Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva “Azəri”, “Çıraq” və “Günəşli” yataqları üzrə yeni Sazişin imzalanması mərasimində iştirak ediblər
Sentyabrın 14-də Bakıda, Heydər Əliyev Mərkəzində Xəzər dənizinin Azərbaycan sektorunda “Azəri”, “Çıraq” yataqlarının və “Günəşli” yatağının dərinlikdə yerləşən hissəsinin birgə işlənməsi və neft hasilatının pay bölgüsü haqqında düzəliş edilmiş və yenidən tərtib olunmuş Sazişin imzalanması mərasimi keçirilib.
Sonra Türkiyənin enerji və təbii sərvətlər naziri Berat Albayrak Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğanın təbrik məktubunu oxuyub.
Böyük Britaniyanın Baş naziri xanım Tereza Meyin təbrik məktubunu isə Birləşmiş Krallığın dövlət naziri Alan Dunkan oxuyub.
Gürcüstanın energetika naziri Elia Eloşvili Baş nazir Giorgi Kvirikaşvilinin təbrik məktubunu oxuyub.
Sonra Yaponiyanın xarici işlər nazirinin müavini Manabu Hori və BP şirkətinin baş icraçı direktoru Robert Dadli çıxış ediblər.
Çıxışlardan sonra BP şirkətinin sifarişi ilə hazırlanmış və Azərbaycanda neft strategiyasının uğurla həyata keçirilməsini əks etdirən film nümayiş olunub.
Daha sonra Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin və nümayəndə heyətləri başçılarının iştirakı ilə Xəzər dənizinin Azərbaycan sektorunda "Azəri", "Çıraq" yataqlarının və "Günəşli" yatağının dərinlikdə yerləşən hissəsinin birgə işlənməsi və neft hasilatının pay bölgüsü haqqında düzəliş edilmiş və yenidən tərtib olunmuş Saziş imzalanıb.

President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva participate in the ceremony of signing a new Agreement on “Azeri”, “Chirag” and “Guneshli” oilfields
On September 14, a ceremony of signing a new production sharing Agreement - amended and redrafted - on joint development of “Azeri”, “Chirag” fields and the deep portion of “Guneshli” field in the Azerbaijani sector of the Caspian Sea took place at the Heydar Aliyev Center, Baku.
Then, Turkey’s Energy and Natural Resources Minister Beret Albayrak read a congratulation letter from President Recep Tayyip Erdoğan.
A congratulation letter from the Great Britain’s Prime Minister Theresa May was read by the United Kingdom’s state minister Alan Duncan.
Georgian Energy Minister Elia Eloshvili read a congratulation letter from Georgia’s Prime Minister Giorgi Kvirikashvili.
Then, deputy Foreign Minister of Japan Manabu Hori and BP’s General Executive Director Robert Dudley took the floor.
After the speeches, a documentary about successful implementation of the oil strategy in Azerbaijan, made by BP’s order, was shown.
Later, the new production sharing Agreement - amended and redrafted - on joint development of “Azeri”, “Chirag” fields and the deep portion of “Guneshli” field in the Azerbaijani sector of the Caspian Sea was signed with participation of President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and the heads of delegations.