Mehriban Əliyeva: "Qəbələ Beynəlxalq Musiqi Festivalı mədəniyyətlərarası dialoqa böyük töhfə verən əhəmiyyətli bir tədbir kimi tanınmaqdadır"
Heydər Əliyev Fondunun təşkilatçılığı, Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin və “Gilan Holdinq”in dəstəyi ilə keçirilən IX Qəbələ Beynəlxalq Musiqi Festivalının iyulun 30-da rəsmi açılış mərasimi olub.
Qəbələ şəhərindəki Heydər Əliyev Konqres Mərkəzinin qarşısında quraşdırılan açıq səhnədə keçirilən mərasimdə ölkəmizdə musiqi mədəniyyətinin inkişafında və təbliğində müstəsna rol oynayan Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, UNESCO-nun və ISESCO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban Əliyevanın festival iştirakçılarına təbrik məktubu oxunub.
Məktubda deyilir: “Hörmətli festival iştirakçıları, əziz dostlar!
Sizi - IX Qəbələ Beynəlxalq Musiqi Festivalının iştirakçılarını ürəkdən salamlayır, festivalın işinə uğurlar diləyir, hər birinizə xoş arzularımı çatdırıram. Əsrlər boyu sivilizasiyalararası dialoqun inkişafına öz töhfəsini verən Azərbaycan tarixən xalqlararası birliyin gücləndirilməsinə səy göstərib. Mədəni-mənəvi inteqrasiyanın səmərəliliyini artıran hər bir layihə bizim üçün çox dəyərlidir. Son illər ölkəmizdə keçirilən beynəlxalq əhəmiyyətli tədbirlər Azərbaycanın təməl prinsiplərinin sülh və humanizm olduğunu bir daha sübut edərək dilindən, dinindən, etnik mənsubiyyətindən asılı olmayaraq bütün xalqların nümayəndələrini bir araya toplayır.
Fərəhləndirici haldır ki, nüfuzu ildən-ilə artmaqda olan Qəbələ Beynəlxalq Musiqi Festivalı da mədəniyyətlərarası dialoqa böyük töhfə verən əhəmiyyətli bir tədbir kimi tanınmaqdadır. Ayrı-ayrı ölkələrdən çoxsaylı musiqiçilərin iştirak etdiyi bu dostluq və musiqi bayramı Azərbaycanın dünyada multikulturalizm və tolerantlığın uğurlu modellərindən biri kimi tanıdılması ilə yanaşı, müxtəlif ölkələri təmsil edən musiqiçilərə ünsiyyət və əməkdaşlıq üçün əlverişli şərait yaradaraq, sivilizasiyalararası dialoqun möhkəmləndirilməsinə öz töhfəsini verir.
Əminəm ki, maraqlı və rəngarəng musiqi proqramının təqdim olunacağı builki festival qonaqlarımızın yaddaşında, Azərbaycan musiqi mədəniyyəti tarixində mənalı səhifələrdən biri kimi qalacaqdır. Festivalda iştirak edən hər kəsə cansağlığı, bütün yaradıcı insanlara tükənməz nailiyyətlər arzulayıram”.
Sonra Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrının Simfonik Orkestrinin konserti başlayıb. Konsertdə dahi bəstəkar Üzeyir Hacıbəylinin “Leyli və Məcnun” operası ifa olunub. Orkestri Bakı Musiqi Akademiyasının professoru, Əməkdar İncəsənət Xadimi, Xalq Artisti, dirijor Cavanşir Cəfərov müşayiət edib. Xorun təqdim etdiyi əsər Əməkdar İncəsənət Xadimi, rejissor Hafiz Quliyevin quruluşunda səhnələşdirilib. Orkestrin solistləri isə tanınmış xanəndələr Gülyaz Məmmədova, Elnur Zeynalov, Arzu Əliyeva, Afaq Ağayeva, Mütəllim Dəmirov, Təyyar Bayramov, Nəzər Bəylərov, Taleh Yəhyayev (bariton) və Cahangir Qurbanov (bariton) olub. İllərin süzgəcindən keçərək öz aktuallığını qoruyub saxlayan “Leyli və Məcnun” operası bu gün də tamaşaçıların alqışları ilə qarşılanıb.

Mehriban Aliyeva: “The Gabala International Music Festival is being recognized as a significant event contributing to the intercultural dialogue”
İnauguration of the 9th Gabala İnternational Music Festival, being held with support from the Heydar Aliyev Foundation, the Ministry of Culture and Tourism and “Gilan” Holding, took place, July 30.
At the ceremony, which took place on an open scene built before the Heydar Aliyev Congress Centre in Gabala city, a letter from First Vice-president of the Republic of Azerbaijan, President of the Heydar Aliyev Foundation, UNESCO and ISESCO Goodwill Ambassador Mehriban Aliyeva, who has played an exclusive role in the development and promotion of the music culture in our country, was read.
The letter states: “Esteemed participants of the Festival, dear friends!
I would like to warmly greet you, the participants of the 9th Gabala International Music Festival, and wish successes to the Festival, and my good wishes to each of you. Having contributed, for centuries, to the development of dialogue between civilizations, Azerbaijan has, historically, made efforts towards strengthening the unity between peoples. Every project, which increases the significance of the cultural and spiritual integration, is very valuable to us. The events of international importance held recent years in our country have brought together representatives of all peoples, regardless of their language, religion and ethnic relation, having proved that peace and humanism are Azerbaijan’s fundamental principles.
It is a rejoicing fact that the Gabala International Music Festival, which becomes more influential year-by-year, is being recognized as an event greatly contributing to the dialogue between cultures. This holiday of friendship and music, involving musicians from around the world, contributes to the strengthening of dialogue between civilizations, creating favourable conditions for intercourse and cooperation for musicians representing various countries, along with Azerbaijan’s being recognized as one of the successful models of multiculturalism and tolerance around the world.
I am confident, this year’s festival, where an interesting and colourful music programme is presented, will be remembered by our guests, as well as in the music culture history of Azerbaijan as one of the meaningful pages. I wish each of those participating in the Festival sound health, and endless achievements to all creative people”.
Then, a concert by the Azerbaijan State Academic Opera and Ballet Theatre’s Symphonic Orchestra started. “Leyli and Majnun” Opera by Uzeir Hajibeyli was performed at the concert. The orchestra was directed by professor of the Baku Music Academy, Honoured Person of Art, People’s Artist, conductor Javanshir Jafarov. The work presented by the choir was staged by Honoured Person of Art, director Hafiz Guliyev. And soloists of the orchestra were well-known khanendehs Gulyaz Mammadova, Elnur Zeynalov, Arzu Aliyeva, Afaq Aghayeva, Mutallim Demirov, Tayyar Bayramov, Nazar Baylarov, Taleh Yahyayev(baritone) and Jahangir Gurbanov (baritone). “Leyli and Majnun” Opera, which has been popular for many years, today too, was welcomed by applauses of the audience.