Futbol üzrə Azərbaycan millisi IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarının çempionu olub
Tofiq Bəhramov adına Respublika stadionunda keçirilən final görüşündə Azərbaycan milli komandası Oman yığmasına 2:1 hesabı ilə qalib gələrək İslamiadanın qızıl medalını qazanıb.
Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarının Təşkilat Komitəsinin sədri Mehriban Əliyeva və ailə üzvləri final matçına baxıblar.
Əvvəlcə hər iki ölkənin dövlət himnləri səsləndirilib.
Görüşə fəal başlayan Azərbaycan millisi 17-ci dəqiqədə istəyinə nail olub. Millimizin futbolçusu Mahir Mədətov rəqib komandanın qapısına yol taparaq komandamızı hesabda önə çıxarıb – 1:0. Qarşılaşmanın 22-ci dəqiqəsində komandamız ikinci topu rəqib qapısından keçirməyə yaxın olsa da, top çərçivədən keçməyib. Oman millisinin qapısına təyin olunmuş cərimə zərbəsini Mahir Mədətov dəqiq yerinə yetirə bilməyib. Lakin beş dəqiqə sonra Mahir Mədətov özünün və komandasının ikinci qolunu vurub – 2:0.
Oyunun qəhrəmanına çevrilmiş Mahir Mədətovun 37-ci dəqiqədə güclü zərbəsi qapı çərçivəsinə tuş gəlib. Oman millisinin cəhdlərinə baxmayaraq, ilk hissə Azərbaycan millisinin 2:0 hesablı üstünlüyü ilə başa çatıb.
Gürcüstanlı baş hakim Giorgi Kruaşvilinin idarə etdiyi oyunda omanlı futbolçular ikinci hissəyə daha fəal başlayıblar. Qarşılaşmanın 56-cı dəqiqəsində rəqib komandanın futbolçusu Salaah Əl-Yahyai hesab arasındakı fərqi azaldıb – 2:1. İki dəqiqə sonra omanlı futbolçu qapıçımız Şaxrudin Maqomedaliyev ilə təkbətək çıxsa da, qolkiperimiz dueldən qalib ayrılıb və hesabın dəyişməsinə imkan verməyib.
Komandaların cəhdlərinə baxmayaraq, oyunun sonunadək hesab dəyişməyib. Beləliklə, Oman millisini 2:1 hesabı ilə məğlub edən Azərbaycan yığma komandası IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarının çempionu olub.
Əlcəzair millisi isə “Bakı-2017”ni bürünc medalla başa vurub.
Sonra qalib komandaların mükafatlandırılması mərasimi keçirilib.
Qeyd edək ki, millimiz qrup mərhələsində Səudiyyə Ərəbistanı yığmasını 2:0 hesabı ilə məğlub edib. Kamerun və Mərakeş yığmaları ilə oyunda hesab açılmayıb. Yarımfinala vəsiqə qazanan Azərbaycan millisi bu mərhələdə Əlcəzairdən üstün olub – 2:0.

Сборная Азербайджана по футболу стала чемпионом IV Игр исламской солидарности
В финальной встрече, прошедшей на Республиканском стадионе имени Тофига Бахрамова, сборная команда Азербайджана, победив сборную Омана со счетом 2:1, завоевала золотую медаль Исламиады.
Первый вице-президент Азербайджанской Республики, председатель Организационного комитета IV Игр исламской солидарности Мехрибан Алиева и члены семьи наблюдали за финальным матчем.
Сначала прозвучали государственные гимны обеих стран.
Активно начавшая игру сборная Азербайджана на 17-й минуте матча открыла счет. Футболист национальной сборной Махир Мадатов забил гол в ворота соперника - 1:0. На 22-й минуте наша сборная была очень близка забить второйгол, но, к сожалению, мяч прошел мимо ворот. Махиру Мадатову не удалось точно выполнить штрафной удар. Однако через пять минут Махир Мадатов забил свой второй гол – 2:0.
Несмотря на все попытки сборной Омана, первый тайм завершился в пользу сборной Азербайджана со счетом 2:0.
Второй тайм матча, которую обслуживал грузинский арбитр Гиоргий Круашвили, оманские футболисты начали более активно. На 56-й минуте игры футболист сборной Омана Салаах Аль-Яхьяи забил гол – 2:1. Две минуты спустя оманский футболист вышел один на один с нашим вратарем Шахрудином Магомедалиевым, однако, наш голкипер вышел победителем в своеобразной дуэли голкипера и форварда.
Несмотря на все попытки обеих команд, до конца матча счет не был открыт. Таким образом, сборная Азербайджана, одержав победу со счетом 2:1, стала чемпионом IV Игр исламской солидарности.
Сборная Алжира удостоилась бронзовых наград «Баку-2017».
Затем состоялась церемония награждения команд-победителей.
Отметим, что наша сборная на групповом этапе победила команду Саудовской Аравии со счетом 2:0. В игре со сборными Камеруна и Марокко счет не был открыт. Получившая путевку в полуфинал сборная Азербайджана на этом этапе победила команду Алжира – 2:0.