Müasir müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu, dünya şöhrətli siyasi xadim, xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin vəfatından 14 il keçir.
Dekabrın 12-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və ailə üzvləri Fəxri xiyabana gələrək xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin məzarını ziyarət ediblər.
Prezident İlham Əliyev Ulu Öndərin məzarı önünə əklil qoyub.
Azərbaycanın dövlət himni səslənib.
Dövlətimizin başçısı İlham Əliyev və ailə üzvləri Ulu Öndərin ömür-gün yoldaşı, görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın da məzarı üzərinə gül dəstələri qoyublar.
Tanınmış dövlət xadimi Əziz Əliyevin və professor Tamerlan Əliyevin də xatirələri yad edilib, məzarları üstünə gül dəstələri düzülüb.

President Ilham Aliyev and family members pay a visit to the grave of national leader Heydar Aliyev
14 years have passed since Heydar Aliyev, the architect and builder of the independent Azerbaijani state, world-renowned political figure and Azerbaijani people’s national leader, passed away.
On December 12, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva and family members paid a visit to the grave of Azerbaijani people’s national leader Heydar Aliyev, having arrived at the Alley of Honours.
President Ilham Aliyev put flowers before the grave of the National Leader.
The anthem of the state of Azerbaijan was performed.
President Ilham Aliyev and family members then put flowers before the grave of eminent ophthalmologist-scientist, academician Zarifa Aliyeva, the spouse of the National Leader.
Renowned state figure Aziz Aliyev and professor Tamerlan Aliyev too were remembered, and bunches of flowers were put on their graves.