Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva İtaliya Senatının sədr müavini Linda Lanzillottanın başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb
Noyabrın 2-də Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva İtaliya Senatının sədr müavini xanım Linda Lanzillottanın başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Mehriban Əliyeva ölkəmizə göstərilən dostluq münasibəti və diqqətə görə İtaliya Senatının sədr müavini Linda Lanzillottaya minnətdarlığını bildirib. Bu il Azərbaycan ilə İtaliya arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 25 illiyinin qeyd olunduğunu deyən Mehriban Əliyeva ölkələrimiz arasında uğurlu, ikitərəfli maraqlara cavab verən münasibətlərin mövcudluğunu məmnunluqla qeyd edib.
Əməkdaşlığımızın bir çox sahələri – siyasi, iqtisadi, humanitar sahələri əhatə etdiyi və əlaqələrimizin inkişaf etdiyi, ölkəmizin Avropanın enerji təhlükəsizliyinə öz töhfəsini verdiyi vurğulanıb, “Cənub Qaz Dəhlizi” layihəsinin həyata keçirilməsi ilə Azərbaycanın Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təminində rolunun daha da artacağı diqqətə çatdırılıb. Bildirib ki, İtaliya da TAP layihəsinə qoşularaq bu sahədə Azərbaycan ilə çox uğurlu əməkdaşlıq edir. Mehriban Əliyeva Trans-Adriatik (TAP) boru kəmərinin inşası ilə bağlı bu günədək işlərin 60 faizinin görüldüyünü deyərək kəmərin vaxtında istifadəyə veriləcəyinə ümidvar olduğunu bildirib.
İtaliya ilə münasibətlərin bir çox sahələrdə inkişaf etdiyi, eyni zamanda, potensialın daha böyük olduğu və gələcəkdə bu potensialdan daha səmərəli istifadə olunacağına əminlik ifadə edilib. Bildirib ki, humanitar sahədə ölkələrimizi və xalqlarımızı bir-birinə daha yaxın edən layihələr reallaşa bilər.
Mehriban Əliyeva İtaliya Senatının sədr müavininin ölkəmizə səfərinin bu istiqamətdə atılan addımlara yeni təkan verəcəyinə ümidvar olduğunu bildirib.
İtaliya Senatının sədr müavini Linda Lanzillotta görüşə görə minnətdarlıq edərək ölkəmizlə münasibətlərin inkişafında İtaliyanın maraqlı olduğunu vurğulayıb.

Первый вице-президент Мехрибан Алиева встретилась с делегацией, возглавляемой заместителем председателя Сената Италии Линдой Ланзиллоттой
2 ноября Первый вице-президент Азербайджанской Республики Мехрибан Алиева встретилась с делегацией, возглавляемой заместителем председателя Сената Италии Линдой Ланзиллоттой.
Первый вице-президент Азербайджана Мехрибан Алиева выразила признательность заместителю председателя Сената Италии Линде Ланзиллотте за дружеское отношение и внимание к нашей стране. Подчеркнув, что в этом году отмечается 25-летие установления дипломатических отношений между Азербайджаном и Италией, Мехрибан Алиева с удовлетворением отметила, что между нашими странами существуют успешные отношения, отвечающие обоюдным интересам.
Констатировав, что наше сотрудничество охватывает многие сферы – политическую, экономическую, гуманитарную, и связи развиваются, Первый вице-президент Азербайджана подчеркнула, что наша страна вносит свой вклад в энергетическую безопасность Европы. Мехрибан Алиева отметила, что с реализацией проекта «Южный газовый коридор» роль Азербайджана в обеспечении энергетической безопасности Европы еще больше возрастет. Она сказала, что Италия, присоединившись к проекту ТАР, успешно сотрудничает с Азербайджаном в этой области. Отметив, что на сегодняшний день выполнено 60 процентов работ по строительству Трансадриатического трубопровода (ТАР), Мехрибан Алиева выразила надежду на то, что он будет сдан в эксплуатацию вовремя.
Напомнив, что отношения с Италией развиваются во многих сферах и отметив наличие еще большего потенциала, Первый вице-президент Азербайджана выразила уверенность в том, что в будущем этот потенциал будет использоваться более эффективно. Она отметила, что могут быть реализованы проекты в гуманитарной сфере, которые еще больше сблизят наши страны и народы.
Первый вице-президент Мехрибан Алиева выразила надежду на то, что визит заместителя председателя Сената Италии Линды Ланзиллотты в нашу страну придаст новый импульс предпринимаемым в этом направлении шагам.
Поблагодарив за встречу, заместитель председателя Сената Италии Линда Ланзиллотта подчеркнула, что Италия заинтересована в развитии отношений с нашей страной.