Bolqarıstan Prezidenti Rumen Radevin rəsmi qarşılanma mərasimi olub
Azərbaycan Respublikasına rəsmi səfərə gələn Bolqarıstan Respublikasının Prezidenti Rumen Radevin mayın 8-də rəsmi qarşılanma mərasimi olub.
Hər iki ölkənin Dövlət bayraqlarının dalğalandığı meydanda Bolqarıstan Prezidentinin şərəfinə fəxri qarovul dəstəsi düzülmüşdü.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Bolqarıstan Prezidenti Rumen Radevi və birinci xanım Desislava Radevanı qarşıladılar.
Fəxri qarovul dəstəsinin rəisi Bolqarıstan Prezidentinə raport verdi.
Bolqarıstan Respublikasının və Azərbaycan Respublikasının Dövlət himnləri səsləndirildi.
Azərbaycan nümayəndə heyəti Bolqarıstan Prezidenti Rumen Radevə və birinci xanım Desislava Radevaya, Bolqarıstan nümayəndə heyəti isə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevə və birinci xanım Mehriban Əliyevaya təqdim olundu.
Fəxri qarovul dəstəsi hərbi marşın sədaları altında Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin və Bolqarıstan Prezidenti Rumen Radevin qarşısından keçdi.

Official welcome ceremony was held for President of Bulgaria Rumen Radev
08.05.2024An official welcome ceremony was held for Rumen Radev, President of the Republic of Bulgaria, who arrived in the Republic of Azerbaijan for an official visit.
A guard of honor was arranged for the Bulgarian President in the square decorated with the national flags of the two countries.
Ilham Aliyev, President of Azerbaijan, and First Lady Mehriban Aliyeva welcomed Rumen Radev, President of Bulgaria and First Lady Desislava Radeva.
The chief of the guard of honor reported to the Bulgarian President.
The state anthems of the Republics of Bulgaria and Azerbaijan were played.
The delegation of Azerbaijan was introduced to the President of Bulgaria Rumen Radev and First Lady Desislava Radeva, while the delegation of Bulgaria was introduced to the President of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva.
The guard of honor marched in front of the Azerbaijani President Ilham Aliyev and Bulgarian President Rumen Radev to the accompaniment of a military march.