşamışlar. Qitələrin və sivilizasiyaların qovuşuğunda yerləşən bir ölkə kimi, biz müxtəlif dinlərlə, müxtəlif mədəni dəyərlərlə, adət və ənənələrlə tanışıq. Bizim tolerantlıq ənənəmiz elə bir parlaq təməl yaradıb ki, Azərbaycana gələn hər bir təşkilatçı, müşahidəçi, yaxud adi tamaşaçı üçün hər cür şərait yarada bilərik. Ümid edirəm ki, Şərq memarlıq üslubu ilə müasir Avropa üslubunu özündə birləşdirən Bakının gözəlliyi özünün çeşidli aurası, mehribanlığı və qonaqpərvərliyi ilə hətta ən tələbkar qonaqların da istəyinə cavab verəcəkdir. “Eurovision-2012” mahnı yarışması ilə bağlı on minlərlə insan Bakıya gələcəkdir. Biz onları qəbul etməkdən məmnunuq.

Интервью журналу «The Business Year»
Беседа первой леди Азербайджана Мехрибан Алиевой с журналом "The Business Year" о Фонде Гейдара Алиева, экономическом росте, а также важности благотворительной деятельности.
Корреспондент: Вы известны в мире как самая деловая первая леди. Вы являетесь руководителем Фонда Гейдара Алиева, Фонда друзей азербайджанской культуры, Федерации гимнастики Азербайджана, а также депутатом Милли Меджлиса Азербайджана. Что значит для Вас такая большая и многогранная деятельность?
Мехрибан Алиева: Успех ради успеха, власть ради власти и амбиция никогда не были для меня ведущим мотивом. Главное, чтобы ты помогал нуждающимся людям. Эта помощь может быть разной. Одни пытаются вернуть потерянное здоровье, другие – получить образование, третьи – создать музей, а четвертые – сохранить памятники для грядущих поколений. Иногда возникает необходимость защитить инфраструктурные преобразования, а порой интересные проекты нуждаются в организационной поддержке. Самое важное, что мы занимаемся как реализацией крупных проектов, так и оказанием помощи людям.
Корреспондент: Фонд Гейдара Алиева был создан в 2004 году. Со дня создания Фонд реализовал ряд проектов в области культуры, образования и здравоохранения. Как Вы оцениваете деятельность Фонда?
Мехрибан Алиева: Трудно классифицировать нашу деятельность, проекты и программы. С самого начала мы определили основные направления нашей деятельности. Сюда входили сферы образования, культуры, здравоохранения, спорта и социальная сфера. За восемь лет Фонд Гейдара Алиева реализовал успешные проекты в этих областях. Сотрудничая с международными организациями, мы провели в Баку конференции и фестивали высокого уровня. Фонд продолжает деятельность по усовершенствованию системы образования и обеспечению ее интеграции в мировую образовательную систему, оказанию помощи нуждающимся в заботе, сохранению национально-духовных ценностей, а также по привлечению внимания мировой общественности к азербайджанским реалиям. Есть такое понятие: гуманистский критерий. Наш Фонд работает в этом аспекте. Трудно делать различия, говорить: это срочно, а это может подождать. К примеру, в рамках проектов Фонда были построены и отремонтированы, оснащены на уровне высоких стандартов сотни школ, десятки детских садов и специализированных школ-интернатов. Такие современные школы открывают новые горизонты, создают учащимся новые возможности. А это означает привлечение к проекту десятков тысяч мальчиков и девочек. По инициативе Фонда были созданы еврейский образовательный центр, французская школа. Это очень важная работа, несомненно, что вложенные инвестиции оправдают себя.
В то же время наш Фонд реализует широкомасштабные проекты в области здравоохранения. Сюда входят строительство больниц и клиник, приобретение современного оборудования, лечение диабета и талассемии. Каждый из этих проектов означает охрану жизни и здоровья многих людей.
Другое направление деятельности Фонда – это сохранение культуры и культурного наследия. При поддержке Фонда проводятся музыкальные мероприятия, традиционный фестиваль мугама, Габалинский международный музыкальный фестиваль и фестиваль классической музыки имени Ростроповича. В Баку построен Международный центр мугама, в регионах созданы новые музеи и музыкальные школы. Мы активно сотрудничаем с международными организациями, в том числе с ЮНЕСКО, ИСЕСКО и ЮНИСЕФ. Несмотря на это, я полагаю, что самым большим результатом деятельности Фонда стало оживление благотворительности в Азербайджане. Благотворительная деятельность в нашей стране имеет длительную историю. В период первого нефтяного бума нефтяные магнаты Гаджи Зейналабдин Тагиев и Муса Нагиев многое сделали для создания этих традиций. В начале ХХ века Гаджи Зейналабдин Тагиев профинансировал строительство первой светской школы для девочек, открытие первого национального театра. Он также помогал обучению азербайджанской молодежи в России и Европе. Построенные Мусой Нагиевым красивые здания входят в число архитектурных жемчужин Баку. Прекрасно, что эти традиции и сейчас живут в толерантном и светском Азербайджане, имеющем древнюю историю и расположенном на стыке Востока и Запада. Здесь прошлое и настоящее сосуществуют в гармонии.
Корреспондент: Фонд Гейдара Алиева вносит серьезный вклад в сохранение уникального культурного наследия не только в Азербайджане, но и в зарубежных странах. К примеру, Фонд помог реставрации Собора Парижской Богоматери, Кафедрального собора в Страсбурге. В чем, по-Вашему, значение этой работы?
Мехрибан Алиева: Древнее и богатое культурное наследие является предметом гордости нашего народа. Сюда входят искусство ковроткачества, возраст которого исчисляется столетиями, литература, азербайджанская музыка, представляющая чарующую гармонию восточной и западной музыки, а также именуемые «застывшей историей» памятники азербайджанской архитектуры. Азербайджанский мугам, праздник Новруз, ашугское искусство, ковроткачество включены в Список материального культурного наследия ЮНЕСКО. Историко-культурное наследие требует постоянной заботы. Любая утраченная материальная ценность незаменима, и я могу с уверенностью сказать, что это преступление против грядущих поколений. Поэтому мы делаем все возможное для сохранения культурного наследия как в нашей стране, так и за ее пределами. Фонд Гейдара Алиева отреставрировал ряд архитектурных памятников, в том числе Версальский дворец, включенный в Список мирового культурного наследия. Наш Фонд помог реставрации Собора Парижской Богоматери XIV века, Кафедрального собора в Страсбурге, разрушенного в годы Второй мировой войны Берлинского Замка, а также хранящихся в архивах Ватикана средневековых азербайджанских рукописей. Фонд будет продолжать свою деятельность в этом направлении. В настоящее время мы ведем переговоры о реставрации культурных памятников в Ватикане. Налаживание культурных и гуманитарных связей имеет большое значение для нашей страны. Культурное сотрудничество выявляет, как мы знаем друг друга, показывает, как мы осведомлены об истории, культуре и традициях друг друга. В 2011 году Фонд провел в различных странах крупные мероприятия по случаю 20-й годовщины нашей независимости. Думаю, эти мероприятия открыли путь к тому, что многие люди узнали о нас, они полюбили нашу музыку, культуру, искусство. В январе мы организовали в Лондоне выставку «Полет в Баку: современное искусство Азербайджана».
На выставке были продемонстрированы интересные произведения в самых различных жанрах, образцы живописи, графики, фото и видео. В скором времени такие выставки будут проведены в Берлине, Нью-Йорке, Париже и Риме.
Хотела бы отметить, что международная деятельность Фонда не ограничивается лишь культурными мероприятиями. Фонд построил в пакистанском городе Музаффарабад новую школу для девочек. Старая школа была разрушена землетрясением. Были построены или отремонтированы школы в Голландии, Грузии, Египте, России и Румынии. Мы оказали помощь людям, пострадавшим от землетрясения на Гаити, наводнений в Румынии. Фонд Гейдара Алиева вносит свой вклад в расширение диалога Азербайджана с другими странами. Наш Фонд создает прекрасные возможности для международного сотрудничества.
Корреспондент: В то время, как мировая экономика находится в кризисе, азербайджанская экономика интенсивно развивается. В чем значение развития благотворительной деятельности в Азербайджане?
Мехрибан Алиева: Успехи Азербайджана налицо. Государственный бюджет увеличился в 16 раз, построены тысячи школ, сотни учреждений здравоохранения, десятки спортивных сооружений. Уровень бедности сократился в пять раз – с 49 до 9 процентов. Наш любимый Баку очень изменился, районы Азербайджана также изменились. Это отчетливо демонстрирует масштабы и степень развития в стране. Несмотря на это, предстоит многое сделать в некоммерческой сфере. Прежде всего, в области культуры. Сегодня Азербайджан больше известен как экспортер нефти и газа. Но наша история, культура тоже являются важным национальным наследием. Нас также ожидают необходимые социальные проекты, но социально-экономическое развитие находится еще не на том уровне.
На мой взгляд, чувства человека, его внутреннее чутье - это очень важный фактор. Если экономический кризис продолжается, то развитие традиций благотворительности и рост социальной ответственности становятся жизненной необходимостью. Это прививает человеку способность сопереживать горю другого человека, понимать его. Это должно стать частью нашей жизни.
Корреспондент: Год назад Азербайджан в лице дуэта Ell&Nikki одержал победу на песенном конкурсе "Евровидение" в Дюссельдорфе. Что Вы, как председатель Организационного комитета "Евровидения-2012", можете сказать о том, как Азербайджан готовится к проведению такого важного мероприятия?
Мехрибан Алиева: Должна сказать, что победу наших представителей на песенном конкурсе "Евровидение" азербайджанский народ воспринял с очень большим ликованием. Это событие очень взволновало меня, как азербайджанку, как гражданку страны. Это большой успех и участников, и тех, кто готовил их выступление. Победа на "Евровидении" показывает, что в жизни успех и ответственность идут рядом. Подготовка к такому крупномасштабному состязанию зависит от многих аспектов: концертный зал, отели, городское снабжение, инфраструктура. Наша подготовка уже подходит к концу. Надеюсь, что итоги нашей подготовки мы сможем подвести в апреле. Мне хотелось бы отметить и другое. "Евровидение" - это общее торжество различных стран, различных народов и различных культур. В Азербайджане веками представители различных наций и религий жили в атмосфере мира и гармонии. Как граждане страны, находящейся на стыке континентов и цивилизаций, мы знакомы с различными религиями, различными культурными ценностями, обычаями и традициями. Наши традиции толерантности сформировали такой прекрасный фундамент, что мы можем создать все условия для каждого приехавшего в Азербайджан организатора, наблюдателя или рядового зрителя. Надеюсь, что Баку, соединивший в себе восточный архитектурный стиль и современный европейский стиль, своей красотой, разнообразной аурой, дружелюбием и гостеприимством будет отвечать пожеланиям даже самых взыскательных гостей. В связи с песенным конкурсом "Евровидение-2012" в Баку приедут десятки тысяч человек. Мы рады их принять.