Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva “Baku” jurnalına müsahibə veriblər
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva “Baku” jurnalına müsahibə veriblər.
Baku”: “Baku” jurnalının 5 yaşı tamam olur. Yubiley əhval-ruhiyyəsi xatirələrə dayanır. Bizim ilk müsahibəmiz də məhz sizinlə olub. Bu gün 5 il keçdikdən sonra jurnalımız haqqında fikirləriniz bizə maraqlıdır. Nəşrimizi bəyənirsiniz?
Prezident: Çox təqdirəlayiqdir ki, yaranışından qısa müddət ərzində “Baku” jurnalı böyük oxucu auditoriyası qazanıb. Jurnalın uğurlarında əsas rolu əlbəttə ki, mövzuların aktuallığı, özünəməxsus tərzi, müasir dizayn və materialların təqdimatı oynayır. Qədim və zəngin Azərbaycanın mədəniyyəti, incəsənəti, qədim adət - ənənələrə söykənən məqalələr jurnalı daha da maraqlı və oxunaqlı edir. Jurnalın təkcə Rusiyada deyil, başqa ölkələrdə də oxunması müsbət haldır.
Birinci xanım: “Baku” jurnalı qısa müddət ərzində nəşr olunmasına baxmayaraq, böyük oxucu simpatiyasını qazanıb. Bu gün ölkəmiz haqqında obyektiv və müsbət informasiyanı xaricdə təqdim edən belə mənbənin olması sevindirici haldır. “Baku” jurnalı parlaq və aydın şəkildə Azərbaycan və onun paytaxtı, bizim məşhur həmyerlilərimiz, Azərbaycan diasporunun görkəmli nümayəndələri, ölkəmizin mədəni həyatının mühüm hadisələri və milli mətbəximiz haqqında məlumat verir. Mən gələcəkdə jurnalınıza daha böyük məşhurluq, daha geniş oxucu auditoriyası arzulayıram.
“Baku”: Ötən 5 il ərzində ölkənin bütün sahələrində aşkar dəyişikliklər göz qabağındadır. Bu gün ölkəniz yüksək inkişaf dinamikası ilə seçilir. Azərbaycan sözsüz ki, regionda lider dövlətdir. Bu uğurun sirri nədədir?
Prezident: Mənim fikrimcə, uğurların sirri ilk növbədə ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan siyasi kursun davam etdirilməsindədir. Zaman göstərdi ki, bu Azərbaycanı xaos və dağılmaqdan qurtaran yeganə düzgün siyasi kurs oldu. Gəlin, Azərbaycanın müstəqilliyinin ilk illərini xatırlayaq. Ölkədə hərbi-siyasi və mənəvi böhran hökm sürürdü, iqtisadiyyat tamamilə tənəzzülə uğramışdı. 1993-cü ildə Heydər Əliyev hakimiyyətə gəldikdən sonra Azərbaycan inkişaf dövrünə qədəm qoydu. Siyasi - demokratik institutların bərpası, bazar iqtisadiyyatı və müasir inkişaf başladı. Bütün bunlar, Azərbaycanın dünyada dinamik inkişaf edən ölkələrdən biri olmasına gətirib çıxartdı. Bu gün Azərbaycanda keçirilən siyasi islahatlar azad cəmiyyətin yaranması ilə nəticələndi.
Ölkəmizdə vətəndaşların bütün azadlıqları təmin edilib: söz, vicdan, mətbuat və başqa azadlıqlar. Stabil siyasi sistem, effektli sosial siyasət, zəngin təbii sərvətlər, müasir infrastruktur, əlverişli coğrafi mövqe, təhsil almış gənclik - bütün bunlar ölkəmizin uğur qazanmasında böyük rolu olan amillərdir.
İqtisadi sahədə son illərdə böyük uğurlara nail olmuşuq. Son 8-9 ildə iqtisadiyyatımız 3 dəfə artıb. Yoxsulluğun səviyyəsi 49 faizdən 6 faizə enib. İşsizlik problemi demək olar ki, köklü şəkildə həll edilib. Bu gün işsizlik faizi 5,2 faizdir. Biz əsas infrastruktur layihələrini gerçəkləşdirməyə nail olmuşuq. Bütün sosial proqramlar həyata keçirilib. Bu gün neft sektorunun iqtisadiyyatımızın stabilləşdirilməsinə yönələn əsas faktor olmasına baxmayaraq, qeyri-neft sahəsi də uğurla inkişaf edir. Bu il bu sahənin inkişafı 10 faiz təşkil edib. Biz qısa zamanda ciddi iqtisadi islahatlar aparmağa nail olmuşuq. Ölkəmizdə qlobal enerji və nəqliyyat layihələri həyata keçirilir. Bu gün Azərbaycanın beynəlxalq aləmdə sabit reytinqi var. Bütün aparıcı reytinq agentlikləri bizim ölkəmizin inkişafını yüksək qiymətləndirir. Müasir texnologiyaların, informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının inkişafı ölkəmizin qarşısına qoyulan əsas prioritet sahələrdəndir.
Azərbaycanın strateji inkişafına səbəb olan əsas amillərdən biri kimi regionların sosial-iqtisadi inkişaf proqramını qeyd etmək lazımdır. Bütün regionlarda infrastruktur layihələrinin gerçəkləşdirilməsi və yeni iş yerlərinin açılması prosesi gedir. Regionların sosial-iqtisadi inkişafı proqramının icrasından ötən müddət ərzində 1 milyon 100 iş yeri açılıb ki, onlardan da 800 mini daimidir.
Azərbaycan tarixən müxtəlif sivilizasiyaların birləşdiyi region olub. Bu gün ölkəmizdə bütün mədəniyyət və dinlərin birgə mövcud olduğu əsl tolerant cəmiyyət yaranıb. Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumun keçirilməsi ənənə halını alıb. Azərbaycan millətlərarası və sivilizasiyalararası dialoqun keçirilməsində böyük təcrübəyə malikdir. Əminəm ki, bu tolerantlıq bütün dünya üçün nümunə ola bilər və bu ənənə gələcəkdə də ölkəmizdə davam edəcək.
Azərbaycan artıq böyük idman ölkəsidir. İdmançılarımız Olimpiya oyunlarında, beynəlxalq idman yarışlarında böyük uğurlar qazanırlar. Azərbaycan idmanın müxtəlif növləri üzrə Avropa və beynəlxalq səviyyəli yarışlara ev sahibliyi edir. Bütün ölkədə olimpiya idman kompleksləri tikilir. Bu məqamda Avropa Komitəsinin Baş Assambleyasının Birinci Avropa Olimpiya Oyunlarının 2015-ci ildə Bakıda keçirilməsi barədə qərarını xüsusi qeyd etmək istəyirəm. Bu mühüm tarixi qərardır.
Azərbaycanın beynəlxalq aləmdə nüfuzu durmadan artır. Azərbaycan xarici siyasət sahəsində böyük uğurlara nail olub. Ölkəmizin rolu beynəlxalq miqyasda da möhkəmlənir. Bu gün Azərbaycanın maraqları nəzərə alınmadan regionda heç bir layihə həyata keçirilmir. Biz beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində dünyanın əksər ölkələri ilə uğurlu əməkdaşlıq edirik. 2011-ci ildə Azərbaycanın 155 ölkənin dəstəyi ilə BMT Təhlükəsizlik Şurasının qeyri-daimi üzvü seçilməsi ölkəmizin inkişafının sübutu idi.
Ancaq bütün bunlarla bərabər, Azərbaycanla Ermənistan arasında Dağlıq Qarabağ münaqişəsi hələ də öz həllini tapmayıb. Ermənistanın təcavüzkar siyasəti Azərbaycan torpaqlarının 20 faizinin işğalına gətirib çıxarıb. Ermənistanın apardığı etnik təmizləmə siyasəti nəticəsində bir milyondan artıq soydaşımız qaçqın və məcburi köşkün düşüb. BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasında qəbul edilən 4 qətnamə işğal olunmuş torpaqlarımızdan erməni işğalçı qüvvələrinin qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edir. Qeyd olunan qətnamələrdən başqa ATƏT, Avropa Birliyi, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı və digər beynəlxalq qurumlar Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpasını tələb ediblər. Bizim mövqeyimiz ondan ibarətdir ki, münaqişə ancaq Azərbaycanın ərazi bütövlüyü prinsipi çərçivəsində həll edilməlidir.
“Baku”: Mehriban xanım, cənab prezident tərəfindən sadalananların sirrini nədə görürsünüz?
Birinci xanım: Şübhəsiz ki, Azərbaycanın dinamik inkişafında məqsədyönlü siyasi və iqtisadi islahatların, neft strategiyasının, neft-qaz gəlirlərindən səmərəli istifadənin və güclü sosial siyasətin rolu böyükdür. Bütün bunların mərkəzində insan faktoru dayanır. Hər şey insan üçündür. Onun azadlığını, təhlükəsizliyini, yaşayışını təmin etmək dövlətin əsas vəzifəsidir. Biz 21 ildir ki, müstəqil dövlətik. Müstəqillik - bizim xalqımız üçün çoxdan gözlənilən, qiymətli dəyər idi. Məqsədimiz və arzumuz inkişaf etmiş, güclü, azad ölkədə yaşamaqdır. Sözsüz ki, bu, çox güclü motivasiyadır. Eyni zamanda Azərbaycanın beynəlxalq aləmdə real və obyektiv imici formalaşıb. Biz öz tarixi köklərimizə, ənənələrimizə bağlıyıq. Bununla belə dünyaya açığıq. Bizim üçün dözümlülük, tolerantlıq, multikulturalizim təkcə son zamanlar dəbdə olan sözlər deyil. Bu, Azərbaycan xalqının çoxəsrlik həyat tərzi və fəlsəfəsidir. Bu gün ölkəmiz siyasi, mədəni və iqtisadi sferalarda çox sayda beynəlxalq konfrans, forum və görüşlərin keçirildiyi ölkədir. Bu qədim ənənələrin müasir tendensiyasıdır. Ölkəmizə gələn hər bir qonaq xalqımızın qonaqpərvərliyi və genişürəkliliyinin şahidi olur. Buna ən yaxşı misal ötən il ölkəmizdə keçirilən “Avroviziya- 2012” musiqi yarışmasıdır. Biz təşkilatçılardan belə bir mədəni tədbirin yüksək səviyyədə keçirilməsinə görə layiqli qiymət aldıq. Bütün dünyadan minlərlə qonaq ölkəmizlə tanış oldu, Bakının gözəlliyinə əmin oldu və xalqımızın sülhsevərliyinə, qonaqpərvərliyinə heyran qaldı. Bizim nəslin bəxti gətirib ki, Azərbaycanın böyük dəyişiklik proseslərinin şahidi və iştirakçısı ola bilərik. Sadəcə Vətəni sevmək və onu qiymətləndirmək lazımdır.
“Baku”: Bakı öz əfsanəvi gözəlliyi ilə bütün qonaqları heyran edən mədəni və sivilizasiya mərkəzinə çevrilib. Burada inanılmaz tikinti bumu yaşanır. Siz Bakının müasir görüntüsünü necə xarakterizə edərdiniz?
Prezident: Bu gün hər bir azərbaycanlı fəxr edə bilər ki, Bakı dünyanın ən gözəl şəhərlərindən birinə çevrilib. Biz bunu görürük, qonaqlarımız da etiraf edir. Təsadüfi deyil ki, 2009-cu ildə Bakı İSESKO-nun islam mədəniyyəti paytaxtı elan edilmişdi. Bu, bizim paytaxtımıza verilən böyük qiymət idi. Bu gün Bakıda genişmiqyaslı infrostruktur layihələri həyata keçirilir. Sevindirici haldır ki, müasirləşən Bakı öz tarixi simasını da qoruyub saxlayıb. Özündə Avropa və şərq arxitekturasını birləşdirən paytaxtımıza gələn qonaqların sayı durmadan artır. Bu gün Bakı beynəlxalq tədbirlərin keçirildiyi məkana çevrilib. Biz gələcəkdə də Bakının inkişafı üçün tədbirlərimizi davam etdirəcəyik.
Birinci xanım: Mənim üçün Bakı həmişə əvəzolunmaz aurası olan gözəl şəhər olub. Qədim şəhər, Dənizkənarı bulvar, Fəvvarələr meydanı, Neftçilər prospekti, Bakı Venesiyası, Funikulyor - hər bir bakılı üçün bu yerlər artıq kult hesab edilir. Öz sevimli şəhərinin ona layiq olan gözəlliyə qovuşmasını görmək xoşbəxtlikdir. O, necə də təmiz və baxımlıdır. Onun qədim tarixi siması və eyni zamanda tamamilə yeni, müasir siması formalaşır. Yenidənqurma işlərinin mərkəzdən kənarlara çıxması göz qabağındadır. Yarıdağılmış tikililərin yerində Avropasayağı, rahat və gözəl parklar salınır. Qeyri-adi arxitektura, xüsusi mədəni estetikaya malik zonalar yaranır. Məsələn, yaxın gələcəkdə “Baky Art City” layihəsi başa çatacaq. Xəzər dənizinin sahilində Dənizkənarı bulvarın davamında özünəməxsus qalereyalar, salonlar, muzeylər və sərgi meydançaları olan incəsənət mərkəzi yaradılacaq. 20-ci əsrin sənaye arxitekturasının bazasında paytaxtımız üçün tamamilə yeni, yaradıcı ruhu olan mini-şəhərcik yaradılacaq.
“Baku”: Həyatınızda son 5 ildə nə dəyişib?
Birinci xanım: Son 5 ilin ən xoşbəxt, yaddaqalan hadisəsi kimi nəvələrimizin dünyaya gəlməsini hesab edirəm. Uşağın doğulması həmişə böyük xoşbəxtlik və Tanrının nemətidir. Bu, insanın həyatın dəyişən və həyata tamamilə fərqli baxmağa vadar edən möcüzədir.
“Baku”: Oxucularımıza yeni ildə arzularınız.
Prezident: Mən “Baku” jurnalının oxucuları və kollektivini qarşıdan gələn Yeni İl və 31 dekabr – Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü münasibətilə təbrik edir, kollektivə yeni yaradıcılıq uğurları və sağlamlıq arzulayıram.
Birinci xanım: Qoy hər kəsin həyatında işıqlı və gözəl günlər daha çox olsun! Qoy ümidlər doğrulsun və arzular yerinə yetsin! Hamıya sağlamlıq, xoşbəxtlik və sevgi arzulayıram!

President of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva gave interview to Baku Magazine
Interview with Mr. Ilham Aliyev, the President of the Republic of Azerbaijan, and Mrs. Mehriban Aliyeva, the First Lady to Baku Magazine.
Editorial: Baku magazine turns 5. The anniversary celebration brings about some recollections. It were you whom we had our very first interview with. Therefore, it would be really interesting to hear you again five years later. What do you think about our magazine?
The President: What is truly notable is that within a very short time period since its inception, Baku succeeded in gaining a broad audience indeed. Important topics, signature style, cutting-edge design and an eye-catching way of presenting the material are instrumental in the magazine’s overall success. Articles on Azerbaijan’s rich and ancient history of culture and art, the nation’s deeply-rooted traditions, as well as other materials make the magazine ever more readable and obviously add value to the edition. What is no less important is that Baku is nowadays not only circulated in Russia but also beyond.
The First Lady: Baku magazine appeared relatively recently and managed to win the hearts of readers really fast. It is wonderful to have such a source of positive and unbiased information about our country abroad. The magazine presents Azerbaijan, its capital city of Baku, our outstanding fellow-countrymen, recognized figures among the Azerbaijani Diaspora, important events in the country’s cultural life and national cuisine in a very picturesque and masterful manner. I wish your magazine an ever increasing popularity with broader and more diverse readership.
Editorial: Rapid development in all spheres of the country’s life within the recent five years is something that goes without saying. The high growth rate dynamics featuring your country today is truly amazing. Azerbaijan has obviously grown into the regional  leader. So what is the secret of your success?
President: I do strongly believe that continuity of the policy laid by the national leader of Azerbaijan Heydar Aliyev is at the very earnest of this success. This is what the secret is about. Time has shown that this was the only true political course capable of rescuing Azerbaijan from a set of chaotic events and the threat of disintegration. Just recall the first years of the Azerbaijan’s independence. The country was overtaken by a deep military, political and spiritual crisis, and facing a complete economic decline. In fact, Azerbaijan was in danger of losing its independence. The turning point in the country’s development started with Heydar Aliyev’s accession to power back in 1993. Political and democratic institutions were established and reinforced together with market economy mechanisms and modern development processes. Ultimately, this turned Azerbaijan into one of the world’s most dynamically developing countries. Political reforms conducted in the country to this day were instrumental in the foundation of the free society. Nowadays, all sorts of freedom are guaranteed to our citizens, such as freedom of speech, conscience, media, etc. Stable political system and effective economic policy augmented by rich natural resources, up-to-date infrastructure, favorable geographic location and educated young generation are among the important components of the country’s impressive success.
Tremendous success was recently accomplished in economics. Our economy grew thrice within the last eight-nine years. Poverty dropped from 49 to 6 per cent. Unemployment was addressed in the most radical manner with only 5,2 percent at the moment. We succeeded in the implementation of the major infrastructural projects. All social programs have been accomplished.
Despite the stabilizing role of the oil sector in the national economy, the recent years presented us with sustainable development of the non-oil sector. This year, growth in this field was 10 per cent.
We also succeeded in economic diversification and implementation of substantial economic reforms within a short period of time. A number of global energy and transportation projects initiated by our country are currently underway.
At the moment, Azerbaijan enjoys a very sustainable international rating. Our accomplishments were graded very highly by the leading international rating agencies. Development of cutting-edge technologies and ICT is among the major national priorities of the day.
The Program of Regional Development is something I’d like to emphasize in particular speaking of the decisions that had a tangible impact of Azerbaijan’s strategic development. All the countryside areas are now overtaken by large-scale infrastructural projects, as well as the creation of new jobs. Since the start of the program implementation of the socio-economic delevopment of the region1,1 million new jobs were created, 800 thousand out of them are permanent.
Historically, Azerbaijan has been bringing various civilizations together. Today we can speak of a truly tolerant society in the country where various cultures and congregations live peacefully side by side. The Baku International Humanitarian Forum has grown into another good tradition. Azerbaijan truly has a unique experience in interethnic and intercultural dialogue. I strongly believe that this spirit of tolerance featuring our country now and in the years to come is capable of providing a model for the rest of the world.
Azerbaijan is getting ever more recognized in the field of international sports as well. Our athletes were very successful during the Olympic games and high-level international tournaments. Azerbaijan efficiently hosts a number of pan-European and world-class contests in various sports. The Olympic infrastructure is created all over the country. The decision to hold the first European Olympic Games in 2015 in Baku taken by the General Assembly of the European Olympic Committee is really notable. This is a very important historic milestone indeed.
Azerbaijan’s international recognition is ever-increasing. The country has a number of serious accomplishments in foreign policy, and its image worldwide is getting more and more entrenched. Not a single foreign-policy project in the region can be implemented today with no due consideration of Azerbaijan’s interest. In the framework of international organizations, we enjoy a successful cooperation with a number of countries all over the world. Election of Azerbaijan to the UN Security Council in 2011 supported by 155 states is another indication of the country’s increasing international authority.
That being said Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict still far from being solved. Armenia’s aggression resulted in the occupation of 20 per cent of our lands. More than a million of our fellow-citizens became refugees and IDP-s as a result of ethnic cleansing policy conducted by Armenia. The UN Security Council passed four Resolutions demanding an immediate withdrawal of Armenian occupants from our territories. Besides these instruments, a number of decisions by the OCSE, resolutions by the Council of Europe, the Organization of Islamic Cooperation and other international bodies support the territorial integrity of Azerbaijan. Our clear stance on this issue is that the only way to settle the conflict shall be based on the respect of Azerbaijan’s territorial integrity.
Editorial: Mrs. Aliyeva, from your point of view, what is the secret  behind the accomplishments mentioned by the President?
The First Lady: No doubt, consistent political and economic reforms, a well-balanced oil strategy and reinvestment of hydrocarbon revenues augmented by clear social policy play a crucial role in the dynamic development of Azerbaijan. What is of paramount importance is the human factor. Whatever is done is done for an individual.  Free, safe and secure environment for an individual is the foremost important objective of the state.
Our country’s independence is only 21 years old. Due to certain objective historic circumstances, the very independence of our nation is a long-awaited and absolute value. Our goal and desire is to live in a free, developed and self-sufficient state. No doubt, this is a very strong motivation. Meanwhile, what is no less important is to create a realistic and unbiased image of modern Azerbaijan. We do very much value our history, our roots and traditions. That being said, we are open to the world. For us the concepts like tolerance, tolerability and multiculturalism are not merely catchy words of the day. This is a centuries-old philosophy and lifestyle of the Azerbaijani people. Today our country is hosting numerous high-level international conferences, forums and meetings providing preconditions for political, economic and cultural discourse. And this is what modern trends in historic traditions are about. Along with tremendous development, an enormously open-hearted and hospitable nature of the Azerbaijanis is truly fascinating for each and every visitor. Eurovision Song Contest 2012, the international contest hosted by our country last year, is a striking example of this. The arrangement and conduct of this huge cultural event got the most positive comments indeed. In the meantime, it was an opportune chance for thousands of visitors to reveal our country, to enjoy the magnificence of Baku and to sense the outspoken cordiality and friendliness of our people.
Our generation is really lucky to live at the time of huge developments and accomplishments in Azerbaijan, and to be a part and parcel of these constructive processes. All we have to do is to love our homeland.
Editorial: Baku has grown into one of the world hubs of culture and civilization, which amazes visitors with its beauty. The city is undergoing an unprecedented construction boom. What do you think of Baku’s modern image?
The President: Each Azerbaijani today may take pride in Baku’s being one of the world’s most beautiful cities. This is what we see, and that’s what our visitors admit. It is far not by chance that Baku was declared the Islamic Cultural Capital by ISESCO in 2009.  In fact, this was a very high assessment of our capital city. Today Baku is undergoing a large-scale improvement and reconstruction with sizeable infrastructural projects underway. Meanwhile I’m very glad that modernizing day by day, Baku still managed to retain its historic image. The number of visitors attending the city is ever-increasing, and the capital city provides an excellent synthesis of the European and Oriental architectural traditions. Baku has already become home to a number of highly esteemed international events. We will also continue our efforts in Baku’s further development.
The First Lady: For me Baku has always been the most beautiful city with a very specific aura second to none. The Old City, the Seaside Boulevard, Torgovaya Street, Neftchilyar Avenue, the Baku Venice, the Funicular are all signature landmark places for each Bakuvian. It is a true blessing to see your beloved city gaining the luster and magnificence it deserves, getting clean and neat, with the historic and heritage architecture thoroughly cherished and preserved. In the meantime a brand new modern image is created with improvement and reconstruction gradually moving from downtown to the outskirts. Comfortable parks in European style are replacing ramshackle constructions. Some extraordinary architectural designs are implemented, and complexes with a very specific cultural aesthetics of their own are laid out. For instance the Baku Art City design is to be completed soon to extend the Seaside Boulevard along the Caspian coast with a very specific art center featuring galleries, show-rooms, museums and exhibitions. The 20th century industrial facilities will be adaptively reused to create the whole area with a very peculiar artistic and creative atmosphere of its own.
Editorial: What kind of changes occurred in your life within the five recent years?
The First Lady: The birth of our grandchildren is what we consider the happiest and most memorable events of the last five years. Birth of a child is a blessing bestowed by the heavens. It is this miracle that changes the whole human life, so that we start perceiving the world in a totally different way.
Editorial: Your New Year wishes to our readers?
President: Sincere compliments to the readers and staff of Baku magazine in the forthcoming year of 2013, and congratulations on the 31st of December, the Day of the World Azerbaijanis’ Solidarity, together with the wishes of the best success and prosperity to the whole personnel.
First Lady: I wish many happy and wonderful days to everyone! Let all your hopes and dreams come true! Good health, joy and love to all!