Futbol üzrə Azərbaycan millisi IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarının çempionu olub
Tofiq Bəhramov adına Respublika stadionunda keçirilən final görüşündə Azərbaycan milli komandası Oman yığmasına 2:1 hesabı ilə qalib gələrək İslamiadanın qızıl medalını qazanıb.
Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarının Təşkilat Komitəsinin sədri Mehriban Əliyeva və ailə üzvləri final matçına baxıblar.
Əvvəlcə hər iki ölkənin dövlət himnləri səsləndirilib.
Görüşə fəal başlayan Azərbaycan millisi 17-ci dəqiqədə istəyinə nail olub. Millimizin futbolçusu Mahir Mədətov rəqib komandanın qapısına yol taparaq komandamızı hesabda önə çıxarıb – 1:0. Qarşılaşmanın 22-ci dəqiqəsində komandamız ikinci topu rəqib qapısından keçirməyə yaxın olsa da, top çərçivədən keçməyib. Oman millisinin qapısına təyin olunmuş cərimə zərbəsini Mahir Mədətov dəqiq yerinə yetirə bilməyib. Lakin beş dəqiqə sonra Mahir Mədətov özünün və komandasının ikinci qolunu vurub – 2:0.
Oyunun qəhrəmanına çevrilmiş Mahir Mədətovun 37-ci dəqiqədə güclü zərbəsi qapı çərçivəsinə tuş gəlib. Oman millisinin cəhdlərinə baxmayaraq, ilk hissə Azərbaycan millisinin 2:0 hesablı üstünlüyü ilə başa çatıb.
Gürcüstanlı baş hakim Giorgi Kruaşvilinin idarə etdiyi oyunda omanlı futbolçular ikinci hissəyə daha fəal başlayıblar. Qarşılaşmanın 56-cı dəqiqəsində rəqib komandanın futbolçusu Salaah Əl-Yahyai hesab arasındakı fərqi azaldıb – 2:1. İki dəqiqə sonra omanlı futbolçu qapıçımız Şaxrudin Maqomedaliyev ilə təkbətək çıxsa da, qolkiperimiz dueldən qalib ayrılıb və hesabın dəyişməsinə imkan verməyib.
Komandaların cəhdlərinə baxmayaraq, oyunun sonunadək hesab dəyişməyib. Beləliklə, Oman millisini 2:1 hesabı ilə məğlub edən Azərbaycan yığma komandası IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarının çempionu olub.
Əlcəzair millisi isə “Bakı-2017”ni bürünc medalla başa vurub.
Sonra qalib komandaların mükafatlandırılması mərasimi keçirilib.
Qeyd edək ki, millimiz qrup mərhələsində Səudiyyə Ərəbistanı yığmasını 2:0 hesabı ilə məğlub edib. Kamerun və Mərakeş yığmaları ilə oyunda hesab açılmayıb. Yarımfinala vəsiqə qazanan Azərbaycan millisi bu mərhələdə Əlcəzairdən üstün olub – 2:0.

Azerbaijan’s national football team becomes a champion of the 4th Islamic Solidarity Games
In the final match, which took place at the Tofig Bayramov Republican Stadium, Azerbaijan’s national football team, having won Omani national team with the score 2:1, won the gold medal.
First Vice-president of the Republic of Azerbaijan, Chairperson of the 4th Islamic Solidarity Games’ Organizing Committee Mehriban Aliyeva and family members watched the final match.
First, the state anthems of both the states were played.
Actively starting the match, Azerbaijan’s national team could score a goal in the 17th minute. Footballer of our national team Mahir Madatov, finding a way to the rival team’s goal, won the first score to our team. In the 22nd minute of the match, although our team was about to score another goal, the ball did not enter the frame. Mahir Madatov could not realize the penalty imposed on Oman’s national team. Nevertheless, in five minutes, Mahir Madatov scored his second goal for the national team.
A strong hit by Mahir Madatov, who had become a hero of the match, in the 37th minute came across with the bar. Regardless of the attempts made by Oman’s national team, the first round ended with the advantage of the Azerbaijani national team, 2:0.
At the match controlled by Georgian chief referee Giorgi Kruashvili, Omani footballers started the second round more actively. In the 56th minute of the match, footballer of the rival team Shakhrudin Al-Yahyai could reduce the difference in the score - 2:1. In two minutes, an Omani footballer came face to face with our goalkeeper Shakhrudin Magomedaliyev, but our goalkeeper finished the duel with victory, and did not allow the rival team to change the score.
Regardless of the efforts the teams made to change the score, it remained unchanged till the end. Thus, defeating the Omani national team with the score 2:1, Azerbaijan’s national team became the champion of the 4th Islamic Solidarity Games.
The Algerian national team took the bronze medal.
Then a ceremony of awarding the winning teams took place.
Our national team defeated the Saudi Arabian national team with the score 2:0 in the group stage. No goal was hit in the match between Cameroon and Morocco national teams. Winning the right to play in the semifinals, Azerbaijan’s national team was superior to Algeria – 2:0.